•   +48 500 148 064
  •   info@abraxokna.pl
Logo ABRAX-BIS
  • ABRAX-BIS    
  • wpis    
  • Rolety na Okna Dachowe - Jakie Wybrać?

Rolety na Okna Dachowe - Jakie Wybrać?

Wybór odpowiedniego asortymentu na okna dachowe może wydawać się sporym wyzwaniem. Wszystko to oczywiście ze względu na fakt, że ten rodzaj stolarki okiennej znajduje się zupełnie pod innym kątem niż standardowy asortyment. Stajemy, więc przed dylematem, jakie rolety na okna dachowe wybrać? Sprawdźcie!


Rolety na okna dachowe a wystrój w każdym pomieszczeniu

Wybór odpowiednich dekoracji do swojego domu, najczęściej jest podparty narzuconym stylem. Wybieramy opcję, która najbardziej pasuje do naszego gustu i oczekiwań. Jest to normalna kolej rzeczy. Oczywiste jest, że nie chcielibyśmy przyozdabiać domu, czymś, co kompletnie nie przypadło do naszych wyborów aranżacyjnych.

Niekiedy jednak pojawia się pewien problem, który może przeszkodzić w idealnym zaaranżowaniu mieszkania. Mogą to być, chociażby pewne błędy w projektowaniu, które uniemożliwiają postawienie mebli w wybranym miejscu. Takie kwestie są bardzo powszechne, a wina może leżeć po stronie architekta, ale nie musi.

Jednym z najmniej przyjemnych miejsc do urządzania jest oczywiście pomieszczenie znajdujące się na poddaszu. To właśnie ono jest bardzo problematyczne zwłaszcza pod kątem zagospodarowania przestrzenią. Jednak jeszcze trudniej jest wybrać rolety na okna dachowe, które muszą być specjalnie dobierane pod wymiar.

 

Rolety na Okna Dachowe - Rodzaje

Jak wiadomo, rolety do okien dachowych są dosyć trudnym orzechem do zgryzienia. Wszystko dlatego, że ten typ stolarki okiennej znajduje się pod kątem. W praktyce oznacza to, że jeśli wybralibyśmy zwykłe żaluzje, to nie byłby w stanie pełnić swojej funkcji ze względu na odstawanie od okna i przepuszczanie światła.

Z racji problemu, jaki dotyka wszystkich tych, którzy posiadają poddasze, postanowiliśmy przedstawić możliwe sposoby do zasłonięcia okien. Jakie wyróżniamy kategorie i typy rolet do okien dachowych? Są to przede wszystkim:

  • Rolety zewnętrzne dachowe,
  • wewnętrzne,
  • plisowane (APS, APF),
  • markizy,
  • zaciemniające.

Są to oczywiście przykłady, które posiadają również swoje podkategorie. Nad nimi jednak zamierzamy się rozpisywać bezpośrednio w tekście. Aktualnie największe kategorie stanowią rolety dachowe wewnętrzne i zewnętrzne. Natomiast od nich płyną dalsze podkategorie, wymienione tuż pod nimi. Czym się cechują?

Dach i okno dachowe

Zewnętrzne rolety na okna dachowe

Zacznijmy od opcji pierwszej, czyli rolet dachowych zewnętrznych. Jak sama ich nazwa wskazuje, znajdują się one na zewnątrz budynku, a nie w jego wnętrzu. Są one świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy korzystają z poddasza, jako ze zwykłego pokoju, a nie strychu. Dlaczego? Otóż ich obecność wpływa na temperaturę pokoju.

Jeśli zasłonimy okna w słoneczny dzień przy pomocy rolet zewnętrznych, to ograniczymy nagrzewanie się pomieszczenia do minimum. Co więcej, są niebywale świetną izolacją cieplną. Oznacza to, że pomagają zatrzymać uciekające ciepło wewnątrz mieszkania. Jest to świetne rozwiązanie w mroźne, zimowe dni, a właściwie zimę.

Otóż dzięki skutecznej izolacji cieplnej płacimy znacznie mniejsze rachunki. Warto również wspomnieć, że jest to świetna ochrona przed czynnikami zewnętrznymi. Mowa tu, chociażby o śniegu, gradzie, czy deszczu. Pyły również nie będą w stanie się dostać do naszego wnętrza. Wszystko to oczywiście dzięki budowie rolet.

 

Rolety na Okna Dachowe - Budowa

Tak, jak wspomnieliśmy powyżej, rolety zewnętrzne posiadają całą masę cech pozytywnych. Większość z nich opiera się na pewnego rodzaju ochronie. Możemy, więc rolety zewnętrzne dachowe nazwać swego rodzaju tarczą, która chroni nasze okna dachowe przed działaniem świata zewnętrznego. To wszystko za sprawą budowy.

Otóż rolety do okien dachowych zewnętrznych składają się z aluminiowych lamelków. Te zaś są wzmocnione przy pomocy tworzywa sztucznego. Przesuwają się one w taki sam sposób jak zwyczajne żaluzje zewnętrzne. Jest to bardzo komfortowe rozwiązanie. Wymagają jednak nad wyraz wymagającej pielęgnacji.

Oznacza to w skrócie, że aby wszystko dobrze działało przez lata, musimy dokonywać konserwacji polegającej na bardzo dokładnym czyszczeniu. Musi się ono odbywać systematycznie, mianowicie co najmniej raz na pół roku. Możecie wybrać spośród rolet manualnych, elektrycznych i tych zasilanych energią z promieni słonecznych.

 

Wewnętrzne rolety na okna dachowe

Przejdźmy teraz do drugiej z największych kategorii w tym typie. Mowa rzecz jasna o wewnętrznych roletach na okna dachowe. Czym się cechują i czy dorównują swoim poprzednikom? Już za chwilę się o tym przekonacie. Warto mieć na uwadze, że wewnętrzne rolety na okna dachowe są wizualnie dużo ładniejsze od zewnętrznych.

Ma to związek z faktem, że są one dopasowane do wnętrza pomieszczenia, a nie uchodzą wyłącznie za aluminiową blachę. Są one także opcją dla tych, którzy najzwyczajniej w świecie chcą wydać mniej. Montuje się je z odpowiednim mechanizmem sprężynowym będącym osłoną. Dzięki temu nie zwisają w dół jak zwykłe rolety.

W rezultacie są one ściśle przyłączone do okna i nie ma szans, by nie spełniały swoich zapewnionych funkcji. Nie mają one jednak tak dobrej izolacji cieplnej. Mogą, więc nie zapobiegać tak skutecznie nagrzewaniu się pomieszczeń. To samo tyczy się ochrony okien przed czynnikami zewnętrznymi, gdyż zwyczajnie nie jest ona możliwa.

Okno dachowe i mała dziewczynka

Budowa wewnętrznych rolet do okien dachowych

Zwróćmy uwagę na budowę wewnętrznych rolet do okien dachowych. Bez cienia wątpliwości można przyznać, że nie jest to tak skomplikowana budowa, jak w przypadku swojego poprzednika. Rolety dachowe wewnętrzne są montowane z mechanizmem sprężynowym, który przyszpila je wręcz do stolarki okiennej.

Dzięki temu nie ma opcji, żeby zwisały. Producent oferujący dobre jakościowo produkty z pewnością zapewni nam łatwy dostęp do klamki okiennej. Warto mieć na uwadze, że tak, jak w przypadku opcji zewnętrznych, możemy mieć do czynienia z różnymi sposobami użytkowania tych produktów. Co to właściwie dla nas oznacza?

Mamy tu na myśli fakt, że można wybrać manualny sposób odsłaniania rolet, lub nieco inny. Mowa, chociażby o opcji elektrycznej, jaką są rolety na okna dachowe sterowane pilotem. Oczywiście niektóre rolety mogą posiadać osłonę w postaci aluminium, jednak nie wpływa to w żadnym stopniu na ich działanie.

 

Plisowane rolety na okna dachowe

Czas przejść do mniejszych podkategorii osłon okiennych. W tym przypadku mowa rzecz jasna o roletach na okna dachowe wewnętrznych plisowanych. Jest to wybór bardzo elegancki, który zachwyca osoby interesujące się projektowaniem wnętrz. Wyróżniamy dwa typy tych produktów — APS oraz APF.

Czym różnią się między sobą? Najważniejszą kwestią jest fakt, że opcja APF cechuje się bardziej zaawansowaną strukturą od poprzednika. Wszystko to za sprawą konstrukcji, która właściwie przypomina plaster miodu. W rezultacie zapewnia nam zaciemnienie w pomieszczeniu, a także jego świetną termoizolacyjność.

W przypadku APS również pozytywnych aspektów nie brakuje. Mowa tu, chociażby o świetnej ochronie przed działaniem promieni ultrafioletowych. Ponadto wyróżnia ją regulacja przy pomocy zarówno dolnej, jak i górnej belki. Co ciekawe, dzięki popularności produktu możemy odnaleźć jego elementy w rozmaitych kolorach.

 

Rolety na okna dachowe APS czy APF?

Z pewnością zastanawiacie się, która z przedstawionych przez nas opcji rolet na okna dachowe jest lepsza. W tym przypadku zestawiamy ze sobą rolety plisowane APS i APF. Tak, jak wspomnieliśmy, pierwsza z opcji chroni nas przed promieniowaniem ultrafioletowym, jak również ma atrakcyjny sposób otwierania.

Dziecko w oknie dachowym

Jeśli chodzi o wybór APF, to jest to bez wątpienia postawienie na polepszenie się termoizolacyjności w pomieszczeniu. Ponadto jest w stanie nam zapewnić różne stopnie zaciemnienia, włączając w to ciemny mrok. Według nas jest to najlepsze rozwiązanie pod względem rolet plisowanych. Jeśli macie wybierać to właśnie APF.

 

Rolety na okna dachowe — markizy

Zapraszamy do zwrócenia uwagi na kolejną pozycję, jaką są markizy. Niektórzy nazywają je osłonami okiennymi, natomiast inni preferują odbierać je jako dodatki do osłon. Czym jednak charakteryzują się markizy na okna dachowe? Otóż ich główną misją jest ochrona pomieszczeń przed działaniem promieni słonecznych.

Oznacza to, że dzięki markizom poddasze nie będzie miało szansy się nagrzać, dzięki czemu temperatura będzie znacznie niższa. Można nimi sterować własnoręcznie lub przy użyciu drążka. Markizy zazwyczaj posiadają aluminiowe wstawki odpowiadające właśnie za pomoc w odpowiedniej termoizolacji pomieszczenia, w którym są.

Nie możemy zapominać o fakcie, że istnieje także opcja wyboru elektrycznego posługiwania się markizami. Niektóre z nich można sterować nawet przy pomocy telefonu przez połączenie z WiFi. Wszystko zależy od tego, czego właściwie oczekujecie od tego typu asortymentu, jakim są rolety do okien dachowych.

 

Zaciemniające rolety do okien dachowych

Czas na ostatnią pozycję z listy, jaką są oczywiście zaciemniające rolety do okien dachowych. Zapewne ich nazwa jest w stanie wiele powiedzieć o ich działaniu. My natomiast postaramy się je nieco przybliżyć. Produkcje tekstylne coraz częściej podejmują się dobierania i produkowania materiałów specjalnie na poddasze.

Dzięki takiej decyzji nie musimy koniecznie decydować się na rolety z aluminium, gdyż najzwyczajniej w świecie możemy wybrać te materiałowe o podobnym działaniu. Otóż dzięki połączeniu folii i aluminium, cała konstrukcja doskonale odbija światło. Oczywiście, nie oznacza to, że całkowicie odbije także ciepło płynące z zewnątrz.

Mimo wszystko jest to doskonały wybór, jeśli chcemy zapewnić sobie przyciemnienie podczas słonecznych dni. Jest to doskonała opcja, która sprawdzi się do sypialni na poddaszu, jak i salonu, który mógłby się tam znajdować. Zachęcamy do wybierania tych modeli, które są pokryte specjalną i ulepszającą całokształt masą perłową.

 

Jakie rolety na okna dachowe wybrać?

Zapewne zastanawiacie się, jaką decyzję podjąć, jeśli chodzi o dobór odpowiednich rolet na okna dachowe. Przychodzimy z odpowiedzią! Oczywiście najlepszym rozwiązaniem będą rolety zewnętrzne, ze względu na umiejscowienie tej konkretnej stolarki okiennej. Okna znajdujące się na poddaszu szybko się nagrzewają wraz z nim całym.

Dlatego też, aby zapewnić izolację cieplną zarówno zimą, jak i latem, zachęcamy do wyboru właśnie tego asortymentu. Nie zawsze jednak istnieje możliwość finansowa, by wybrać ten produkt. W tym wypadku stawiamy więc na rolety na okna dachowe wewnętrzne. Jednak jaki właściwie ich typ będzie w tej sytuacji najtrafniejszy?

Według nas, na to pytanie istnieją dwie odpowiedzi. Świetną decyzją będzie bowiem wybranie rolet dachowych plisowanych APF. Dzięki skomplikowanej konstrukcji i masą zalet będzie to świetny zamiennik, Drugą opcją godną wyboru są rzecz jasna rolety na okna dachowe zaciemniane. Sprawdźcie także naszą ofertę rolet i żaluzji.

 

ZOBACZ TAKŻE:

Przesuwne Drzwi Szklane - Jaki Rodzaj Szkła Wybrać?
Jak ozdobić okna dachowe - Porady ekspertów
Drzwi drewniane - o czym pamiętać przed zakupem?


FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

SPIS TREŚCI