•   +48 500 148 064
  •   info@abraxokna.pl
Logo ABRAX-BIS
  • ABRAX-BIS    
  • Rolety i żaluzje

Rolety i żaluzje

Nowoczesne i bezpieczne.

Rolety czy żaluzje?

Żaluzje i rolety okienne to praktyczna i funkcjonalna alternatywa dla zasłon, które niezbyt skutecznie chronią przed promieniami słonecznymi. Przede wszystkim, już nie musisz wybierać między pełnym światłem płynącym z zewnątrz a niemal zupełną ciemnością. Ponadto możesz zapobiec zagrzaniu się pomieszczeń. Na którą opcję jednak postawić.

Warunki atmosferyczne a wnętrze domu

Letnie dni są cudownym czasem, podczas którego wypoczywamy i cieszymy się piękną, słoneczną pogodą. Masa zalet płynąca z takich czynników pogodowych wydaje się nieskończona, natomiast niestety wszystko ma także swoje minusy. Mamy tu oczywiście na myśli wpływ warunków atmosferycznych na wnętrze mieszkania.

Lato w tym kontekście, niezaprzeczalnie daje w kość, zwłaszcza w mieszkaniach z dużymi przeszkleniami. Ten sam problem tyczy się mieszkań znajdujących się na wysokich piętrach. Mowa oczywiście o promieniach słonecznych, które wdzierają się do pomieszczeń i żadna firana nie powstrzyma ich działania.

Mamy tu na myśli wpadające słońce, które skutkuje nagrzewaniem się pomieszczeń, co w rezultacie dochodzi do niebotycznych temperatur panujących w mieszkaniu. W zapobiegnięciu temu zdarzeniu mogą pomóc rolety i żaluzje. Jednak, czym charakteryzuje się każda z tych opcji? Jaka opcję będzie bardziej dopasowana do waszych potrzeb?

Rolety - Rodzaje, budowa

Rolety odgrywają rolę osłony przed nasłonecznieniem pomieszczeń, ale także posiadają funkcje antywłamaniowe. Mogą zatem znacznie utrudnić próbę obrabowania mieszkania, nawet najbardziej wprawionym złodziejom. Mogą także skupiać swoje działanie na zwyczajnym ozdabianiu pomieszczeń. Wszystko zależy od typu tego asortymentu.

Wyróżniamy bowiem cztery typy produktów i należą do nich:

Pierwsza z opcji, czyli oczywiście rolety rzymskie, jest przeznaczona do ozdoby wnętrz. Są to rolety materiałowe, które montuje się w systemie koralikowym, bądź sznurkowym. Nie jest to mocno funkcjonalne rozwiązanie, gdyż ich przeznaczeniem jest dekoracja danej aranżacji. Warto wiedzieć, że możemy je najczęściej spotkać w salach konferencyjnych, czy też szkolnych.

Rolety plisowane zaś to bardzo funkcjonalna opcja osłon na okna. Można w niej bowiem opuszczać dowolnie górny i dolny profil rolety. W ten sposób mamy szansę swobodnie decydować o tym, ile światła zamierzamy wpuścić do pomieszczenia.

Rolety w kasecie, antywłamaniowe i wolnowiszące

Jeśli chodzi o rozwiązanie w kasecie, to wyróżnia je fakt, że wałek materiału jest ukryty w kasecie aluminiowej lub stworzonej z PCV. To rozwiązanie znacznie lepiej chroni tkaninę rolet przed zanieczyszczeniami. Nie musimy więc martwić się o powinność ich ciągłego czyszczenia, gdyż przy odpowiednim użytkowaniu nie będą potrzebowały go tak często.

Rolety antywłamaniowe to bez wątpienia produkt, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. Należą one oczywiście do odłamu rolet zewnętrznych. Są niemałym utrapieniem włamywaczy, a w dodatku doskonale chronią oszklenie przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Działają one podobnie, co drzwi i okna antywłamaniowe, o których więcej możecie dowiedzieć się z naszego bloga tematycznego.

Ostatnimi na naszej liście są oczywiście rolety wolnowiszące. Jest to niezaprzeczalnie najprostszy system, w którym do aluminiowej rurki poprzecznej zostaje przyklejony materiał. Są to oczywiście rolety wewnętrzne, a ich montaż może być wykonany na ścianie, suficie, czy też ramie okna. Wszystko zależy od modelu i waszych preferencji. Znajdziecie je w różnych wzorach i kolorach, a to oczywiście oznacza, że łatwo je dopasować do różnego rodzaju wnętrz.

Jakie wyróżniamy żaluzje okienne?

Skoro obszernie omówiliśmy temat rolet, to nie pozostało nam nic innego, jak przystąpienie do scharakteryzowania żaluzji. Te, tak samo, jak swoi poprzednicy, mogą być zarówno zewnętrzne, jak i zewnętrzne. W tym przypadku jednak dużo częściej liczy się design, więc warto sprawdzić, która opcja bardziej was zadowala.

W tym wypadku wyłaniamy przede wszystkim:

Pierwsza pozycja z wymienionych cieszy się oczywiście niemałą popularnością i nie ma co się dziwić. Są one cięższe od innych typów, natomiast mają możliwości ustawiania pożądanego kąta światła. Co więcej, dosyć słabo się nagrzewają pod wpływem światła. Nadają się więc idealnie do miejsc, w których światło słoneczne często się pojawia, gdyż nie tracą nic na kontakcie z nim.

Żaluzje fasadowe doskonale sprawdzają się na dużych powierzchniach, umożliwiając ochronę przed światłem i dając opcję sterowania nim. Montuje się je na elewacjach i w takiej sytuacji ich kolejną zaletą jest wspomaganie klimatyzacji poprzez działanie jak izolator. Zapobiegnięcie spotkania się gorących promieni słonecznych z waszym wnętrzem może być kojące, zwłaszcza kiedy za oknem występują najbardziej nieznośne upały.

Żaluzje pionowe, bambusowe i z aluminium

Żaluzje pionowe to te bardzo charakterystyczne dla biur oraz szkół i to właśnie tam możemy się najczęściej z nimi spotkać. Zapewne po przeczytaniu tego zdania już macie w głowie ich obraz. Rzadko ktoś decyduje się na zamontowanie ich w domu, natomiast nie jest to zabronione. Ich konstrukcja jest dosyć delikatna, dlatego trzeba mocno uważać, aby ich nie uszkodzić przy mocniejszym pociągnięciu.

Kolejne rozwiązanie znajdziemy w żaluzjach bambusowych, które są alternatywą dla opcji drewnianych. Warto wiedzieć, że doskonale dopasują się do wnętrz urządzonych w stylu boho. Bez wątpienia, są jednak lżejsze i świetnie sprawdzą się w ekologicznych rozwiązaniach. Wyglądem przypominają właśnie te drewniane produkty, jednak nie możemy ich nazwać tym samym produktem.

Ostatnie miejsce na naszej liście zajmują żaluzje aluminiowe. Doskonale odnajdują się w nowoczesnych aranżacjach, co definitywnie łączy je z oknami z aluminium. Co więcej, tak samo charakteryzuje je niebywała trwałość i solidność, dlatego można je traktować, jako inwestycję. Posłużą wam naprawdę wiele lat, a przy odpowiedniej dbałości, nawet kilkadziesiąt. Nie czekajcie i wybierzcie najlepsze rozwiązanie dla siebie!

Upiększ swoje wnętrze

Warto wiedzieć, że zarówno rolety, jak i żaluzje są w stanie świetnie upiększyć wasze wnętrze. Są to niepozorne dodatki, które charakteryzują się sporym wpływem na odbiór całego wnętrza. Przykładowo, jeśli wasze mieszkanie jest szare i skupione wyłącznie na neutralnych barwach, to warto zdecydować się na kolorowe rolety i żaluzje. Mocny akcent będzie idealnym dopełnieniem waszego nieco zbyt szarego mieszkania. Takie działania możemy zauważyć w niektórych stylach.

Styl skandynawski pomimo swojej neutralności skłania nas do tego, byśmy bawili się kolorystyką i wystrojem wnętrza. Mamy bowiem wpuszczać światło do pomieszczenia i jednocześnie odbijać je po całym pokoju. Białe ściany i dodatki w tym pomagają, jednak centrum tak urządzonych czterech kątów zawsze należy do tych mocnych kolorowych mebli i dodatków. Może to być czerwony fotel, niebieska sofa, albo ciemnozielone żaluzje lub rolety,

Te niepozorne elementy wnętrz mogą znacząco odmienić wasze dotychczasowe podejście do wystroju wnętrzarskiego. Wiemy, jak ważne jest wyrażanie siebie, a czasami nie mamy pojęcia, jakie akcesoria mogłyby odmienić nasze mieszkanie. Niekiedy nie trzeba robić od razu generalnego remontu, aby zobaczyć, że wasze mieszkanie ma niemały potencjał, który jesteście w stanie łatwo rozwinąć przy małej pomocy ze strony kreatywności. Jak widać, rolety i żaluzje nie tylko zasłaniają wasze okna.

Żaluzje i rolety — która opcja jest lepsza?

Chcąc wybrać najlepsze rozwiązanie dla siebie, warto kierować się tym, dokąd je dobieramy. W szkołach i biurach bez wątpienia sprawdzą się żaluzje biurowe (pionowe). Natomiast w przypadku domów jednorodzinnych z dużymi przeszkleniami radzimy postawić na antywłamaniowe rolety na okna, które ochronią oszklenie przed włamywaczami i pogodą. Nie pozwolą one na odbiciu się pogody o wasz budżet, co jest niemałym plusem.

Klasyczne rolety spełniają się także na wyższych piętrach bloków mieszkalnych, gdzie słońce daje o sobie znać nieco intensywniej. Pamiętajcie, że w takim umiejscowieniu mieszkanie nagrzewa się, jak najbardziej jest to możliwe. Chcąc wybrać rolety w tej sytuacji, najlepiej jest postawić na te wolnowiszące lub antywłamaniowe. Będą one idealną tarczą, która oddzieli nas od promieni słonecznych występujących w pełnej mocy. Wasze mieszkanie w rezultacie będzie o kilka stopni chłodniejsze, a to naprawdę ogromna różnica.

Zarówno rolety, jak również żaluzje są doskonałą decyzją, jeśli wiecie, czego chcecie. Nie zawsze potrzebujemy największych zabezpieczeń antywłamaniowych. Niekiedy można spokojnie postawić wyłącznie na dekoracje wnętrz za pomocą odpowiednich osłon okiennych. Nowoczesne rolety i dekoracyjne żaluzje, to świetny wybór do twojego domu, który jest w stanie bez problemu go odmienić tak, że zarówno wy, jak i inni domownicy go nie rozpoznacie.