•   +48 500 148 064
  •   info@abraxokna.pl
Logo ABRAX-BIS
  • ABRAX-BIS    
  • wpis    
  • Drzwi drewniane - o czym pamiętać przed zakupem?

Drzwi drewniane - o czym pamiętać przed zakupem?

Wybór drzwi domowych, jak i wejściowych jest dosyć trudny. Zwłaszcza wtedy, gdy chcemy, by wszystko pasowało do siebie wizualnie i jednocześnie zapewniało nam bezpieczeństwo. Jednym z najpopularniejszych wyborów w tej kwestii są drzwi drewniane. Jednak co warto wiedzieć przed ich zakupem?

 

Komfort i bezpieczeństwo w waszym domu

Zapewne wielu z was uwielbia spędzać czas w domu. Można przecież zamknąć się w swoich czterech ścianach i wypocząć. Co więcej, to właśnie w swoim mieszkaniu spędzamy czas z naszymi najbliższymi. Dzielimy się z nimi ciekawymi historiami z całego dnia i niebywale chłoniemy każdą wolną chwilę.

Dom jest w pewnym sensie naszą bezpieczną opoką, w której odczuwamy zarówno spokój fizyczny, jak i psychiczny. Co więcej, cenimy sobie ciszę, więc nie potrzebujemy tam elementów, które skrzypią, czy też wydają nieprzyjemne dźwięki. Właśnie tak mogą brzmieć niezadbane otwierane drzwi.

Jednym z najczęstszych wyborów konsumentów, zarówno jeśli chodzi o zewnętrzne, jak i wewnętrzne rozwiązania są drzwi drewniane. Jednak zanim dojdzie do ich zakupu, warto mieć na uwadze ich charakterystykę, ale i wszystkie zalety, jak również wady. O czym pamiętać przed zakupem drzwi drewnianych?

 

Z czego składają się drzwi drewniane?

Zanim przejdziemy do szczegółowego opisu głównego bohatera naszego artykułu, warto zapoznać was z jego budową. Zapewni was to o ich trwałości i solidności. Mianowicie, z czego zbudowane są drzwi drewniane? Zacznijmy od tego, czego właściwie używa się podczas ich produkcji.

Mowa tu rzecz jasna o płytach MDF i HDF. Co ważne, mogą one być lakierowane, okleinowane, malowane, lub foliowane. Wszystko zależy od modelu tego asortymentu. Ważną kwestią jest także fakt, że w zależności od tego, w jaki sposób są produkowane, taka jest ich struktura. Co to właściwie oznacza?

Przykładowo, te skrzydła drzwiowe, które są lakierowane, najczęściej mają strukturę, która przypomina drewno. W przypadku opcji malowanych będzie to znacznie gładsza powierzchnia, bez żadnych nierówności, czy wyżłobień. To od was zależy, na co się zdecydujecie.

 

Drzwi drewniane - zalety

Skoro wygląd mamy już za sobą, przejdźmy do tego, czym cechują się drzwi drewniane. Zacznijmy od materiału, z jakiego są stworzone, bo to ona ma tu największą rolę. Drewno jest surowcem bardzo twardym i odpornym na ścieralność. Co więcej, jest bardzo wytrzymałe i trudne je uszkodzić.

Jeśli chodzi o drzwi drewniane w całości, to bardzo znamienitą ich cechą jest świetna izolacja termiczna. Otóż owe produkty potrafią doskonale zatrzymać ciepło wewnątrz pomieszczeń, jak również całego mieszkania. Świetnie, więc wspomagają energooszczędne rozwiązania znajdujące się w domu.

Nie zapominajmy o wysokiej dźwiękoszczelności, która sprawia, że zarówno pojedyncze pomieszczenia, jak i cały dom są znacząco oddzielone od hałasu. Dzięki temu macie szansę na pełen wypoczynek, bez żadnego zaniepokojenia za pomocą nieprzyjemnych dźwięków z zewnątrz.

 

Wady drzwi drewnianych

Skoro wspomnieliśmy o pozytywnych aspektach bohatera naszego wpisu, należy także omówić tę bardziej negatywną kwestię. Przecież żaden asortyment nie jest idealny. Pierwszym aspektem, którego można uznać za minus, jest oczywiście pielęgnacja drzwi drewnianych. Niestety, należy ona do wymagających.

Mowa o powinności konserwowania ich co najmniej 2 razy w roku, zwłaszcza przed sezonem jesienno-zimowym. Bez tych etapów, produkty te mogą bardzo szybko ulec zniszczeniu, dlatego owa dbałość jest tak ważna. Nie zapominajmy również o ich ciężarze, który sprawia, że występują pewne problemy.

Mianowicie, drewniane drzwi mają skłonność do osiadania. W tym przypadku nie ma jednak to aż tak złe w skutkach, gdyż bardzo łatwo jest to naprawić. Najczęściej takie rzeczy załatwia się w trakcie tej regularnej konserwacji. Nie każdy problem, więc uniemożliwia dalsze korzystanie z owego asortymentu.

 

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Zapewne zastanawia was, co jeszcze powinno przykuć waszą uwagę podczas zakupu drzwi drewnianych? Mamy na to zagadnienie kilka trafnych wskazówek. Pierwszą kwestią jest oczywiście sprawdzenie rzeczywistej izolacji termicznej. W jaki sposób to zrobić?

Pierwszą kwestią będzie dokładne przyjrzenie się wszystkim elementom owego asortymentu. Następnie, sprawdźcie, czy na ościeżnicy lub skrzydle zostały umieszczone uszczelki. Powinna być co najmniej jedna. Dzięki nim będziecie w stanie zaoszczędzić na rachunkach.

Nie zapominajmy również o izolacji akustycznej. Mianowicie, na jej zaistnienie również składają się uszczelki, jak również na to, czy są przylgowe. Jeśli obie te kwestie zostaną spełnione, możemy spać spokojnie bez hałasu i wysokich rachunków przez uciekające ciepło.

 

Czy warto wybrać drzwi drewniane?

Drzwi drewniane są świetnym rozwiązaniem zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz domu. Jeśli nie macie problemów z regularnymi konserwacjami i przystosowaną odpowiednio pielęgnacją, to nie powinny one sprawiać wam problemów.

Jeśli jednak przeszkadza wam powinność ciągłej pielęgnacji, to zachęcamy do postawienia na drzwi drewniane jedynie wewnątrz domu. Wtedy nie będziecie musieli przywiązywać aż takiej uwagi do pielęgnacji, gdyż nie będą narażone na działanie warunków zewnętrznych.

Inną opcją jest postawienie na odmienny asortyment. Przykładem mogą być drzwi zewnętrzne naszej marki. Jeśli szukacie czegoś jeszcze innego, to zachęcamy do sprawdzenia oferty okien PCV, szprosów, czy też rolet i żaluzji.

 

 


FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Jak dbać o drzwi drewniane?

Aby drzwi drewniane mogły posłużyć wam przez długi czas, należy je konserwować 2 razy w roku, zwłaszcza przed sezonem jesienno-zimowym.

SPIS TREŚCI