•   +48 500 148 064
  •   info@abraxokna.pl
Logo ABRAX-BIS
  • ABRAX-BIS    
  • wpis    
  • Rekuperacja czy Wentylacja Grawitacyjna? Co Wybrać?

Rekuperacja czy Wentylacja Grawitacyjna? Co Wybrać?

Wentylacja grawitacyjna to aktualnie najpowszechniejsza opcja odprowadzania zanieczyszczonego powietrza z wnętrza mieszkania. Rekuperacja lub po prostu wentylacja mechaniczna z odprowadzaniem ciepła to innowacja, która ciągle zyskuje popularność. Co cechuje każdą z nich i na którą się zdecydować?

 

Rekuperacja i wentylacja - wymiana powietrza w domu

Z racji coraz wyraźniejszego postępu w wielu branżach, budownictwo również nie mogło pozostać w tyle. Dlatego też aktualnie drzwi i okna stają się coraz bardziej szczelne. To jednak bez wątpienia utrudnia wymianę powietrza między światem zewnętrznym a mieszkaniem. Niestety, przy złej wentylacji może to prowadzić do niepożądanych skutków.

Można powiedzieć, że wietrzenie w mieszkaniu to połowa sukcesu. Natomiast podczas okresu jesienno-zimowego otwieranie okien nie jest niczym przyjemnym. Co więcej, powoduje to oczywiście uciekanie ciepła, co w tym czasie jest ogromnie problematyczne. Mowa rzecz jasna o wysokich kosztach za ogrzewanie.

Oczywiście, na każdy problem znajdzie się rozwiązanie, a w tym przypadku jest to oczywiście wentylacja. Warto jednak wiedzieć, że mamy kilka opcji do wyboru. Głównymi z nich jest oczywiście wentylacja mechaniczna (rekuperacja) i grawitacyjna. Którą z nich wybrać?

 

Czym jest wentylacja grawitacyjna?

Tak, jak wspomnieliśmy powyżej, wentylacja grawitacyjna, to najczęściej wybierana opcja wymiany powietrza. Dzięki montowaniu pionowo komina. To właśnie w nim tworzy się cug poprzez różnicę ciśnień. Jednak nie da się go utworzyć bez dopływu zimnego powietrza. To jednak nie może się udać, jeśli mamy do czynienia ze szczelnym domem.

W przeszłości okna były tworzone w taki sposób, że często dochodziło do ich nieszczelności. Dzięki temu wentylacja grawitacyjna mogła działać w odpowiedni sposób, dzięki wymianie ciśnień. Poza tym dochodziło oczywiście do wymiany ciepłego i zimnego powietrza, przez nieszczelne okna.

Niestety, tutaj również mamy haczyk. Otóż bez odpowiedniej wymiany powietrza, wentylacja grawitacyjna nie może dobrze funkcjonować. Można, więc albo zdecydować się na nawiewniki okienne, albo narażać się na koszty, które wynikną z wietrzenia podczas zimnych miesięcy.

 

Rekuperacja - co to jest?

Przejdźmy teraz do drugiego bohatera naszego zestawienia, jakim jest wentylacja mechaniczna, czyli rzecz jasna rekuperacja. No i tutaj pojawia się znaczące przeciwieństwo, bo w tej sytuacji wymiana powietrza zostaje dokonana. Dzięki temu nie potrzebujemy uchylonych okien ani nawiewników. Jednak jak to właściwie przebiega?

Oczywiście do przeprowadzania rekuperacji, potrzebujemy rekuperatora. Jego działanie jest ściśle związane z tworzonym przez niego ruchem powietrza. W trakcie całego procesu odzyskuje się energię z zanieczyszczonego powietrza. Dlatego też rekuperację nazywamy wentylacją mechaniczną z odzyskaniem ciepła.

Rekuperator w jednym czasie wsysa czyste powietrze z zewnątrz i to wilgotne oraz zanieczyszczone z wewnątrz. Oba gazy mijają się ze sobą wewnątrz urządzenia, natomiast nie ma żadnej możliwości, aby się ze sobą zmieszały dzięki osobnym kanalikom.

W ten sposób brudne powietrze zostaje usunięte, a czyste wpada do środka bez konieczności wietrzenia, czy posiadania nawiewników.

 

Rekuperacja - Wentylacja grawitacyjna i jej zalety

Jak wiadomo, każdy produkt ma swoje wady i zalety. Ten akapit skupi się na pozytywach rodzaju wentylacji, jakim jest wentylacja grawitacyjna. Pierwszą istotną kwestią jest przede wszystkim bezgłośność podczas pracy. Procesu wentylowania nie słychać, co jest dużym plusem.

Kolejnym pozytywnym aspektem jest oczywiście samoistne działanie. Nie musimy nic włączać ani wyłączać, by proces mógł się zadziać. Warto także nadmienić nieco o kosztach, które najzwyczajniej w świecie są małe. Oczywiście, w momencie, kiedy wentylacja grawitacyjna może zostać umieszczona w kominie. Bez tego koszta będą większe.

 

Rekuperacja - Negatywne aspekty wentylacji grawitacyjnej 

Skoro wspomnieliśmy o plusach, nie wolno zapomnieć o minusach. Mamy tu na myśli na przykład bardzo małą wydajność podczas letnich miesięcy. Dochodzi do tego, że jesteśmy zmuszeni otwierać okna i wpuszczać na przykład uporczywe owady. Kolejną kwestią jest brak filtracji powietrza nawiewnego.

Oznacza to, że pomimo wymiany powietrza mogą do nas dochodzić zanieczyszczone gazy z zewnątrz. Niestety, w zimie również nie jest kolorowo, gdyż wiele ciepła tracimy, a przez to staramy się znacznie ocieplić dom za pomocą ogrzewania. To oczywiście wiąże się z wyższymi rachunkami. Powstawanie przeciągów jest kolejnym minusem.

Nie zapominajmy także o częstej niedostateczności podczas wymiany powietrza, która jest częstym zjawiskiem. Bardzo często koniecznym zabiegiem jest zamontowanie nawiewników okiennych lub rozszczelnienie okien. Druga opcja jest zdecydowanie bardzo mało opłacalna.

 

Pozytywne cechy - rekuperacja

Nad zaletami wentylacji mechanicznej można byłoby rozwodzić się całymi godzinami. My jednak postaramy się przedstawić te najważniejsze. Kluczową z nich jest oczywiście wymiana powietrza, która umożliwia wpuszczenie świeżego powietrza bez konieczności otwierania okien. To oczywiście gwarantuje brak zanieczyszczeń czy owadów.

Warto również wspomnieć o szybkim usuwaniu wilgoci z pomieszczeń takich jak kuchnia czy łazienka. Zapobiega to tworzeniu się grzybów. Do naszego wnętrza nie dostaną się także hałasy z zewnątrz, czy dymy z kominów, dzięki zamkniętym oknom. Oczywiście rekuperacja pozwala też na szybkie schnięcie powierzchni, takich jak podłogi, czy blaty, a nawet prania.

Ogromnie wielkim plusem jest możliwość wentylowania pomieszczeń na żądanie. Takiej opcji nie zapewnia wentylacja grawitacyjna i jest to jeden z mocno konkurencyjnych aspektów. Filtracja powietrza to kolejna zaleta, o której nie powinno się zapominać, gdyż nie znajdziemy jej w każdym rodzaju wentylacji.

 

Wady rekuperacji

Oczywiście musimy również pomówić o wadach tego systemu posiadającego szereg zalet. Niestety, dużym minusem są tutaj oczywiście koszta. Rekuperator wraz z centralą rekuperacyjną kosztują.

Należy doliczyć do tego znacznie większą sieć kanałów niż w przypadku wentylacji grawitacyjnej. Jest to jedyny mankament całego systemu.

 

Rekuperacja czy Wentylacja Grawitacyjna?

Przejdźmy do podsumowania, jakim jest decyzja, która opcja jest lepsza. Jeśli chodzi o stronę zalet i funkcjonowania, możemy śmiało przyznać, że rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna jest znacznie lepsza. Co więcej, podczas kupowania jej nie musimy nastawiać się na dodatkowe koszta.

Mamy tu na myśli nawiewniki okienne, rozszczelnienie okien, czy też wysokie rachunki za ogrzewanie, które występują w przypadku wentylacji grawitacyjnej. Zdajemy sobie jednak sprawę, że nie jest to opcja na każdą kieszeń. Dlatego dla osób, które nie są w stanie zainwestować w rekuperację, polecamy wentylację grawitacyjną.

Gwarantujemy, że lepiej wybrać gorszą opcję niż żadną. Dlaczego? Otóż brak wentylacji prowadzi do wilgoci wewnątrz domu. W rezultacie powietrze staje ciężkie, a na ścianach i oknach pojawia się pleśń i inne grzyby. Te zaś ogromnie szkodliwie wpływają na zdrowie i niełatwo się ich pozbyć. Pamiętajcie, więc o zapewnieniu jakiejkolwiek wentylacji.

 

Zobacz także:


FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

SPIS TREŚCI