Miesiące, w których rośliny zaczynają pylić, to najgorszy czas alergików. Niestety, nawet w domu nie są bezpieczni, gdyż nieotwieranie okien w obawie przed pyłkami, skutkuje tworzeniem się roztoczy. Okna dla alergików to najlepsze rozwiązanie, jednak na co właściwie postawić?
Oczyszczenie powietrza dla alergików
Alergia to zdecydowany problem, nie tylko podczas miesiąców, w których kwiaty pylą. Kurze, roztocza i inne paprochy osiadające na przedmiotach w naszych domach to kolejni wrogowie alergików. Ponadto samo gromadzenie się takich niepożądanych zanieczyszczeń jest uciążliwe nie tylko dla tej grupy osób.
Nikomu z nas nie uśmiecha się ścierać kurze kilka razy w tygodniu. Stąd też powstało wiele innowacyjnych rozwiązań, które mają sprawić, że na meblach i innych przedmiotach, takie brudy nie będą osiadały.
Nie chodzi jedynie o działania technologiczne, ale i dobieranie odpowiednich materiałów przy tworzeniu produktów mających znaleźć się w naszych domach. Stąd też pomysł, by zalecić, jakie okna dla alergików są najlepsze.
Jak pozbyć się alergicznych substancji z mieszkania?
Pragnąc zniwelować osiadanie się pyłu i kurzu, należy mieć na uwadze, jak już przy kupnie asortymentu móc to ograniczyć. Najlepszą opcją jest oczywiście zapoznanie pracownika sklepu z naszym problem, czyli alergią.
Niektóre meble mają wręcz wskazane w swojej charakterystyce, że są trudne do zakurzenia, gdyż jest to ogromny plus. Jednak w przeciwieństwie do omawianych, okna nie są taką oczywistością, jeśli chodzi o osadzanie się kurzu. Pamiętajmy, że alergia powoduje kaszel, duszności, nieżyt nosa, czy obrzęk tkanki podskórnej.
Co więcej, jest to zaledwie początek listy schorzeń, jakie może powodować nieumiejętny wybór okien i mebli do mieszkania. W tym wpisie przedstawimy, jak najlepiej dobrać okna dla alergików i czym się kierować podczas tej decyzji.
Oczyszczenie Powietrza Dla Alergików — na co zwrócić uwagę?
Mogłoby się wydawać, że jest to łatwy orzech do zgryzienia. Wystarczy przeczytać opis okna i tyle. Nic bardziej mylnego! Pamiętajmy, że kluczem w całym wyborze jest to, by łatwo dało się zachować czystość. Mowa nie tylko o komfortowym czyszczeniu powierzchni, ale i tym, żeby niełatwo osiadały na niej zanieczyszczenia.
Ponadto bardzo istotnym aspektem jest okucie okna, gdyż to właśnie ono zatrzymuje całe ciepło w środku i tworzy naszą osłonę również przed pyłkami znajdującymi się na zewnątrz. Wybierzcie te, które daje możliwość wietrzenia szczelinowego. Dzięki temu bez wątpienia uchronicie się przed niepożądanym działaniem pyłków i roztoczy.
Niezaprzeczalnie najlepsze rozwiązanie dla alergików
Czas na gwóźdź programu, czyli odpowiedź na pytanie, jakie okna dla alergików będą najlepsze. W tym przypadku mówimy o całej masie konkurencji, lecz zwycięzca jest jeden — okna PCW. Co sprawia, że okna PCW są najlepsze dla alergików?
Pierwsze i niemal najważniejsze jest to, jak łatwo utrzymać je w czystości. Aby przemyć ten typ stolarki okiennej, wystarczy skorzystać z wilgotnej szmatki z dodatkiem delikatnego płynu do mycia okien. Przy regularności — na przykład myciu raz w tygodniu — nie powinniśmy mieć żadnych problemów z uniemożliwieniem zanieczyszczeniom osadzenia się na tej powierzchni.
Okna z aluminium i drewna również nie powinny nasilać alergii, natomiast ich potrzeby pielęgnacyjne są dosyć wymagające. Mowa zwłaszcza o modelach z drewna, gdyż to właśnie one potrzebują regularnej impregnacji kilka razy w roku, specjalnego traktowania, czy czasochłonnych zabiegów.
Dlatego też najlepszym wyjściem jest postawienie na okna PCW dla alergików, gdyż żadnych z tych nieprzyjemności nie spełniają. Miejmy jednak na uwadze, że okna to nie wszystko i należy pamiętać o kilku innych aspektach.
Oczyszczenie Powietrza Dla Alergików — co należy wyeliminować?
Jak wspomnieliśmy, diabeł tkwi w szczegółach, a to oznacza, że musimy pomyśleć o jeszcze kilku detalach, zanim uda nam się stworzyć idealne warunki dla alergika. Zalecamy, by zamienić dotychczasowe żaluzje na rolety zewnętrzne. To właśnie na żaluzjach zbiera się ogromna ilość kurzu, sierści i wszystkich mocno uczulających roztoczy.
Najlepiej, więc zdecydować się na pozbycie się ich, na rzecz rolet zewnętrznych, z którymi nie będziemy mieć styczności wewnątrz mieszkania. Niestety nie tylko tej osłony należy się pozbyć. Firanki, jak również zasłony to kolejni wrogowie, którzy ogromnie wpływają na nasze zdrowie. I one i żaluzje to ogromnie trudna sprawa, jeśli chodzi o utrzymanie czystości.
Zasłony i firanki często kończą się przy podłodze i zbierają z niej kurz. Ponadto są one wręcz lepem na wszelkie roztocza i zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu.
Jeśli, więc nie chcecie mierzyć się z cotygodniowym praniem owych osłon, to lepiej z nich zrezygnować. Jest to w pewnym sensie plus, zwłaszcza w małych mieszkania. Pozwala to bowiem na wpuszczenie dużej ilości światła dziennego do wnętrz, a to optycznie znacznie je powiększa. Jest to dosyć popularna opcja, kiedy urządzamy mieszkanie w stylu skandynawskim.
Wentylacja i oczyszczanie powietrza dla alergików
Następną kwestią jest zapewnienie sprawnej i działającej wentylacji. Cyrkulacja powietrza jest o tyle ważna, gdyż wymienia powietrze znajdujące się w pomieszczeniach, z tym na zewnątrz. Bez sprawności tego sprzętu, cały kurz i roztocza w domu będą unosiły się w powietrzu, a to ogromne zagrożenie dla osób z alergią.
Co więcej, brak wentylacji prowadzi do utrzymywania się w pomieszczeniu wilgoci. Będzie to skutkować tworzeniem się pleśni, która ma fatalny wpływ na zdrowie nawet zdrowego człowieka. W tym przypadku świetnym rozwiązaniem będzie zamontowanie nawiewników okiennych.
Wiele z nich zaopatrzone jest w specjalne filtry, które chronią nas przed pyłami i roztoczami z zewnątrz. Świetnie sprawdzą się w porach letnich i wiosennych, kiedy pyłki najbardziej dają w kość. Wtedy, zamiast niebezpiecznego wietrzenia, uchylamy nawiewniki i cieszymy się dopływem świeżego powietrza.
Alternatywne rozwiązania
Dobrą opcją w kwestii wymiany powietrza między mieszkaniem a światem zewnętrznym jest możliwość mikoruchylenia. Podczas kupowania okien warto zapytać o to sprzedawcę, gdyż będzie to zdecydowane wybawienie podczas słonecznych dni. Co ciekawe, nie trzeba mieć i mikrouchylenia i nawiewników.
Wystarczy jedno z nich, a będziecie mieli możliwość nareszcie oddychać pełną piersią. Zachęcamy do przystosowania swojego mieszkania do rad podanych powyżej. W ten sposób uśmierzycie swoje zmagania z roztoczami, jak i pyłkami oraz wreszcie odetchniecie z ulgą w swoim własnym domu.