•   +48 500 148 064
  •   info@abraxokna.pl
Logo ABRAX-BIS
  • ABRAX-BIS    
  • wpis    
  • Jak Dobrać Kolor Okien PCV? - Sposoby na Dopasowanie Barw

Jak Dobrać Kolor Okien PCV? - Sposoby na Dopasowanie Barw

Podczas budowy domu, stajemy przed istotnym pytaniem, mianowicie, jak dobrać odpowiedni kolor okien? Rynek skrywa wiele okazji, jednak nie wszystkie pasują do każdego wystroju. Musimy dopasować je do ścian, podłóg, a nawet elewacji. Co, więc wybrać?

 

Odpowiedni kolor okien PCV a ich funkcje

Okna są nieodłącznym elementem każdego domu. Służą przede wszystkim do przewietrzania wnętrz, jak i wpuszczania do nich światła z zewnątrz. Warto jednak mieć na uwadze, że nie to ich jedyne zadanie. 

Okna to także wizualny aspekt, który liczy się wewnątrz mieszkania, jak i od strony zewnętrznej budynku. Często, podczas budowy domu lub jego remontu, stajemy przed zagwozdką, jak dobrać odpowiedni kolor okien PCV, aby pasował do naszej aranżacji.

Musimy mieć przecież na uwadze, nie tylko front naszego domu, ale i jego wnętrze. Jest to bardzo ważny aspekt, gdyż do staroświeckich rozwiązań, nie dodamy neonowego okna w stylu vintage. Bez wątpienia skończyłoby się to zdecydowaną katastrofą. Można, więc śmiało stwierdzić, że podjęcie odpowiedniej decyzji w tej kwestii, jest zależne od wielu istotnych czynników.

 

Dopasowanie do barw, znajdujących się w mieszkaniu

Gdy zastanawiacie się, jak dobrać odpowiedni kolor okien, musicie zmierzyć się z barwami, które już istnieją. Mamy oczywiście o to, jak ubarwione są ściany zewnętrzne i wewnętrzne. Co więcej, dużą wagę ma to, jaki kolor widnieje na dachówkach, czy też drzwiach, a jaki znajduje się na podłodze.

Ponadto musimy liczyć się ze stylem, który został wprowadzony do wewnętrznej sfery mieszkania. Mowa rzecz jasna o tym, czy stawiamy na nowoczesność, styl industrialny, staroświecki, a może skandynawski. 

Aby wspomóc rozwiązanie dylematów, przed którymi stajecie, wskażemy kilka sposobów na dobranie kolorów stolarki okiennej do waszych domów. Wszystko w zależności od konkretnego stylu i upodobań.

 

Kolor okien PCV — kolorystyka wnętrz

Jednym z bardziej powszechnych rozwiązań, który wybierają nasi klienci, jest szary antracyt. Najpewniej ze względu na fakt, że jest to zdecydowanie bardzo uniwersalna opcja. Można śmiało stwierdzić, że dopasuje się do jednokolorowych pomieszczeń i budynków. 

To bez wątpienia bezpieczny sposób, który nie zniszczy żadnej aranżacji, ale jednocześnie jej nie urozmaici. Do równie znanych kolorów okien należy złoty dąb. Ten jednak potrafi ładnie wyróżnić cały budynek, ale i jego wnętrze. Jeśli chcemy go aranżować, to najlepiej dopasować do niego drzwi i podłogę. 

W ten sposób stworzymy drewnianą bazę, na której rozpoczniemy tworzenie dalszego wystroju. Złoty dąb doskonale odnajdzie się w stylu wiejskim. Drewno podkreśli wszystkie ważne walory takiej aranżacji.

Kolor Okien PCV

Gratka dla tych, kochających nowoczesność

Fani nowoczesności również mogą sięgnąć po taką odsłonę stolarki okiennej. Otóż od dłuższego czasu drewno, króluje w modernistycznych rozwiązaniach. Czerń pojawiająca się na meblach, ścianach, dachówkach, czy elewacji, modnie łączy się z drewnianymi wykończeniami na oknach, drzwiach, czy też panelach. 

Okleiny drewnopodobne są świetnym rozwiązaniem także pod względem oszczędności czasu. Dlaczego? Otóż pamiętajmy, że nie są one oknami drewnianymi. Z tego właśnie względu nie wymagają takiej dbałości i impregnacji jak popularna stolarka okienna z drewna.

Uznajemy je za świetne wyjście dla miłośników tego rozwiązania, którzy nie mają czasu na częste działania pielęgnacyjne i konserwujące, które w standardowej wersji muszą być często wykonywane.

 

Jak dobrać odpowiedni kolor okien? Kierujcie się stylem!

Styl skandynawski w ciągu ostatniego czasu stał się bardzo popularnym wyjściem. Minimalizm i prostota to słowa przewodnie tego nurtu, jednak mimo wszystko królują tam także wyraziste dodatki. W wystroju skandynawskim skupiamy się na bazowych, stonowanych barwach. 

Następnie komponujemy do nich takie, mające rolę wyróżnienia się. Wymaga się w nim wpuszczania jasności, jak i dużych pokładów światła do pomieszczeń, dlatego zalecamy postawienie na białe okna. 

Pozwoli to na jeszcze skuteczniejsze rozjaśnienie wnętrz, a okna wraz ze ścianami, staną się dobrą bazą na dodanie śmielszych i znacznie bardziej widocznych dodatków.

 

Jak dobrać odpowiedni kolor okien PCV do stylu glamour?

Chcąc dodać elegancji swojemu mieszkaniu, a także stylu i klasy, zdecydujcie się na czarne okna. Te, z roku na rok coraz popularniejsze profile są ostatnim krzykiem mody w kwestii aranżacji budynków i wnętrz. Aranżacje w stylu glamour wręcz potrzebują czarnych okien w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. 

Tutaj bowiem liczy się masywność, elegancja i klasa. Można, więc niezaprzeczalnie stwierdzić, że będą, więc strzałem w dziesiątkę. W dodatku świetnie wpasują się w przepych wypełniony sporymi kanapami, fotelami skórzanymi, czy wielkimi żyrandolami.

Nie jest to jednak wyjście wyłącznie stworzone dla fanów nowoczesności, czy też glamour. To także doskonałe dopełnienie wnętrz dla tych, którzy urządzają swój dom w wystroju industrialnym i loftowym. W tych surowych klimatach czarne okna definitywnie podkreślają pofabryczny styl, panujący wewnątrz, jak i na zewnątrz. 

Zazwyczaj w tego typu wystrojach, domy są ceglane, co doskonale kontrastuje z czernią okien. W tym przypadku drzwi, dachówki i panele również powinny prezentować się w czarnym odcieniu, jednak nie jest to must have.

Niebieskie okna PCV

Dobierzcie kolor okien PCV do elewacji

Najczęściej, kiedy chcemy wybrać barwy okien, to zwracamy uwagę głównie na to, co widzimy na zewnątrz. Jeśli możemy wybrać okna, które z dwóch stron mają inne kolory (które sami dobieracie), to rzeczywiście warto wiedzieć, na co zwracać uwagę podczas doboru takiego koloru. 

Wiele osób sugeruje się głównie odcieniami, w jakich znajduje się dach. Nie jest to błędne myślenie, lecz nie zawsze dach dominuje swoim kolorem na tle innych elementów. Elewacja, czyli zewnętrzna powierzchnia ściany budynku również jest bardzo dobrą pomocą w wybieraniu barw okien.

 

Ciekawe propozycje, które zmienią Twoją wizję

Jeśli chcemy, aby dom na zewnątrz prezentował się nowocześnie, stawiamy na czarne okna lub te z drewnopodobną okleiną w kolorze złotego dębu, lub orzecha, lub takie, które nadadzą nam kontrast. W stylu wiejskim druga opcja również świetnie się sprawdzi. 

Gdy budynek stworzony jest z betonu, to szary kwarcytowy będzie najlepszą opcją. Świetnie wtopi się w elewacje, powodując płynne przejście, pomiędzy oknami a innymi elementami. 

Kiedy nie wiecie, jak dobrać kolor okien do aranżacji domu, musicie pamiętać o zachowaniu spójności. Jeśli nie kierujecie się żadnym stylem, to wybierajcie opcje na oko. Najbezpieczniej w tym przypadku będzie zamknięcie się w jednej kolorystyce, na przykład odcieniach beżów lub czerni.

 

Zobacz także:


FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

SPIS TREŚCI