•   +48 500 148 064
  •   info@abraxokna.pl
Logo ABRAX-BIS
  • ABRAX-BIS    
  • wpis    
  • Dlaczego Okna Parują? - Przyczyny Parowania Szyb

Dlaczego Okna Parują? - Przyczyny Parowania Szyb

Jesienno-zimowy sezon to bez wątpienia mało przyjemny czas. Jesteśmy zmuszeni strzec się zimna, deszczu, śniegu i innych warunków atmosferycznych. To właśnie przez te czynniki ubieramy się w grube warstwy ubrań, aby przetrwać wyjście na świeże powietrze. 

W takiej sytuacji warto, abyśmy zwrócili uwagę na nasz dom, któremu także potrzeba odpowiedniej ochrony. Stąd tak ważna jest konserwacja i impregnacja okien i drzwi tuż przed sezonem jesienno-zimowym, jak również zaraz po nim. Nie są to jednak jedyne aspekty, na które zwracamy uwagę. 

Niestety często, zwłaszcza przy dużej różnicy temperatur, możemy zauważyć parujące szyby naszych okien. Zanim spróbujemy temu zapobiec, powinniśmy najpierw zadać sobie pytanie, dlaczego okna parują?

 

Dlaczego okna parują?

Parujące okna powstają w wyniku następującego procesu. Para wodna skrapla się i osadza w tym stanie skupienia na szybach. Są różne czynniki, które sprawiają, że do takiej sytuacji dochodzi. Jednym z nich jest fakt, że może to świadczyć o wysokiej termoizolacyjności. 

Mowa o zmniejszeniu przenikania ciepła podczas kontaktu termicznego. Oznacza to, że nasze okna nie przepuszczają ciepłego powietrza na zewnątrz i trzymają je wewnątrz dom. Jeśli chcecie wiedzieć, dlaczego okna parują, co to oznacza i czy warto temu zapobiegać, to zapraszamy do zapoznania się z dalszą częścią artykułu.

 

Okna parujące od wewnątrz

Przyczyn tego, dlaczego okna parują od wewnątrz, jest wiele. Jedną z tych powszechniejszych jest posiadanie nieodpowiedniego systemu wentylacji. W takiej sytuacji nie usuwa on nadmiernej wilgoci z pomieszczenia, a wtedy para wodna skrapla się i osadza się na oknach, jak i ścianach. 

Powodem może być również obecność argonu znajdującego się w przestrzeni międzyszybowej waszego okna. Bardzo często, kiedy szkło szyby posiada jeszcze powłokę niskoemisyjną, może dojść do sytuacji, w której szyby parują. Ma to ścisły związek przede wszystkim z niskim współczynnikiem przenikania ciepła. O takim zdarzeniu wspominaliśmy w drugim akapicie. 

Parujące szyby

Tak, więc jeśli wasza wentylacja nie szwankuje, możliwe, że to właśnie sprawna termoizolacja. Para wodna może pojawiać się również w codziennych sytuacjach, choćby podczas brania kąpieli, czy gotowania potraw. Zazwyczaj wystarczy otworzyć okna w celu wywietrzenia, a po chwili problem znika.

 

Dlaczego okna parują od zewnętrznej strony?

Zjawisko osadzania się wody na roślinach, czy elementach zewnętrznych jest nam dobrze znane. Rosa jest równie zwyczajna, co skroplona para wodna osadzająca się na naszych szybach. Nie jest to żaden błąd produkcji okien, a zwyczajne zjawisko pojawiające się w sytuacjach, takich jak różnica temperatur. 

Podczas nadmiernej zmiany pogody, ciepło szyby zależy od temperatury na zewnątrz, jak i wewnątrz domostwa. Takie działanie szyb potwierdza jedynie, że ich zakup to świetna inwestycja w przyszłość. 

Pamiętajmy, że zatrzymywanie ciepła wewnątrz pozwala nam na zmniejszenie ogrzewania wewnątrz mieszkania. Rezultatem takiego rozwiązania jest oczywiście oszczędność na ogrzewaniu, które zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym sporo nas kosztuje.

 

Czemu okna parują od zewnątrz i jak się tego pozbyć?

Jeśli chcemy sprawić, żeby okna przestały parować od zewnątrz, musimy podjąć nieco inne działania niż w przypadku wewnętrznego parowania. Owe zjawiska różnią się od siebie, dlatego powinniśmy je traktować indywidualnie. 

Sposobem na zniwelowanie takiego problemu jest zaopatrzenie się w rolety, czy też żaluzje zewnętrzne. Zmiana temperatur i przenikalność cieplna bez wątpienia zmniejszy się po podjęciu takich kroków. Jeśli, więc nie chcecie inwestować zbyt dużo w pozbycie się tego problemu, są też domowe możliwości, aby go rozwiązać. 

W buteleczce, która posiada spryskiwacz (na przykład wyczyszczoną po detergencie), wymieszajcie alkohol (przykładowo spirytus) z gliceryną. Następnie spryskajcie szybę roztworem z zewnątrz i rozprowadźcie miękką, bawełnianą szmatką. Pozwoli to na zniwelowanie osadzającej się pary wodnej na waszych oknach.

 

Dlaczego okna parują i jak zwalczyć parę wodną od wewnętrznej strony okna?

Zastanawiając się na tym, jak pozbyć się pary wodnej osadzającej się od wewnątrz, wyłoniliśmy nieco inne propozycje zwalczania tej niedogodności. Zdecydowanie wartym zastosowania sposobem jest zaopatrzenie się w pochłaniacze wilgoci. 

Niezaprzeczalnie świetnie sprawdzają się w usuwaniu pary wodnej, ale i nie tylko w tym zadaniu. Musicie mieć na uwadze, że nie może być to zamiennik naprawy systemu wentylacyjnego. Najpierw zadbajcie o odpowiednią cyrkulację powietrza we własnych domach.

Zaparowana szyba

To właśnie ta decyzja może usunąć niepożądane przez was skutki. Skontaktujcie się z fachowcem i dowiedzcie się, czy w Waszych domach znajduje się odpowiednia ilość nawiewników od wentylacji. Miejcie na uwadze, że nie mogą być one niczym, zasłaniane, bo to bardzo negatywnie wpływa na ich działanie i może tworzyć niepożądane skutki.

 

Skutki szwankującej wentylacji

Co się stanie, jeśli nie zadbacie o odpowiednie działanie wentylacji? 

  • Powietrze zrobi się ciężkie,
  • zaduch panujący wewnątrz, będzie można usunąć, jedynie otwierając okno.

W zimie takie rozwiązanie, zdecydowanie nie należy do przyjemnych. Ponadto brak odpowiedniej wentylacji, zwiększa natężenie substancji szkodliwych i alergicznych, które znajdują się w domu. Oznacza to, że dla alergików, nie tylko świat zewnętrzny jest zagrożeniem, ale i ich własny dom. 

Ostatnim skutkiem braku zwalczania wilgoci jest oczywiście zagrzybianie. Mianowicie, pleśń na ścianach, czy innych częściach mieszkania. 

Często możemy ją zaobserwować w łazience, jak i kuchni. Tam, odpowiednia wentylacja to klucz do braku negatywnych skutków. Jeśli natomiast ten aspekt nie szwankuje w waszych domach, zalecamy użycie innych przedstawionych sposobów.

 

Dlaczego okna parują? Pochłaniacz wilgoci

Wcześniej wspominany pochłaniacz wilgoci jest świetną możliwością, ale nie jedyną. Warto, byście pamiętali o jak najczęstszym otwieraniu okien, w miarę możliwości. Co więcej, podczas gotowania starajcie się włączać okap, który może naprawdę wiele zdziałać.

Natomiast podczas mycia się zadbajcie o włączenie nawiewów wentylacji. Powyższe opcje powinny pomóc wam zażegnać problem parujących szyb. Mamy nadzieję, że jasno odpowiedzieliśmy na pytania, dlaczego szyby parują i jak uporać się z tym konkretnym problemem.

 

Zobacz także:


FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Dlaczego okna parują?

Okna mogą parować ze względu na różnicę temperatur występującą między podwórzem a wnętrzem domu. Powodami mogą być również nieszczelne okna lub uszkodzony system wentylacji.

Jakie są skutki uszkodzonej wentylacji?

Przy szczelnych oknach, uszkodzona wentylacja spowoduje wystąpienie wilgoci, która spowoduje powstanie pleśni na ścianach, ramach okiennych i innych częściach pomieszczeń.

SPIS TREŚCI