•   +48 500 148 064
  •   info@abraxokna.pl
Logo ABRAX-BIS
  • ABRAX-BIS    
  • wpis    
  • Jak Urządzić Pokój Nastolatki? Poradnik Aranżacyjny

Jak Urządzić Pokój Nastolatki? Poradnik Aranżacyjny

Pokój nastolatki to bez wątpienia niełatwy orzech do zgryzienia. Wszystko za sprawą faktu tego, jak zmienne jest zdanie młodych osób. Idą one ślepo za modą i trendami, dlatego warto, aby ich pokój również im odpowiadał. W tym wypadku jednak nie należy sięgać po najnowsze trendy, a te ponadczasowe rozwiązania, które wciąż się sprawdzają. W poniższym wpisie dowiecie się, jak urządzić pokój młodzieżowy, aby był on modny i funkcjonalny. Zapraszamy do czytania.

Pokój nastolatki, czyli niemały dylemat

Gusta bywają różne, co z pewnością może potwierdzić każdy z nas. Są one równie różnorodne, co my sami, dlatego też wyrażamy siebie na naprawdę wiele sposobów. Wszystko po to, aby jak najbardziej ukazać własny charakter i duszę na tle wielu bliźniaczych rozwiązań. Tyczy się to zarówno ubioru, jak i własnego mieszkania. Jak wiadomo, trendy wnętrzarskie, tak jak modowe są zmienne niczym wiatr. Oznacza to, że bardzo trudno jest znaleźć idealną opcję dla swojego dziecka.

Pokój dziecka ma być bowiem miejscem, w którym będzie ono zarówno się uczyć, jak i przyjmować przyjaciół, czy relaksować się przy rozmaitych aktywnościach. Możemy je właściwie nazwać małym mieszkaniem, a to zaś oznacza, że na małej przestrzeni powinno znaleźć się naprawdę sporo przedmiotów. Mowa tutaj zarówno o niezbędnych dla nas meblach, jak również o tych elementach, które sprawiają, że dziecko wyraża siebie, czyli jego akcentach.

Mogą to być książki, obrazy, płyty, zdjęcia, instrumenty i wiele innych elementów, które muszą znaleźć się w tych czterech ścianach. Wygodne miejsce do relaksu i spania, czy też duża szafa, to również niezbędnik dla nastolatki i nastolatka. Każda ciekawa propozycja dziecka musi być jednak brana pod uwagę z delikatnym dystansem. Chcemy bowiem, by było to pomieszczenie, który będzie mu służyło długie lata, a nie wymagało przemeblowania i zmian co rok.

Jak urządzić pokój młodzieżowy?

Jak wiadomo chłopcy i dziewczyny mogą mieć różne gusta względem detali, jednak nikt nie zaprzeczy, że prostota bez wątpienia jest bezpłciowa. Odnajdziecie ją w jednym nurcie wnętrzarskim, jakim jest styl skandynawski. Reprezentuje on sobą przede wszystkim jasne meble, jak również wypuszczenie sporej ilości naturalnego światła do pokoju dziecka. Warto pamiętać, że w tym wypadku najbardziej pożądanymi kolorami będą biel, beż i oczywiście kremowy.

Jest to znakomita opcja ze względu na fakt, że łatwo będzie zauważyć wszelkie zabrudzenia i nastolatka lub nastolatek przed przyjściem gości z całą pewnością będzie chciał się ich pozbyć, sprzątając dokładnie swój pokój. Z pewnością biały kolor ułatwi utrzymywanie porządku, gdyż będzie można na nim z łatwością ujrzeć bałagan. Wiemy jednak, że dla niektórych takie rozwiązanie może być uciążliwie, dlatego nowoczesne pokoje młodzieżowe często mają czarne meble.

Nie musimy się przy takim umeblowaniu przejmować zbyt wieloma widocznymi plamami, a te, które są trwałe, na pewno nie będą tak widoczne, jak na białym tle. Warto wspomnieć, że taka opcja z pewnością spodoba się zarówno w pokoju nastolatki, jak i nastolatka. Warto pamiętać, że meble niezależnie od płci powinny znajdować się w bazowych kolorach. Chłopięcy czy też dziewczęcy pokój będzie można zauważyć przede wszystkim po dodanych akcesoriach.

 

Co musi znaleźć się w pokoju dziecka?

Pokój nastolatki musi bez wątpienia pomieścić kilka istotnych elementów, aby całość była zarówno funkcjonalna, jak i wygodna. Pierwszą kwestią i bardzo podstawową w tym wypadku jest wygodne łóżko. Przestrzeń chłopców i dziewcząt musi wypełniać właśnie ono, gdyż jest to miejsce w pomieszczeniu stworzone do relaksu i odpoczynku. Oprócz niego jednak ciekawym pomysłem jest, by pokój wypełniał mały fotel, który będzie służył do czytania książek czy oglądania filmów.

Ważne, aby łóżka miały przeznaczenie wyłącznie do odbywania snu i drzemek. Dzięki zachowaniu takiej przestrzeni łóżek dużo łatwiej będzie nastolatkowi zasnąć. Wśród mebli nie może zabraknąć nie tylko łóżka, ale także wielkiej szafy, która pomieści wszystkie ubrania i nie tylko. Znajdą się bowiem w niej buty, okrycia wierzchnie, czy też elementy, które nie muszą znajdować się na wierzchu. Mowa tutaj, chociażby o pudełkach z niepotrzebnymi na co dzień przedmiotami.

W trakcie nauki przyda się wśród mebli produkt, który znajdzie swoje miejsce obok szafy, a mianowicie biurko. Biurka są ogromnie istotną częścią każdego wnętrza, gdyż wydzielają przestrzeń na naukę. Mebel zwany biurkiem to bez wątpienia część pokoju młodzieżowego, którą nastolatek nie do końca lubi. Jest to jednak miejsce do nauki i wokół biurka nie powinny się znajdować żadne dekoncentrujące elementy. Warto by nie kolidował on zbytnio z łóżkiem.

 

Niezbędniki pokoju młodzieżowego, czyli pokój nastolatki w pigułce

Pokój młodzieżowy powinien mieć określone meble na przechowywanie ubrań młodej damy i nastolatka. Pokoje nastolatki i dzieci muszą mieć więc szafę, czy też garderobę, biurko z krzesłem i masą szuflad, czy też miejsce wypoczynku na łóżku. Funkcjonalne wnętrze to takie, w którym wiele elementów aranżacji jest przemyślanych. Pamiętajmy więc o tym, aby nie zamieniać pokoju młodzieżowego w przysłowiową graciarnię a jego własną przestrzeń.

Jak wiadomo, pokoje młodzieżowe rządzą się swoimi prawami, więc niemal zawsze będzie w nich bałagan. Warto jednak wzbogacić pokój nastolatki o elementy, które takiemu obrotowi spraw zapobiegną. O czym właściwie mowa? Mowa o dużej ilości szuflad i szafek, w których będzie można umieścić rzeczy, które tworzą bałagan. Zachęcamy też do zdecydowania się na umieszczenie ich własnego kosza na pranie, aby rzeczy wymagające prania nie leżały nigdzie indziej, a właśnie tam.

Pokój młodzieżowy to oczywiście miejsce do wyrażania siebie na różne sposoby wyrażania siebie i swojego charakteru. Młody człowiek będzie mógł oczekiwać innych mebli niż te w stylu skandynawskim. Świetny sposób, który może zapobiec protestom to oczywiście pomalowanie niektórych mebli farbą tablicowo czarną. Dzięki temu nastolatka wraz z przyjaciółmi będzie mogła na różne sposoby odmieniać swój pokój i rozwijać swoje zainteresowania.

 

Pokój młodzieżowy nie musi być nudny

Warto, abyście mieli na uwadze, że pokój młodzieżowy nie musi być nudny i wypełniony wyłącznie podstawowymi elementami. Powinien on mieć swoją duszę. Uda się to tylko wtedy, kiedy wasze dziecko samo wyrazi siebie w jego wnętrzu. W jaki sposób możecie to osiągnąć? Oczywiście musicie dać im w pokoju nastolatki moment do nałożenia własnych poprawek. W pokoju nastolatki nie ma miejsca wyłącznie na styl skandynawski, gdyż jest on po prostu nudny.

W stylu skandynawskim jest mało dekoracji, a w pokoju nastolatki jest ich pełno. Mowa tutaj oczywiście o rozmaitych płytach, plakatach, czy książkach, bez których wasze dziecko nie wyobraża sobie życia. Mimo projektowania ich pokoju musicie zadbać o to, by owe pomieszczenie było w pełni ich. Jeśli wiecie, więc, że jakieś rozwiązanie niekoniecznie się im spodoba, to po prostu z niego zrezygnujcie. Warto jednak w tym wypadku iść na niektóre ustępstwa, ale i kompromisy. Otóż nie każdy nastolatek będzie skłonny do wielkich, ale potrzebnych zmian.

Spytaj dziecko, czego chce

Warto podjąć z dzieckiem rozmowę na temat tego, jak aktualnie wyglądają pokoje młodzieżowe i czy on marzy o jakimś konkretnym wystroju. W takiej sytuacji dużo łatwiej jest zaplanować aranżację dla osoby, która już ma swoje gusta i wyrobioną opinię na wiele tematów, które ją interesują. Pokoje młodzieżowe i własny pokój nastolatka są z pewnością tym, co go interesuje. Zachęcamy was zatem do odbycia szczerej rozmowy, dzięki której meble i wszystkie dodatki będą na pewno idealnie dobrane do gustu dziewczyny i chłopca.


FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

SPIS TREŚCI