•   +48 500 148 064
  •   info@abraxokna.pl
Logo ABRAX-BIS
  • ABRAX-BIS    
  • wpis    
  • Działka Rekreacyjna - Czy Warto w Nią Inwestować?

Działka Rekreacyjna - Czy Warto w Nią Inwestować?

Działka rekreacyjna to rzecz znana większości z nas. To właśnie tam odpoczywają właściciele mieszkań blokowych podczas ciepłych dni. Posiadacze domów rzadko decydują się na kupno działki rekreacyjnej, jednak mieszkańcy bloków pozbawieni ogrodu dużo chętniej wybierają to rozwiązanie. Czy warto zainwestować w działkę? W poniższym tekście poznacie odpowiedź na to pytanie.

 

Działka rekreacyjna dla mieszkańców bloków

Moda na działki rekreacyjne istnieje już od wielu lat, jednak ostatnio bez wątpienia powróciła do nas ze zdwojoną siłą. Wszystko za sprawą faktu pandemii, która pozbawiła nas świeżego powietrza i właściwie zamknęła w domach. Właściciele posesji z działkami z pewnością nie odczuli tego w taki sposób jak osoby zajmujące mieszkania w blokach. Niestety czuli się oni jak zamknięci w więzieniu.

Sytuacja chorobowa co prawda została opanowana, jednak chęć wydostania się ze swoich czterech ścian wcale nie zelżała. Dlatego też wiele osób zaczęło interesować się kupnem działek rekreacyjnych. Wiele osób decyduje się na wersje z małym domkiem letniskowym lub działką, która posiada pozwolenie na budowę. Działka budowlana pozwala bowiem na zbudowanie wymarzonego domku.

Zanim jednak podejmie się decyzje w tym zakresie, to warto wiedzieć, czym jest działka rekreacyjna. Co więcej, powinniście mieć pojęcie w zakresie tego, ile może one kosztować, gdyż niektóre osoby sprzedające nieruchomości, znacząco ową cenę zawyżają. Jeśli, więc jesteście zainteresowani jakąkolwiek formą zakupu działki rekreacyjnej, to zapraszamy do zapoznania się z poniższą treścią.

 

Co to są działki rekreacyjne?

Zacznijmy od tematu niecierpiącego zwłoki, czyli czym właściwie nazywamy działki rekreacyjne. Otóż nie każde miejsce zazielenione można w taki właśnie sposób nazwać. Działka rekreacyjna to tak zwany obszar, który jest przeznaczony do budownictwa mieszkaniowo-rekreacyjnego. Co więcej, znajduje się on w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Działka rekreacyjna, pomidory

Chcąc urządzić działkę rekreacyjną, musicie mieć na uwadze, że wyróżnia się ją na dwa poszczególne rodzaje działek rekreacyjnych. Tę, którą nazywamy popularniejszą, jest ROD, czyli tak zwane Rodzinne Ogródki Działkowe. Ich lokalizacja widnieje oczywiście na terenach Skarbu Państwa i różnych stowarzyszeń jak, chociażby tak zwane samorządy terytorialne. Oczywiście są też te samodzielne nieruchomości.

Warto mieć na uwadze, że warto zdecydować się właśnie na tę samodzielną opcję. Wszystko dlatego, że stowarzyszenia typu ROD wiążą się z ogromną ilością reguł i całej masie ograniczeń. Mowa tutaj, chociażby o kwestiach niezgody na daną wielkość budynku na działce, czy też surowe zabronienie prowadzenia na niej działalności gospodarczej.

 

Dlaczego lepiej wybrać działkę rekreacyjną samodzielną?

Działka rekreacyjna samodzielna pozwala na dowolną wielkość domku postawionego na jej powierzchni. Co więcej, na działce rekreacyjnej typu ROD, musimy liczyć się z tym, że postawiony budynek może być wyłącznie obiekt budowlany. Posiadać ma on parametry, które normalnie przysługują altanie i powinien spełniać jej funkcje. Są to zatem ogromne ograniczenia.

Jeśli chodzi o wersję prywatną działki, to zupełnie nie musimy się mierzyć z takowymi problemami. Działka rekreacyjna pozwala nam na możliwą budowę poprzez zasady zawarte w treści decyzji o warunkach zabudowy. Może być to również zawarte w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. W obu przypadkach wciąż mierzymy się ze znacznie mniejszymi przeszkodami.

 

Na czym polega kupno działki rekreacyjnej?

Warto mieć na uwadze pewne zasady, z jakimi wiąże się zakupienie działki rekreacyjnej. Wiadomo, że ludzie korzystają z niej w celu odpoczynku, ale również zarobku i w obu tych przypadkach istnieją pewne ważne dla nas kwestie. Pierwszą z nich jest lokalizacja. Jeśli chcemy, by działka rekreacyjna z domkiem dobrze nam służyła, to warto byśmy mieli do niej łatwy dojazd.

Działka rekreacyjna, rosnąca cebula

Nikt przecież nie ma ochoty w gorące dni siedzieć i grzać się samochodzie długi czas, bo mamy zbyt nieciekawy dojazd. Ułatwcie sobie życie, szukając działki, która znajduje się w miejscu łatwego dojazdu z waszego miejsca zamieszkania. Jeśli używacie jej do celów zarobkowych, to warto, aby miała ona miejsce nie z daleka od miejskiego zgiełku, a właśnie w jego centrum. O czym właściwie mowa?

Otóż, osoby udające się na wakacje do większego miasta pragną znaleźć wygodny domek letniskowy, który niekoniecznie ma znajdować się na uboczu. Dużo bardziej preferuje się okolice centrum miasta, aby zwyczajnie wszędzie było blisko. Dzięki temu zdobędziecie dużo więcej klientów, gdyż będą mieli łatwy dojazd i dostęp do miasta. W przypadku miast nad morzem, lepszym wyjściem będzie działka niedaleko wody.

 

Na co zwrócić uwagę na działce rekreacyjnej?

Pamiętajcie, że często działka rekreacyjna kosztuje tyle z powodu swojej lokalizacji. Warto wiedzieć, że ludzie coraz częściej rezygnują z wybierania sobie działek na terenie miast, w których mieszkają. Aktualnym wyborem są najczęściej miasta położone w górach lub nad morzem. Dzięki temu nie musimy na wakacje wydawać tak wielkiej ilości pieniędzy na nocleg, a wystarczy nasza działka.

Wybierając jednak domek rekreacyjny w granicach ponad 100 km od waszego miejsca zamieszkania, powinniście pamiętać o niechcianych lokatorach. Warto na miejscu mieć zaufana osobę, która co jakiś czas sprawdzi stan waszej działki i jej wnętrze. Na działce rekreacyjnej bowiem często pojawiają się wolni lokatorzy, którzy korzystają z nieobecności właścicieli.

Oczywiście nasza działka budowlana może być równie dobrze zaopatrzona w kamery, abyśmy mogli spać spokojnie. Pamiętajcie, by dokładnie sprawdzać, kto jest właścicielem działki, którą zamierzacie kupić. Ponadto, sprawdźcie, czy istnieją pozwolenia co do budowy domu całorocznego, jeśli osoba sprzedająca o nich wspomina. Podczas kupna działek rekreacyjnych warto skonsultować się z prawnikiem, zwłaszcza co do działalności gospodarczej.

Działka rekreacyjna, trawa, zraszacz

Działka rekreacyjna z domkiem - cena, koszt działki rekreacyjnej

Z pewnością jednym z bardzo często zadawanych pytań jest to, ile właściwie kosztuje działka rekreacyjna. Działka rekreacyjna ROD nie jest warta kupna, jak już wspomnieliśmy. Warto jednak wiedzieć, że aktualna cena hektara działki wynosi około 47,5 tysięcy złotych. Oczywiście wiadome jest, że najdroższe działki występują w województwach zawierających popularne miasta.

Mowa w tym wypadku przede wszystkim o województwie:

  • Kujawsko-pomorskie,
  • wielkopolskie,
  • opolskie,
  • podlaskie,
  • pomorskie,
  • podlaskie.

To właśnie w tych województwach działka rekreacyjna jest czymś najdroższym. Wszystko oczywiście za sprawą konkretnej lokalizacji. Wspominaliśmy, że w tym przypadku właśnie ona ma największą rolę. Wiadomo, że ludzie pragną odnaleźć wypoczynek w okolicach morza i gór, a niekoniecznie na środku zgiełku wielkiego miasta, o którego najczęściej pragną szybko uciec. Działka rekreacyjna może w tym pomóc.

Pamiętajcie, że działka budowlana zapewnia wam miejsce i pozwolenie na budowę domku nie na zasadach altanki, a takiego wymarzonego przez was. Chcąc nabyć działkę rekreacyjną w atrakcyjnych lokalizacjach, musicie zwracać uwagę na oferty. Zakup działki rekreacyjnej to nie przelewki, a działka ROD (rodzinny ogród działkowy) nie powinna znajdować się w waszym kręgu zainteresowań.

ZOBACZ TAKŻE:

Przesuwne Drzwi Szklane - Jaki Rodzaj Szkła Wybrać?
Rodzaje Żarówek - Wybór Odpowiedniego Oświetlenia
Daszek Nad Drzwi - Zalety, Rodzaje


FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Ile kosztuje działka rekreacyjna w Polsce?

Aktualnie, średnia cena działki rekreacyjnej na terenie Polski wynosi ok. 47,5 tysięcy złotych.

SPIS TREŚCI