Żarówki są z nami od XIX wieku i bez wątpienia należą do tych elementów domu, bez których nie możemy się obejść. Dzięki nim jesteśmy w stanie dojrzeć to, co potrzebujemy zobaczyć bez krzątania się w ciemnościach. Warto jednak mieć na uwadze, jakie istnieją rodzaje żarówek i jak działają. Wtedy znajdziecie to, czego potrzebujecie.
Rodzaje żarówek - podstawowy podział
Warto z początku przedstawić różne opcje, z jakimi możemy się spotkać, chcąc zakupić oświetlenie. Oczywiście, nie jesteśmy w stanie tu wypisać każdego typu znajdującego się na świecie, jednak postaramy się opisać szczegółowo te, które na co dzień możemy odnaleźć w markecie budowlany.
- Wśród najbardziej znanych żarówek znajdziemy zatem:
- Żarówki LED,
- Halogenowe,
- Żarowe,
- Świetlówki.
- Jeśli zaś chodzi o lampy, jak i żarówki, które spotkamy w przemyśle, to wyłaniamy:
- Lampy metalohalogenkowe,
- Sodowe.
Żarówki Tradycyjne - Różne rodzaje
Oczywiście, omawiając typy żarówek, nie możemy pominąć faktu, że wbrew pozorom nie są to opcje uniwersalne. Oznacza to, że jedna żarówka nie jest w stanie wpasować się w każdą lampę. Musi mieć ona element o określonym typie, który pozwoli jej na dopasowanie się do zamierzonego celu. Z pewnością nie zdziwi was, że mówimy o gwincie.
Gwinty i trzonki mają bowiem spore znaczenie, w zakresie dobierania żarówek. Nie mając o nich pojęcia, kupicie żarówkę o zamierzonym typie, wrócicie do domu i okaże się, że nie pasuje ona do lampy. O nich jednak wspomnimy w późniejszych nagłówkach.
Żarówki tradycyjne, takie jak choćby świetlówki kompaktowe mają swoje oznaczenia. Dowiecie się więcej na temat ich małej i dużej mocy, czy niskim napięciu w poniższym tekście. Ich żywotność, czy możliwość stosowania ściemniaczy również nie zostaną pominięte.
Rodzaje żarówek a barwa światła
Pamiętajcie, że przed zakupem żarówek musicie zwrócić uwagę na naprawdę rozmaite kwestie. Jak mogliście dowiedzieć się powyżej, istnieją różne typy żarówek, ale i odmienne typy gwintów. Całokształt takiej żarówki jest ważny, jednak możemy go wybrać odpowiednio, wyłącznie mając powyższą wiedzę w tym zakresie.
To jednak nie koniec doboru właściwości i typów. Otóż liczy się także barwa światła płynącego z oświetlenia. Może być ono bardziej chłodne lub ciepłe w zależności od tego, jaką atmosferę pragniecie utrzymać w danym pomieszczeniu. Kwestą determinującą kolor emitowanego światła jest oczywiście temperatura barwowa.
Najlepszym odniesieniem do skali parametrów mierzonych w Kelwinach jest światło dzienne. W owej skali może ono wynosić około 4500. Jeśli wybierzemy opcje powyżej tej wartości, to uzyskamy zimny wygląd światła w mieszkaniu. Wybierając te niższe od wyznaczonej skali, otrzymamy przeciwieństwo poprzednika, czyli ciepłe światło.
Rodzaje żarówek do domu - diody LED, halogenowe i nie tylko
W trakcie remontu, budowy, czy renowacji mieszkania przychodzi czas, w którym podejmujemy kluczowe decyzje. Jednym z takich etapów jest rzecz jasna dobór najlepszego oświetlenia, które będzie dopasowane do miejsca, w którym ma nam służyć. Nie sztuką jest zakupienie żarówek, ale niełatwe jest dobranie odpowiednich ich typów.
Przypomnijmy, że ogród będzie potrzebował zupełnie innego oświetlenia niż, chociażby salon w mieszkaniu. Dlatego też tak ważne jest, by mieć świadomość tego, czego potrzebujemy. Dla wielu najważniejszą kwestią jest dobór pokryć na omawiane żarówki. Dzięki nim właśnie można znacząco upiększyć dane mieszkanie lub dom.
W tym wypadku musimy przyznać, że jest to ważna kwestia, gdyż często, to właśnie do lamp musimy dobrać konkretną żarówkę, danego typu. Aby jednak podjąć najlepszą decyzję w zakresie doboru odpowiedniego oświetlenia, powinniście poznać typy żarówek. Ich specyfika, wygląd, działanie mogą przecież znacząco różnić się od siebie.
Rodzaje żarówki LED i żarówki halogenowe
Aby ułatwić wam wybór żarówki, postanowiliśmy każdą z przedstawionych opisać szczegółowo. Jeśli chodzi o żarówki LED, to są bardzo popularną opcją. Możemy je znać, dzięki ich wizytówce w postaci niskiego pobierania prądu. W dodatku nie odnajdziemy ich raczej w zbyt dużych rozmiarach, gdyż najczęściej żarówki LED są dosyć małe.
Diody LED często zastępują one zwykłe żarówki, dając ich właścicielowi sporo korzyści pod względem finansowym. Żarówki LED pobierają od 5 do 20 W i cechują się długą żywotnością oraz wysoką ceną, która dzięki niskim rachunkom się zwraca. Żarówki halogenowe mogą przypominać klasyczne oświetlenie, natomiast są znacznie wydajniejszą opcją.
Nazwa pochodzi od halogenu, który wypełnia wnętrze naszej żarówki. Dzięki jego zaistnieniu możemy zaobserwować pewne wydarzenie wewnątrz, czyli halogenowy cykl regeneracyjny. Dzięki całemu temu procesowi otrzymujemy mocne światło, które świetnie sprawdzi się w miejscach, które potrzebują mocnego doświetlenia. Lampy halogenowe to dobry wybór.
Popularność technologii LED
Jak możecie zauważyć, wśród żarówek tradycyjnych, największą popularnością, jako źródło światła elektrycznego, cieszy się typ żarówek LED. Lampy LED są bowiem jednym z najlepszych rozwiązań i kroku dotrzymują im w tej roli oczywiście żarówki halogenowe.
Wśród tradycyjnych żarówek wiodą one prym ze względu na oszczędność, jaką zapewniają swoim właścicielom. Źródło światła, jakim jest żarówka LED, jest opcją wystarczającą niemal do każdego miejsca znajdującego się wewnątrz mieszkania. Lampy LED nadają się zarówno do biura, jak i salonu.
Aby zwiększyć drogocenne działanie żarówek LED, warto do nich dopasować odpowiednie rodzaje gwintów i trzonków. Jasność żarówki LED jest bardzo zadowalająca, pomimo że mają one niewielkie rozmiary. Strumień światła, która ma żarówka LED, to światło zimne, więc nie każdemu pasuje. Taśmy LED nadające strumień świetlny mający różne barwy światła są coraz bardziej popularne.
Tradycyjne żarówki żarowe i świetlówki
Przejdźmy zatem do najbardziej klasycznej opcji względem oświetlenia pomieszczeń, czyli rzecz jasna żarówki żarowe. Są one jednak coraz rzadziej wybierane, gdyż ich sprzedaż została wycofana 6 lat temu. Można je jednak zakupić pod nazwami żarówka wstrząsoodporna i wysokotemperaturowa. Cechuje je niska cena.
Bardzo trafnie oddają one również barwy. Niestety, są one bardzo krótkotrwałą opcją, jeśli świeciłyby one 8 godzin każdego dnia, to starczyłby nam wyłącznie na 4 miesiące. Jeśli chodzi zaś o świetlówki, to mówimy tu o kompaktowym rozwiązaniu. Dzięki nim możemy regulować zużycie energii przez żarówkę, co jest udogodnieniem.
Działają znacznie sprawniej od żarowych rozwiązań i nie nagrzewają się aż tak, jak one. Działają one około 8 razy dłużej od tradycyjnego oświetlenia. Niestety, są one szkodliwe dla oczu i skóry, gdyż działając, emitują z siebie szkodliwe promieniowanie UV. Odpowiada ono za przyspieszone starzenie się skóry i zwyczajnie jej grozi.
Typy żarówek - lampy przemysłowe
Czas omówić wspominane wcześniej typy żarówek przemysłowych, które odnajdziemy w fabrykach i na produkcjach. Pierwsze z nich to lampy metalohalogenkowe, które wydają z siebie białe, mocne światło, przywodzące na myśl naturalne oświetlenie słoneczne. To jednak rzecz jasna nie koniec plusów tej opcji.
Warto wspomnieć także o fakcie ich wydajności, która niezaprzeczalnie powala. Nie zapominajmy także o naprawdę długiej żywotności mogącej zapewnić naszej firmie oświetlenie na lata. Jeśli chodzi zaś o lampy sodowe, to mogą być one wam znane przez fakt, że występują często jako oświetlenie miejskie, czyli to na ulicach.
Co ciekawe, dzięki swojemu świetnemu działaniu, z dużą łatwością wyparły lampy rtęciowe. Ich wnętrze jest wypełnione argonem, sodem i neonem. Dosyć charakterystycznym aspektem ich działania jest oczywiście długi czas rozświetlania, trwający nawet do kilku minut. Warto wspomnieć, że świecą one około 16 tysięcy godzin.
Reflektory G4 i GU10 do oświetlania pomieszczeń
Czas na pozostałości naszej listy, czyli dwie pozycje, o których jeszcze nie napisaliśmy. Typy żarówek są bez wątpienia różne i zaliczamy do nich rzecz jasna wtyk reflektorowy, czyli GU10. Jeśli chodzi o jego budowę, to posiada on aż dwie nóżki, zwane cylindrycznymi. Ich rozstaw wynosi 10 mm, a całość jest dosyć podobna do MR16.
Jeśli chodzi o nóżki, to warto wspomnieć, że są one montowane w pewnej oprawce na tzw. zasadzie zatrzasku. Gdy mówimy natomiast o gwarantowanym świetle atmosferycznym, to mowa tutaj o 702 lumenach. Ostatnim omawianym przez nas produktem będzie gwint typu G4. Cechuje go najmniejszy rozmiar ze wszystkich na naszej liście.
Patrząc na jego konstrukcję, może nam ona przypominać gwinty, które są umieszczane w żarówce na tzw. wcisk. W tym wypadku różnica jest jednak taka, że nóżki G4 są raczej dłuższe od opcji na wcisk. Jeśli chodzi o przełożenie na życie, to te typy żarówek stosuje się jako oświetlenie punktowe. Moc to zaś około 200 lumenów.
Żarówki energooszczędne
Wśród każdego typu źródła światła możemy odnaleźć opcje energooszczędne. Jednak jaka żarówka może nazywać się właśnie taką? Cechuje je długa żywotność, jednak wśród tego typu lamp liczy się niski pobór energii. Sprawia on, że źródło światła jest takie samo jak w żarówkach tradycyjnych, a pobiera mniej energii.
Możemy wybrać sobie nawet, czy chcemy mieć w ich przypadku światło ciepłe, czy zimne, jednak uda się to tylko na etapie zakupu. Popularne świetlówki kompaktowe nie zaliczają się do tego typu. Warto jednak wspomnieć, że różne rodzaje oświetlenia, o których wspominaliśmy, można do nich zaliczyć.
Wśród żarówek energooszczędnych znajdziemy różnego typu żarówki, takie jak żarówka halogenowa, poszczególne typy żarówek LED, świetlówki, jak również tradycyjne żarówki żarnikowe. Najlepszym źródłem światła jest zatem to o mniejszej mocy, ale z takim działaniem, jak w tradycyjnych żarówkach.
Rodzaje trzonków żarówek - jak je dzielimy?
Warto wspomnieć, że gwinty i trzonki także mają kluczową rolę w doborze naszego oświetlenia, o czym mówiliśmy w poprzednich akapitach. Istnieją bowiem i rodzaje żarówek i rodzaje gwintów oraz trzonków. To dzięki nim jesteśmy w stanie dopasować jakąkolwiek żarówkę do konkretnego i pożądanego przez nas miejsca.
Przejdźmy zatem do przedstawiania rozmaitych rodzajów i typów w tym zakresie. Wśród gwintów i trzonków wyróżniamy oczywiście:
- MR11,
- G4,
- MR16,
- E14,
- E27,
- GU10.
To właśnie powyżej przedstawione rodzaje reprezentują najbardziej powszechne opcje na dzisiejszym rynku oświetlenia. Aby było wam łatwiej podjąć decyzję względem wyboru odpowiedniej żarówki i jej gwinta postanowiliśmy scharakteryzować każdy z powyżej przedstawionych rodzajów. Dzięki temu wybierzecie najlepiej.
Gwint - z czego się składa? Rodzaje gwintów żarówek
Zanim przejdziemy do meritum, warto skupić się na tym, z czego właściwie składa się tradycyjna żarówka. Niezależnie od rodzaju, konstrukcji, typu i właściwości, posiadają one niemal taką samą budowę pod względem działa. Żarówka składa się bowiem z klosza, elementu świecącego oraz gwinta. Mimo to bardzo różnią się od siebie.
Choć istnieją trzy wspólne cechy każdej żarówki, to właśnie manipulując nimi podczas produkcji, możemy otrzymać różne właściwości świetlne i cechy danego oświetlenia. Dzięki faktowi, że udało się osiągnąć właśnie taki sposób otrzymywania różnych opcji działania, możemy dostosować produkt pod potrzeby klientów i ich preferencji.
Dzięki takiemu rozwiązaniu właściwie każdy znajdzie idealne oświetlenie do swojego domu. Jeśli zaś chodzi o rodzaje żarówek, to skupiają się one na sposobie działania, ale nie tylko. Pamiętajcie, że drugim odłamem żarówek są gwinty, cechujące się niemałym znaczeniem. Poznajcie jednak typy żarówek, aby posiąść ważną wiedzę.
Rodzaje gwintów i trzonków
Jeśli będziemy podążać za naszą listą, to pierwszym gwintem do omówienia będzie MR11, jednak my zaczniemy od MR16. Jest to pewnego rodzaju wtyk reflektorowy, posiadający rozstaw na około 6 mm. Wyróżnia go zarówno kształt nóżek, jak również sposób montowania go w gnieździe. Jest to powszechna opcja, choć nie każdy to wie.
Przykładowo, żarówki typu LED MR16 jesteśmy w stanie dojrzeć, chociażby w lampach podwieszanych pod sufitem. Oznacza to, że znajdują się na przykład w miejscach do nauki, czy też pracy. Bliźniakiem tego powyższej przedstawionego gwintu jest rzecz jasna MR11. Jeśli są podobne między sobą, to co je od siebie odróżnia?
Otóż największym odstępstwem między tymi dwoma jest rozstaw nóżek. Według powszechnych informacji bowiem MR11 posiada go na tylko 4 mm. Warto również wspomnieć, że rodzaje żarówek, takie jak ten, są dosyć niewielkie. Dlatego też najczęściej montuje się je w ozdobnych oświetleniach. Ich moc w wolumenach najczęściej wynosi 150.
Najpopularniejsze typy gwintów żarówek
Czas wziąć na ruszt najbardziej popularne gwinty, które wciąż klienci wybierają. Mowa tutaj rzecz jasna o gwintach wkręcanych E27. Jeśli chodzi o samą nazwę tej opcji, to wzięła się ona od średnicy 27 mm. Inną, zamienną nazwą są duże gwinty Edisona. Jest to bardzo powszechne rozwiązanie i wiedzą o tym wszyscy, zwłaszcza producenci.
Dlatego też nikogo nie dziwi, że ta opcja znajduje się w miejscach użyteczności publicznej, domach, czy też innych dziedzinach życia. Zapewnia nam powiększenie mocy światła i odpowiedni pobór energii. E14 posiada mniejsze mniej więcej połowę gwinty, czyli te o średnicy 14 mm. W tym wypadku mówimy o małym gwincie Edisona.
Jeśli chodzi o jego montaż, to nie należy on do specyficznych rozwiązań. Jest on przeprowadzany na dosyć prostej zasadzie, mianowicie wykręcamy go i wkręcamy do gniazda. Gdzie możemy odnaleźć ten rodzaj żarówki w życiu codziennym? Będą to oczywiście lampki na biurka, małe żyrandole, czy instalacje elektryczne z małą mocą.
Typy żarówek mają znaczenie
Pamiętajcie, że nie warto decydować się na byle jaką żarówkę patrząc tylko na jak najniższą cenę. Warto mieć na uwadze właściwości produktów, jakie zamierzacie kupić. Najtańsze opcje są bowiem najmniej długotrwałe pod względem działania. Oznacza to, że wydamy więcej na rachunki i kupno kolejnych w przeciągu lat.
Jeśli wybierzemy opcję droższą, ale energooszczędną, to otrzymamy produkty, które będą nam służyły przez długie lata. W dodatku dzięki nim nasze rachunki za prąd będą znacznie mniejsze, a to sprawi, że całość się zwróci. Jeśli chodzi zatem o typy żarówek, to według nas najlepiej sprawdzą się żarówki LED lub halogenowe.
Oznaczenia żarówek
Jakie oznaczenia mają żarówki? Wśród tradycyjnych żarówek, takich jak kompaktowe lampy fluorescencyjne, czy też świetlówki kompaktowe, mamy do czynienia z oznaczeniami. Źródła światła posiadają takie opcje, aby ułatwić nam życie. Możemy się z tym spotkać z żarówkami LED, czy w żarówkach halogenowych.
Zwykłe żarówki posiadają gwinty żarówek, które informują nas o tym, jaki jest strumień świetlny. Ponadto możemy dowiedzieć się, jaka jest moc żarówki, kąt rozprowadzania światła, czy jaką mamy w produkcie temperaturę barwową, która wprowadza nas w daną barwę światła. Wśród tradycyjnych żarówek jest to norma.
Temperaturę barwową możemy odczytać, by dowiedzieć się, jakie mamy barwy światła w danym modelu i w przypadku danego typu żarówek. Może być to jasne światło, konkretny kolor światła o ciepłej barwie, ale i źródła światła będące zimne. Możemy się dowiedzieć o tym, jaki jest niewielki kąt rozproszenia światła.