•   +48 500 148 064
 •   info@abraxokna.pl
Logo ABRAX-BIS
 • ABRAX-BIS    
 • wpis    
 • Daszek Nad Drzwi - Zalety, Rodzaje

Daszek Nad Drzwi - Zalety, Rodzaje

Aby ułatwić sobie życie, decydujemy się na rozmaite udogodnienia we własnym domu i jego okolicach. Dzięki temu niektóre czynności idą nam znacznie szybciej i zaoszczędzamy sporą ilość czasu. Mowa tutaj, chociażby o wycieraczce. Daszek nad drzwi również może zmienić wasze dotychczasowe życie. Dlaczego warto go wybrać?


Daszek nad drzwi a udogodnienia oszczędzające czas

Warto wspomnieć, że istnieje cała masa udogodnień, które wpływają na to, że coś robimy szybciej lub łatwiej. Mamy tu na myśl na przykład robot kuchenny, który znacząco odciąża nas podczas robienia, choćby ciasta. Innym przykładem może być mop zwykły i elektryczny, gdyż te znacząco oszczędzają nasze plecy przy sprzątaniu.

Nie zapominajmy o fakcie, że kiedyś podłogę myło się właśnie na kolanach na ziemi, przez co nasza postura mogła się psuć. Będąc przy środkach sprzątania, nie można nie wspomnieć o odkurzaczu. Ważnym uczestnikiem naszego życia są również okna. Niekiedy nie uśmiecha nam się otwierać ich na oścież, więc je uchylamy.

Warto mieć na uwadze, że nie każda stolarka okienna ma taką opcję. Drzwi z dobrego materiału, to również udogodnienie chroniące nas przed czynnikami zewnętrznymi, ale i próbami włamania się do domu. Warto jednak również je ochronić przed różnymi aspektami. Jest to jeden z powodów, dlaczego warto wybrać daszek nad drzwi.

 

Dlaczego warto zainwestować w daszek nad drzwi?

Tak, jak wspomnieliśmy powyżej, istnieje wiele powodów, które sprawiają, że daszek nad drzwi zdaje się bardzo potrzebny. Z wielką chęcią przybliżymy wam całą ich listę. Pierwszą kwestią, która z pewnością jest znacząca, jest rzecz jasna pogoda. Mamy tu na myśli rozmaite czynniki atmosferyczne mogące uszkodzić drzwi i nie tylko.

Oczywiście ochrona systemu drzwiowego to jeden aspekt, ale nie jedyny. Jeśli mówimy o pogodzie, takiej jak wiatr, deszcz, śnieg, czy też grad, to warto przedstawić pewną sytuację. Zdarza się, że wychodząc z samochodu, nie mamy jeszcze kluczy od domu w rękach. Zaczynamy, więc ich szukać tuż przed wejściem do niego.

W tej sytuacji daszek nad drzwi sprawdza się idealnie, chroniąc nas przed rozmaitymi czynnikami zewnętrznymi. Warto wspomnieć, że swoją rolę ma również w bardzo słoneczne dni. Zapobiega bowiem nasłonecznianiu się powierzchni drzwi, dzięki czemu klamka nie będzie nas parzyć w momencie próby dostania się do domu.

 

Daszek nad drzwi — zalety

Jak możecie się domyślać, to nie jest koniec naszego zestawienia powodów, dla których warto, jest zainwestować w daszek nad drzwi. Poza kwestiami pogodowymi są aspekty gwarancyjne naszych drzwi wejściowych. Dołączana gwarancja przy ich zakupie to już standard, jednak jej rozpatrywanie odbywa się na różnych od siebie zasadach.

Jednym z pytań, które mogą zadać sprzedawcy, jest to, czy system drzwiowy był zadaszony. Ponadto, mówiąc ogólnie o drzwiach w ty aspekcie, to najzwyczajniej w świecie przedłużamy ich żywotność w naszym domu. Większość systemów drzwiowych jest odpowiednio przygotowana na starcie z ciężkimi czynnikami atmosferycznymi.

Mimo to dodatkowa pomoc sprawi, że będą w stanie służyć wam znacznie dłużej, a to pozwoli na komfort z braku tak sporych wydatków, jak drzwi wejściowe. Ponadto odpowiednio dobrany do wystroju zewnętrznego daszek nad drzwi może odmienić całkowicie estetykę domu. Łączymy zatem niemałą funkcjonalność i styl.

 

Ochrońcie swoje drzwi przed światem zewnętrznym

Jak można się domyślić, daszek nad drzwi nie jest stworzony wyłącznie na drzwi wejściowe. Otóż doskonale sprawdzi się również w przypadku drzwi balkonowych i tarasowych. Pamiętajmy, że ten rodzaj drzwi jest szklany, dlatego też dużo bardziej przydaje im się ochrona przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak choćby grad.

Warto mieć na uwadze, że w tym przypadku nie sprawdzi się żadna rozwijana markiza. Dużo większy spokój ducha da nam właśnie daszek do drzwi, który sprawi, że nie będziemy obawiać się, chociażby odbicia szyby. Tak, jak wspominaliśmy w powyższym nagłówku, daszek nad drzwi może pełnić estetyczną funkcję na zewnątrz.

Oznacza to, że jeśli dobrze je dopasujemy, to doskonale sprawdzą się jako obiekty dekoracyjne. Co ciekawe, jeśli jesteśmy zwolennikami ozdób świątecznych znajdujących się na zewnątrz budynku, to świetnie się składa. Na daszku nad drzwi można bowiem zawiesić łańcuchy świąteczne i kolorowe lampki, aby podkreślić świąteczny czas.

 

Daszek nad drzwi - rodzaje

Mówiąc o pozytywach posiadania daszku nad drzwiami, należy także wspomnieć o ważnym aspekcie. Mowa rzecz jasna o rodzajach daszków nad drzwi. Zapewne wielu z was może zadziwić fakt, że istnieją typy daszków, które różnią wieloma aspektami. Przykładowo możemy wybrać takie, które są zrobione i wysłane już do montażu.

Inne zaś wymagają większej pracy, gdyż są projektowane na zamówienie, aby idealnie wpasować się w waszą zewnętrzną stronę budynku. Jeszcze inne mogą być stworzone wyłącznie z waszej inicjatywy i ukończone poprzez waszą pracę. To jednak nie koniec opcji. Możemy bowiem wybrać daszek nad drzwi poprzez jego kształt.

Wśród rozmaitych kształtów daszków nad drzwi wyróżniamy przede wszystkim:

 • Trapezowe,
 • płaskie,
 • hełmowe,
 • dwuspadowe,
 • łukowe.

To właśnie spośród powyżej przedstawionej piątki możecie wybrać swój wymarzony daszek nad drzwi. Jego kształt może zależeć zarówno od waszych preferencji, jak również stylu narzuconego poprzez zewnętrzną stronę budynku. Przykładowo, w nowoczesnych opcjach sprawdzą się geometryczne opcje, jak daszki trapezowe.

 

Daszek nad drzwi a materiały

Skoro omówiliśmy wszelkie zalety i pozytywne aspektu posiadania daszku do drzwi, to warto skupić się na innej kwestii. Mowa oczywiście o materiałach używanych do wyprodukowania tego rodzaju asortymentu. Są różne wybory, które opierają się na wyglądzie daszków, ale i na właściwościach zależnych od surowca.

Z czego powinna być konstrukcja daszku? Możemy wyróżnić kilka najczęstszych opcji i należą do nich daszki nad drzwi:

 • Aluminiowe,
 • metalowe,
 • spadziste,
 • stalowe.

Jeśli chodzi o pierwszą dwójkę, to są one najczęściej zawierane w gotowych do montażu daszkach. Można je odnaleźć w wielu marketach budowlanych. Daszek nad drzwi spadzisty najczęściej jest produkowany z drewna. Jest to masywna konstrukcja, która zazwyczaj jest podpierana specjalnymi drewnianymi kolumnami.

Co z opcjami stworzonymi ze stali? Te również mają swoje miejsce w naszym zestawieniu. Takie konstrukcje są bardzo solidne, jeśli nie najbardziej z tych podanych przez nas. Warto je wybrać, jeśli mieszkacie w miejscu, gdzie występują niemałe anomalie pogodowe.

 

Jak wybrać pokrycie daszku nad drzwi?

Skoro opisaliśmy materiały używane do konstrukcji, jaka jest podstawą daszku, to czas na całe jego pokrycie. Mogliście się spotkać już z różnymi przykładami pokryć dachowych w naszym poprzednim wpisie „Jakie wyróżniamy pokrycia dachowe?”. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji sprawdzenia, to zapraszamy do lektury.

Warto wspomnieć, że lekkie konstrukcje również posiadają niezbyt ciężkie pokrycia dachowe. Najczęściej mamy tu na myśli płyty z poliwęglanu, które właśnie taką lekkością się cechują. To jednak nie koniec konstrukcji, które omawialiśmy. Jeśli chodzi o te drewniane, to wśród nich panuje wielka różnorodność, choć jest parę ulubieńców.

W tym przypadku, wśród najczęściej wybieranych istnieje papa, blacha oraz gont. Wszystko zależy od waszych zamierzeń względem całokształtu. Oczywiście dosyć częstym wyborem jest dopasowanie daszku do zaistniałego pokrycia dachowego. Dlatego też warto pamiętać, skąd pochodzi nasze zadaszenie na wypadek takich sytuacji.

 

Daszek nad drzwi z marketu czy na zamówienie?

Przedstawiliśmy wszystkie aspekty, jakie wiążą się z wyborem daszku nad drzwi. Mówiliśmy zarówno o ich typach, możliwościach kształtu, jak i materiałach, których można użyć do konstrukcji oraz całego pokrycia dachowego. Czas na rozstrzygnięcie istotnego dylematu pomiędzy daszkiem na zamówienie a tym gotowym z marketu.

Jeśli chcemy wybrać bardzo spersonalizowany daszek nad drzwi, to bez wątpienia warto skupić się na tym, na zamówienie. Oczywiście jest do tego również potrzebny niemały budżet, gdyż wszystko jest budowane od podstaw. Jeśli chodzi o daszek nad drzwi ze sklepu budowlanego, to trzeba wziąć pod uwagę jego certyfikację.

Musimy dowiedzieć się, czy dane mocowanie będzie w stanie utrzymać całą konstrukcję. Jest to bardzo ważne pod względem naszego bezpieczeństwa. Równie istotne jest to, by konstrukcja, jak również podszycie dachu były dobrej jakości. Jeśli będziecie pewni każdego z powyższych aspektów, to możecie zakupić ten produkt.

 

Daszek nad drzwi — wybierz mądrze

Zapewne wielu z was wciąż nie wie, czy warto zdecydować się na daszek nad drzwi. My uważamy, że jest to doskonałe rozwiązanie, które znacząco pomoże wam w codziennym życiu. Pozwolimy sobie podsumować zalety tej opcji. Pierwszą kwestią jest ochrona was, jak i drzwi wejściowych przed czynnikami zewnętrznymi, jak choćby śnieg.

Co więcej, nie możemy zapomnieć o przedłużeniu żywotności każdego systemu drzwiowego, dzięki ochronie przed światem zewnętrznym i jego skutkami. Mamy tu na myśli drzwi zewnętrzne, tarasowe i balkonowe, co jest szerokim obszarem działania. Dzięki braku szybkiego starzenia się materiałów oszczędzamy na kosztach.

Nie można nie wspomnieć, że jeśli nasze drzwi tak szybko się nie zużywają, to będą znacznie lepszą ochroną przed włamywaczami. Nieważne zatem, czy wybierzecie daszek nad drzwi projektowany na wasze zamówienie, czy ten gotowy do montażu wprost z marketu. Każdy daszek nad drzwi znacząco pomoże wam w ochronie drzwi.

 

ZOBACZ TAKŻE:
Rodzaje dachów - Funkcje, rodzaje, typy
Garaż Wolnostojący Czy Garaż Wewnętrzny? - Co Wybrać?
Przesuwne Drzwi Szklane - Jaki Rodzaj Szkła Wybrać?


FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Jakie są rodzaje daszków nad drzwi?

Rodzaje daszków nad drzwi wyróżniamy przez kształty i należą do nich daszki trapezowe, łukowe, dwuspadowe, hełmowe i płaskie.

SPIS TREŚCI