•   +48 500 148 064
  •   info@abraxokna.pl
Logo ABRAX-BIS
  • ABRAX-BIS    
  • wpis    
  • Garaż Wolnostojący Czy Garaż Wewnętrzny? - Co Wybrać?

Garaż Wolnostojący Czy Garaż Wewnętrzny? - Co Wybrać?

Podczas projektowania domu pojawia się zagwozdka, jaką jest garaż, a właściwie jego umiejscowienie. Jedni preferują garaż wolnostojący, natomiast inni decydują się na ten wewnętrzny. Co je odróżnia, charakteryzuje i na którą z opcji postawić? Właśnie tego dowiesz się w dzisiejszym wpisie.

 

Garaż wolnostojący - Projektowanie domu

Podczas projektowania i realizacji domu, musimy podjąć wiele istotnych decyzji. Przykładem może być dobór wielkości okien i wybór ich materiałów głównie spomiędzy PCW, aluminium, czy drewna. Wszystkie tego typu wybory mają swoją podstawę zarówno w kosztach, jak i ostatecznej estetyce całokształtu.

Wiele zależy także od drzwi, jakie zamierzamy wstawić, gdyż coraz częściej stawia się na antywłamaniowe opcje, co jest zdecydowanie słuszną decyzją. Oczywiście istotne są także ściany, wygłuszanie od hałasów, a nawet podłogi. My jednak skupimy się na części zewnętrznej, a mianowicie na garażach.

Zastanowimy się, czy garaż wolnostojący jest lepszą decyzją, czy może ten zewnętrzny. Weźmiemy pod uwagę wszystkie za i przeciw, a następnie dojdziemy do tego, który wybór jest trafniejszy. Odpowiedź może być niejednoznaczna, lub zależna od konkretnych czynników. Sam się o tym przekonaj, zagłębiając się w poniższy tekst.

 

Garaż wolnostojący - co się na niego składa?

Zacznijmy od tego, co właściwie charakteryzuje garaż wolnostojący. Według oficjalnej definicji mówimy tu o budynku, który nie ma styczności z innymi budowlami dostępnymi na działce. Nie mogą one być w żadnym stopniu połączone. Jest to, więc samodzielna opcja, która jest suwerenna.

Oznacza to, że nie jest to, że posiada ona oddzielne ogrzewanie i wiele innych. Garaż ten można umieścić na terenie działki niezależnie od zaistnienia i umiejscowienia domu. Dom nie musi znajdować się na działce, aby owa budowla mogła się pojawić.

Co ważne, garaż wolnostojący w żaden sposób nie zmniejsza wielkości domu. Nie koliduje z jego projektem, gdyż jest od niego zupełnie niezależny. Bez wątpienia będzie on fenomenalną opcją na wąskich działkach. Przejdźmy teraz do omawianego konkurenta.

 

Czym cechuje się garaż w bryle budynku?

Garaż w bryle budynku pozwala na przejście z wnętrza domu do garażu i na odwrót. Co więcej, dom i garaż wewnętrzny posiadają wspólne ogrzewanie i inne instalacje. Oczywiście wcale nie musimy decydować się na jego ogrzewanie. Ciepło przenikające ze ścian domu w zupełności wystarczy, by utrzymać odpowiednią temperaturę.

Garaż wewnętrzny jest w pewnym sensie wyznacznikiem nowoczesnego podejścia do architektury. Ma to głównie związek z faktem oszczędności miejsca na działce i jest ogromnie popularną opcją. Warto również mieć na uwadze, że płacimy za niego podatek włącznie z domem, więc nie jest to żaden odrębny koszt.

Aby mógł on znaleźć się na parterze domu, trzeba utracić trochę z powierzchni wnętrza budynku. Jest to, więc odpowiednia opcja głównie dla szerokich działek. Przy wąskich posesjach może być problem ze zmieszczeniem całej konstrukcji, co będzie problematyczne zarówno dla was, jak i dla budowlańców.

 

Garaż wolnostojący - zalety

Jeśli chodzi o najważniejszą zaletę, która należy do garażu wolnostojącego, to jest to rzecz jasna brak zajmowania powierzchni mieszkalnej. Kolejną kwestią jest brak konieczności ogrzewania garażu wolnostojącego, co nie naraża nas na dodatkowe koszta. Co ważne, można dołączyć do niego ciekawe funkcje.

Mowa rzecz jasna o dołączeniu budynku gospodarczego, w którym możesz przechowywać narzędzia i akcesoria ogrodowe. Co ważne, przy garażu zewnętrznym można znacznie przyoszczędzić na materiałach użytych do jego budowy. Kolejnym plusem jest brak hałasu z garażu.

Faktem jest również, że brak garażu wbudowanego pozwala na brak przedostawania się spalin do wnętrza naszego domu. Ponadto gwarantuje nam on zwiększone bezpieczeństwo wewnątrz domu. Często wejściem włamywaczy do domu jest właśnie garaż, a w przypadku garażu wolnostojącego nie ma takiej możliwości, gdyż brama garażowa nie jest połączona z częścią mieszkalną.

 

Garaż wolnostojący a ten w bryle budynku - plusy

Warto omówić pozytywne cechy konkurencyjnej konstrukcji. Możemy tutaj ująć brak dodatkowych kosztów, które musimy ponieść w przypadku garażu wolnostojącego, będącego osobną budowlą. Oczywiście oznacza to także brak większych formalności, która konkurencja musi ponieść.

Kolejnym dużym plusem jest możliwość przejścia z garażu do domu, co jest świetną opcją w zimowe i jesienne miesiące. Ponadto, decydując się na nieco większą powierzchnię garażu, można zrobić z niego jednocześnie pomieszczenie gospodarcze. Nie trzeba go także podgrzewać, gdyż ciepło przenika przez ściany domu.

 

Garaż wolnostojący - minusy

Przejdźmy do wad należących do garażu wolnostojącego. Są to oczywiście formalności, a właściwie ich cała masa. Zważywszy na fakt, że mówimy tu o załatwianiu spraw związanych ze stawianiem nowej budowli. To natomiast składa się na koszty, które są większe od tych, jakie ponoszą właściciele garażów wewnętrznych.

Kolejnym aspektem negatywnym jest brak dostępu z garażu do domu. Taka sytuacja może znacząco doskwierać, zwłaszcza podczas jesieni i zimy, kiedy to pogoda nie bywa dla nas zbyt łaskawa. Minusem jest również koszt osobnej robocizny i materiałów.

 

Garaż zewnętrzny a garaż wolnostojący - wady

Pozytywne i negatywne cechy, to nieodłączna część każdego wyboru. Jakie minusy składają się na garaż wewnętrzny? Jedną z nich jest powinność odprowadzania wody, która na przykład podczas zimowych miesięcy może spływać z samochodu. Kolejna wada to oczywiście zmniejszenie powierzchni mieszkalnej domu.

Zdecydowanie powinniśmy wspomnieć o kosztach. Niestety, jednorazowa cena budowy domu z garażem jest większa niż osobne inwestycje. Kolejnym faktem jest powinność zamontowania systemu antywłamaniowego. Tak, jak wspomnieliśmy wcześniej, garaż jest często drogą włamywaczy, którzy pragną, łatwo dostać się do wnętrza.

Ostatnimi negatywami, które warto omówić, jest rzecz jasna przenikanie hałasów z garażu, a także nieprzyjemnych zapachów, takich jak choćby spaliny.

 

Garaż wolnostojący czy garaż wewnętrzny?

Warto zapoznać się także z ofertą naszych bram garażowych, które świetnie dopasują się do garażu wolnostojącego, jak i zewnętrznego. Znajdziecie u nas bramy garażowe segmentowe, roletowe, jak również uchylne. Będą one doskonałym dopełnieniem bezpieczeństwa waszego samochodu.

Jeśli zastanawiasz się, czy postawić na garaż wolnostojący, czy zewnętrzny, to my skłaniamy się ku pierwszej opcji. Jest ona nieco droższa, natomiast możesz się na nią zdecydować niemal w każdej chwili. Co więcej, garaż nie jest połączony z domem, więc nie będzie przepustką dla włamywaczy.

SPRAWDŹ TAKŻE:

Rekuperacja czy Wentylacja Grawitacyjna? Co Wybrać?
Cena Garaży Murowanych - Jak Zbudować Garaż Murowany?
Przesuwne Drzwi Szklane - Jaki Rodzaj Szkła Wybrać?


FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

SPIS TREŚCI