•   +48 500 148 064
  •   info@abraxokna.pl
Logo ABRAX-BIS
  • ABRAX-BIS    
  • wpis    
  • Cena Garaży Murowanych - Jak Zbudować Garaż Murowany?

Cena Garaży Murowanych - Jak Zbudować Garaż Murowany?

Jednym z najczęściej wybieranych i najtrwalszym z garaży jest garaż murowany. To właśnie ten rodzaj ochrony dla samochodu możemy wybrać, jeśli chcemy czegoś najbardziej żywotnego. Warto jednak wiedzieć, jak zbudować to solidne rozwiązanie. Co więcej, jaka jest cena garaży murowanych? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej.

 

Cena Garaży Murowanych a Ochrona Samochodu

W tych czasach niemal każda dorosła osoba posiada swój własny samochód, a niekiedy nawet kilka z nich. Oczywiście nie jest to tani zakup, dlatego też każdy stara się go, jak najbardziej chronić. Niebezpieczeństw na pojazd czyha wiele, a my jesteśmy w stanie im zapobiec przy odpowiednich staraniach. Czyli właściwie, jak i przed czym?

Pierwszą kwestią, na jaką musimy uważać, są oczywiście wypadki drogowe. Jednak w tym wypadku najważniejsze jest to, by jeździć przepisowo, a wtedy żaden wypadek nie będzie naszą winą. Niestety, to jednak jest rozwiązanie tylko dla połowy problemu. Inną kwestią jest coś, na co mamy znacznie mniejszy wpływ, czyli warunki atmosferyczne.

Śnieg, deszcz, grad, czy promienie słoneczne mogą znacząco osłabić żywotność danego pojazdu. Warto, by chronić go podczas nieużywania, aby zmniejszyć jakiekolwiek możliwe uszkodzenia. Pomóc w tym może oczywiście garaż, do którego zaparkujemy nasz samochód. Jednak jak zbudować garaż murowany i ile to kosztuje?

 

Cena Garaży Murowanych - Cechy Garażu

Z pewnością nikomu z was nie trzeba tłumaczyć tego, czym jest sam garaż, natomiast warto podkreślić jego najważniejsze cechy. Wszystko po to, abyście mieli jasny ogląd na ten wybór przed podjęciem ostatecznej decyzji. Garaż murowany może być przyłączony do projektu domu, lub zostać postawionym samodzielnie.

Dom i garaż murowany

Warto wspomnieć, że tak jak wspomnieliśmy wcześniej, ich główną funkcją jest ochrona samochodu przed kradzieżą i czynnikami atmosferycznymi. Należy tutaj jednak podkreślić, że to nie jedyne zadanie, jakie może pełnić. Otóż dobrze zaprojektowany i skonstruowany garaż może być naprawdę świetnym schowkiem.

Możemy trzymać w nim narzędzia, sprzęt do ogrodu, czy też rowery i tym podobne. Garaż murowany jest bardzo praktyczną i funkcjonalną opcją. W dodatku to najtrwalsze rozwiązanie z tych możliwych dlatego, jeśli macie wystarczającą ilość miejsca na działce, to warto się nad nim zastanowić. Jaki jego rodzaj wybrać? Ile to nas wyniesie?

Jakie są ceny garaży murowanych i bram garażowych? Sprawdźcie bramy garażowe z naszej oferty.

 

Pozwolenie na budowę garażu murowanego

Jak możecie się domyślać, garaż murowany jest traktowany, jako budowla, a co za tym idzie, należy zgłosić jego budowę. Warto zwrócić uwagę na fakt, że niektórzy wybierają nieco bardziej uproszczoną opcję. Mowa tu rzecz jasna o sytuacji, gdy garaż murowany jest na zgłoszenie. Co to oznacza dla naszego czasu?

W skrócie, jeśli nasz garaż murowany znajduje się na powierzchni do 35 metrów kwadratowych, to da się pójść drogą na skróty. Mowa o skróconej procedurze administracyjnej. W tym przypadku zwyczajnie wystarczy zgłosić, że takie przedsięwzięcie będzie miało miejsce, natomiast nie musimy oczekiwać na żadne pozwolenie od urzędu.

Oczywiście nie oznacza to, że mamy zupełnie nikogo nie informować o tym, iż taki budynek jest stawiany. Należy jednak dopełnić pewne druczki i formalności w urzędzie, że takie działania z waszej strony będą miały miejsce. Pamiętajcie, że brak informacji o postawionej budowli nawet na waszej działce grozi karą ze strony urzędu.

 

Cena Garaży Murowanych — zalety garażu

Warto skupić się na jednej z najważniejszych kwestii, czyli zaletach i wadach tego konkretnego rozwiązania. Zacznijmy od plusów należących do owego rozwiązania. Pierwszym z nich jest rzecz jasna solidność i trwałość, które doskonale chronią nasze pojazdy przed kradzieżą, jak również przed wszelkimi czynnikami atmosferycznymi.

Inną zaletą, o której warto wspomnieć, jest estetyka, która na tle innych opcji jest naprawdę zaskakująca. Nie możemy zapomnieć także o tym, że taki projekt jest doskonale dopasowany do waszych potrzeb, dlatego możecie wybrać, czy potrzebujecie miejsce na poszczególne narzędzia, czy wolicie uzyskać pomieszczenie gospodarcze.

Nie zapominajmy, że garaż murowany nie wymaga od nas właściwie żadnych prac konserwacyjnych. Wszystko to za sprawą braku drewna, czy blachy, które mogłyby czegoś takiego wymagać. W tym wypadku naprawdę trzeba się mocno postarać, żeby musieć, chociażby odmalowywać wasz garaż. Oznacza to dla nas oszczędność czasu.

Czarny garaż murowany

Plusów ciąg dalszy

Jeśli przeszło wam przez myśl, że to koniec zalet w tym zakresie, to bez wątpienia jesteście w błędzie. Musimy bowiem jeszcze podkreślić, że do garażu murowanego jest możliwość doprowadzenia ogrzewania. Ta opcja przyda się oczywiście w zimowym sezonie, kiedy to pogoda daje znacząco o sobie znać.

Zwróćmy także uwagę na naprawdę świetne parametry tego rozwiązania pod względem termoizolacji. Pozwoli to na nieuciekanie ciepłego powietrza z wnętrza całej konstrukcji. Warto wspomnieć, że garaż murowany jest w zupełności odporny na działanie chłodu, więc nie musimy się martwić o to, jak przejdzie czas jesienno-zimowy.

 

Garaż murowany — wady

Nie mogliśmy pominąć tematu, który zapewnia wam jasny ogląd na podjęcie decyzji, czy warto wybrać garaż murowany. Przejdźmy zatem do wad tejże decyzji, choć możemy śmiało stwierdzić, że nie ma ich zbyt dużo. Pierwszą z nich jest długi czas budowy, zwłaszcza w porównaniu z alternatywnymi opcjami, jak drewno czy też blacha.

Bez wątpienia porównując garaż murowany do innych opcji, nie można zapomnieć o znacznie wyższych kosztach płynących z jego postawienia. Drewno i blacha same w sobie są tanie, a robotnicy wykonują z nich garaże łatwo i szybko. Garaż z betonu może generować znacznie więcej problemów niż alternatywy.

Komplikacje mają miejsce, zwłaszcza jeśli chodzi o garaż mający być połączony z domem. Mowa o przeprowadzaniu ogrzewania, czy też montowania elektryki. Musimy tutaj podkreślić, że podgrzewając garaż, narażamy się na wyższe rachunki za ogrzewanie. Warto zatem gruntownie przeanalizować tę podejmowaną przez was decyzję pod różnymi kątami.

 

Rodzaje projektów - Ceny Garaży Murowanych

Skoro zapoznaliście się już z konkretnymi cechami należącymi do garażu murowanego, to czas na kolejne ważne w tym zakresie informacje. Otóż występuje kilka typów garaży murowanych i warto spośród nich wybrać najbardziej pasującą wam opcje. Uda się to jednak po szczegółowym scharakteryzowaniu każdej z nich.

Do rodzajów garaży murowanych należą przede wszystkim:

  • Garaż murowany podwójny,
  • z wiatą,
  • jednospadowy,
  • dwuspadowy,
  • wolnostojący.

To właśnie spośród tej piątki musicie wybrać najlepszą dla was opcję. Jeśli chodzi o garaż murowany podwójny, to jest on wybierany przez posiadaczy więcej niż jednego samochodu. Znajdzie się w nim miejsce zarówno na dwa pojazdy, jak i narzędzia lub rowery i hulajnogi.

Pamiętajcie, że w tym przypadku raczej będzie trzeba ubiegać się o pozwolenie na budowę. Oczywiście ma to związek z właściwie podwojoną powierzchnią klasycznego garażu.

Nowoczesny garaż murowany

Ceny garaży murowanych - Garaż murowany jedno i dwuspadowy

Czas omówić kolejne punkty naszej listy, a należą do nich oczywiście garaż jednospadowy i dwuspadowy. Jeśli chodzi o pierwszą opcję, to cechuje się ona jednopołaciowym dachem. Pozwala on na łatwe odprowadzanie śniegu i wody. Świetnie nada się w miejscach, które są dotknięte częstymi opadami, przede wszystkim deszczu i śniegu.

W tym przypadku koszty budowy są naprawdę niskie. Czas na kolejną opcję, a mianowicie garaż dwuspadowy murowany. Jak sama nazwa wskazuje, posiada on dwie połacie. Są one połączone w kalenicy, co niezaprzeczalnie zapewnia nam pełną funkcjonalność, komfort i estetykę. Warto wspomnieć o jeszcze innym aspekcie.

Otóż ten typ garażu murowanego posiada on poddasze, które może odpowiadać za przechowywanie rozmaitych przedmiotów. Mowa o prowizorycznym schowku, jednak można z niego zrobić także pracownię, czy miejsce zaciszne. W tym wypadku również mówimy o niewielkich kosztach realizacji takiego projektu budowy, więc nie musicie się obawiać.

 

Garaż murowany wolnostojący

Jeśli chodzi o garaż mutowany wolnostojący, to raczej nie musimy tłumaczyć, na czym polega jego budowa. To rozwiązanie sprawdza się najlepiej dla tych, którzy przystąpili do budowy, natomiast pragną, by była ona rozłożona w czasie ze względu na koszty. Warto podkreślić, że garaż wolnostojący może być wybudowany w każdej chwili.

Wszystko to nie jest zależne od postępu w budowie domu. To rozwiązanie wybiera się także w przypadku kupna domu bez garażu lub budowy willi i chęci oddzielenia samochodu od reszty posesji. Warto wyłuszczyć, jakie właściwie istnieją zalety płynące właśnie z takiej decyzji do swojego domu. Należą do nich oczywiście:

  • Brak zabierania powierzchni mieszkalnej domu,
  • niższe koszty płynące z budowy,
  • niedostawanie się spalin do wnętrza mieszkania,
  • brak potrzeby ogrzewania garażu,
  • dużo mniejsze koszta za rachunki, za ogrzewanie,
  • niesłyszenie hałasu wjeżdżania samochodu do garażu.

Miejcie na uwadze jednak, że wedle prawa traktuje się go, jako oddzielny budynek gospodarczy. Skutkuje to oczywiście płaceniem większych podatków za jego istnienie.

 

Ceny garaży murowanych z wiatą

Warto wspomnieć o ostatniej pozycji, która zajmuje naszą listę, czyli rzecz jasna garaż murowany z wiatą. Czym charakteryzuje się ten konkretny wybór? Faktem, że otrzymujemy sporo miejsca, w którym możemy przechowywać zarówno drewno na opał, jak również narzędzia. Warto wspomnieć, że ta opcja zapewnia naprawdę sporo miejsca.

Niebieski garaż murowany

W rezultacie, kiedy w waszych prograch pojawią się goście, jesteście w stanie zapewnić im miejsce parkingowe pod dachem. Warto jednak podkreślić, że powinno być to miejsce tymczasowe dla naszego najczęściej używanego samochodu. Pozostałe z nich powinny znajdować się w garażu murowanym z zamknięciem i ochroną przed czynnikami atmosferycznymi.

Warto jednak wspomnieć, że garaż murowany z wiatą może posiadać dodatkowe pomieszczenie gospodarcze. Przyda się ono świetnie, chociażby jako szopa na najpotrzebniejsze w waszym ogrodzie narzędzia, czy też kosiarki i podkaszarki. Można go użyć również jako składzik stworzony do przechowywania rowerów całej rodziny.

 

Jakie są ceny garaży murowanych?

Z pewnością wielu z was nurtuje pytanie, jaka właściwie jest cena garażu murowanego. Warto znać ceny, które pojawiają się na rynku, aby być przygotowanym na każdą możliwość. Dlatego też postanowiliśmy przedstawić rozstaw aktualnych cen na rynku w tym zakresie. Pamiętajcie jednak, że ceny z roku na rok wzrastają.

Warto być uczulonym na dobór materiałów mających znaleźć się w waszym projekcie. Otóż garaż stworzony z betonu niezaprzeczalnie będzie droższym przedsięwzięciem od takiego, stworzonego z blachy. Wynika to zarówno z drożyzny w kwestii materiału, jak również z robocizny, która będzie zwyczajnie droższa przy dłuższej i cięższej pracy.

Garaż murowany — cena

Jeśli chodzi o przedziały cenowe, to posadowienie budynku albo dokonanie wykopu, wyniesie nas 8000 zł. W przypadku stworzenia przez konstruktorów konstrukcji dachu oraz wybudowanie poszczególnych ścian możemy spodziewać się 15000 zł. Dodajcie do tego prace wykończeniowe, wszelkie instalacje i całość wyniesie 40 000 zł.

 

Jak ceny garaży murowanych na własną rękę?

Czas na gwóźdź programu, czyli jeden z najbardziej wyczekiwanych nagłówków w tym tekście mowa tu rzecz jasna o instrukcji do samodzielnej budowy garażu murowanego. Takie działanie najlepiej jest wykonać przy pomocy odpowiedniego projektu. Można go łatwo i szybko zakupić w sieci. Warto zapoznać się także z poradami w zakresie budowy.

Warto jednak mieć na uwadze, że samodzielność w budowie tyczy się również tej w formalnościach. Przygotujcie sznurek zwieszony na patyku i wyznaczcie przy jego pomocy idealny obszar, w którym ma znaleźć się wasz garaż murowany. Następnie należy rozpocząć tworzenie wykopu na rzecz postawienia w nim fundamentów.

Kolejny etap to rzecz jasna wypełnianie fundamentu pod garaż, dobrą opcją będzie użycie do tego płyty fundamentowej. Teraz czas na ułożenie kolejno ścian budynku, a kiedy te będą stabilne, skupcie się na zadaszeniu całości. Ostatnim krokiem będzie wycieniowanie podłogi. Natomiast następne działania to wykończenie i podłączenie elektryki.

 

Z czego najlepiej wykonać garaż? - Ceny garaży murowanych

Ostatnią kwestią, którą zamierzamy dziś poruszyć, jest wybór materiałów do stworzenia najlepszego garażu. Czy rzeczywiście garaż murowany jest najlepszym rozwiązaniem i jakie właściwie istnieją jego alternatywny? Wśród materiałów alternatywnych wyłaniamy przede wszystkim drewno, blachę i płytę warstwową. Czy któraś jest lepsza?

Z pewnością nie możemy przyznać, że którakolwiek z przedstawionych opcji będzie trwalsza od garażu murowanego. Beton to rozwiązanie niezaprzeczalnie najsolidniejsze. Decydując się natomiast na garaż blaszany, nie musimy bawić się w tak wiele formalności. Z pewnością zastanawia was, dlaczego tak jest. Odpowiadamy.

Wszystko za sprawą faktu, że blaszaki nie potrzebują pozwolenia na budowę. Nie wyglądają one jednak estetycznie i nie są tak trwałe. W przypadku płyty warstwowej występuje świetna ochrona przed niskimi temperaturami, ale sam garaż nie wygląda dobrze. Drewno natomiast wymaga ogromu czasu i pracy poświęcanych na konserwację i impregnację.

ZOBACZ TAKŻE:
Rodzaje Żarówek - Wybór Odpowiedniego Oświetlenia
Dom Dla Psa i Kota - Sposoby na Przystosowanie Domu Dla Pupila
Montaż Okna Dachowego - 5 Najważniejszych Zasad


FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Jakie są ceny garaży murowanych?

Ceny garaży murowanych to posadowienie budynku albo dokonanie wykopu, czyli 8000 zł. W przypadku stworzenia przez konstruktorów konstrukcji dachu oraz wybudowanie ścian będzie 15000 zł. Dodajcie do tego prace wykończeniowe, wszelkie instalacje i całość wyniesie 40 000 zł.

SPIS TREŚCI