•   +48 500 148 064
  •   info@abraxokna.pl
Logo ABRAX-BIS
  • ABRAX-BIS    
  • wpis    
  • Montaż Okna Dachowego - 5 Najważniejszych Zasad

Montaż Okna Dachowego - 5 Najważniejszych Zasad

Montaż okna dachowego to nie lada wyzwanie dla osoby, która nie jest fachowcem. Jest to nieco bardziej wymagające działanie od montażu zwykłego okna ściennego. Jak zapobiec przedostawaniu się wilgoci do poddasza, na którym umieszczamy okna dachowe? W jaki sposób najlepiej zamontować stolarkę okienną dachową? Sprawdźcie!


Montaż okna dachowego - Zagospodarowanie poddasza

Poddasze to dosyć trudne miejsce do zagospodarowania pod wieloma względami. Jak możecie się domyślać, mamy tu na myśli przede wszystkim trudność jego umeblowania. Chodzi nam oczywiście o fakt, że trzeba najczęściej zamawiać meble przystosowane do tego konkretnego pomieszczenia, a nie kupić gotowe.

Co więcej, często pojawia się trudność z udekorowaniem okien na poddaszu. Klasyczne zasłony i rolety zupełnie nie wchodzą w grę, jeśli więc jesteście ciekawi tego, jak to zrobić, to zapraszamy do naszych wpisów „Jak ozdobić okna dachowe?” oraz „Jakie rolety na okna dachowe wybrać?". Stąd dowiecie się wszystkiego, co trzeba.

Warto wspomnieć, że wiele osób często zastanawia się nad tym, czy wybrać lukarnę dachową na poddasze, czy okna połaciowe. Jeśli wy też stajecie przed takim dylematem, to również zapraszamy do tekstu na ten temat. Jeśli zdecydowaliście się na okna dachowe połaciowe, to zapraszamy do zapoznania się z zasadami ich montażu.

 

Montaż okna dachowego — zasady

Jak wiadomo, budowa okna dachowego jest nieco inna od zwykłego okna. Mamy tutaj do czynienia z odchylaniem, a nie otwieraniem okna na oścież. Oczywiście, dzięki grawitacji, zwyczajne okno nie ma racji bytu na poddaszu, gdyż mogłoby zrobić krzywdę osobom znajdującym się pod nim. Przedstawiamy zatem zasady montażu.

Istnieje 5 istotnych zasad, które warto wprowadzić do swojej pracy nad pracą z oknami połaciowymi na poddaszu. Montaż okien dachowych powinien stosować się do kilku zaleceń. Pierwszą kwestią jest odpowiednie usytuowanie okna. Mianowicie powinno być ono takie same, jak w klasycznych oknach ściennych. Co to oznacza?

Wymaga się, by górna krawędź dachowej stolarki okiennej znajdowała się na wysokości około 200 cm. Jeśli chodzi o dolną część okna dachowego, to jej odległość od ziemi powinna liczyć 100 cm. Tak umieszczone okno będzie nam znakomicie przedstawiało widoki na zewnątrz. W dodatku pozwoli na znakomite oświetlenie poddasza.

okno dachowe

Montaż okna dachowego — dalsze kroki

Kolejnym etapem naszego montażu okna dachowego jest odmierzenie odpowiedniej jego szerokości. Powinno się to odbywać w porównaniu do rozstawu krokwi. Jest to rozstaw na połaci dachów, który bierze pod uwagę ominięcie kominów oraz właśnie montaż okna dachowego. Jak najwygodniej jest montować okno połaciowe?

Najlepszym wyjściem jest montaż, kiedy szerokość okna jest około 6 cm mniejsza niż całkowity rozstaw krokwi. Oczywiście okno powinno znajdować się w miejscu pomiędzy rozstawem, mając z każdej strony po 3 centymetry. Zasadą, która jest równie ważna, jest sprawdzenie równoległości szczelin tuż po zamontowaniu okna w ościeżnicy.

Po montażu zatem sprawdzamy, czy wszystkie szczeliny pionowe są odpowiednio równoległe na całej powierzchni. Mowa rzecz jasna o szczeliny znajdujące się pomiędzy skrzydłem a ościeżnicą. Tę samą czynność przeprowadzamy w zakresie poziomych szczelin okiennych. Jest to ogromnie ważne działanie, które dzieli nas od montażu.

 

Izolacja a montaż okna

Dosyć częstym problemem napotykanym przez osoby, które montują okna, jest brak szczelności lub słaba izolacja okna. Dlatego też postaramy się przybliżyć i to zagadnienie. Aby otrzymać odpowiednią izolację, należy ściągnąć ościeżnicę i wykonać izolację przeciw wilgoci i tę izolacyjną. Stosuje się do tego różne produkty.

Mogą to być już gotowe rozwiązania lub takie, które oferuje się na wymiar. Wasz wybór będzie opierał zapewne o budżet, gdyż oczywistym faktem jest to, że opcja spersonalizowana będzie droższa. Ostatnim punktem na naszej liście zasad, które należy wziąć pod uwagę, jest zamontowanie kołnierza uszczelniającego okno.

Wybiera się go oczywiście na podstawie odpowiednich wymiarów stolarki okiennej, ale i pokrycia dachowego, a właściwie materiału, z którego jest ono wykonane. Warto pracować opierając się o instrukcje montażu, ale i zwrócić uwagę na kolejność montowanych elementów. W ten sposób idealnie wykonacie montaż okna dachowego.

 

Montaż okna dachowego to drobnostka!

Jeśli dobrze zapoznacie się z poniższymi instrukcjami, które jasno przedstawiliśmy, to montaż okna dachowego powinien wam pójść jak płatka. Wystarczy wiara w siebie i odpowiedni ekwipunek. My zalecamy zaopatrzenie się we wszystkie możliwie potrzebne narzędzia i odhaczanie ich na przygotowanej liście rzeczy do wykonania.

Takie zorganizowanie ułatwi wam pracę, która będzie wymagała od was stuprocentowego skupienia. Nie możecie zapomnieć o tym, że okno ścienne jest dużo łatwiejsze w montażu i nie wymaga od nas takiej samej ilości pracy co dachowa stolarka okienna. Mamy nadzieję, że udało nam się odpowiedni objaśnić ten obszerny temat.

 

ZOBACZ TAKŻE:
Daszek Nad Drzwi - Zalety, Rodzaje
Rekuperacja czy Wentylacja Grawitacyjna? Co Wybrać?
Przesuwne Drzwi Szklane - Jaki Rodzaj Szkła Wybrać?


FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

O czym nie zapominać przy montażu okna dachowego?

Podczas montażu okna dachowego należy upewnić się co do odpowiedniej szczelności okna oraz izolacji termicznej i przeciwwilgotnej.

SPIS TREŚCI