•   +48 500 148 064
  •   info@abraxokna.pl
Logo ABRAX-BIS
  • ABRAX-BIS    
  • wpis    
  • Rodzaje dachów - Funkcje, rodzaje, typy

Rodzaje dachów - Funkcje, rodzaje, typy

Zewnętrzna część domu jest równie ważna, co ta wewnętrzna. To właśnie ona chroni nas przed rozmaitymi czynnikami zewnętrznymi. Mowa o zimnym powietrzu, ale także deszczu, gradzie, czy śniegu. Jednym z elementów, który odpowiada za tę ochronę, jest dach. Jednak jakie są rodzaje dachów i który wybrać?

 

Ochrona przed czynnikami zewnętrznymi

Mieszkając zarówno w domu, jak i w mieszkaniu, bardzo ważne jest nasze bezpieczeństwo, o które musimy dobrze zadbać. Jednak to w domu mamy więcej do powiedzenia i zrobienia, zwłaszcza że najczęściej jest on nasz, a nie ktoś go wynajmuje. Tu właśnie pojawiają się wszelkie dylematy odnośnie zapewnienia ochrony.

Część zewnętrzna budynku jest swego rodzaju tarczą przed tym, co dzieje się poza wnętrzem domu. Dzięki temu nie jesteśmy narażeni przez cały czas na działanie promieni ultrafioletowych, czy też niebezpiecznego gradu. Aby mieć pewność, że nic nam nie grozi, warto, jest wybrać najlepsze możliwe rozwiązania.

Dachy są znaczące w tej kwestii, gdyż zabezpieczają nasz dom bezpośrednio z góry. Mają więc największą styczność z anomaliami pogodowymi. Warto podczas budowy, czy renowacji wybrać najlepszy model, który nigdy nas nie zawiedzie. Jakie jednak istnieją rodzaje dachów i który będzie dla nas najlepszy?

 

Jakie wyróżniamy rodzaje dachów?

Przejdźmy teraz do meritum, a mianowicie do sedna tego artykułu. Skupmy się na tym, jakie rodzaje dachów wyróżniamy. Jest kilka najpopularniejszych opcji, które postaramy się szczegółowo przedstawić. Wszystko po to, abyście odnaleźli najbardziej trafne rozwiązanie dla siebie.

Do rodzajów dachów, które aktualnie możemy zakupić na rynku dachowym, należą m.in.:

  • Płaskie,
  • Dwuspadowe,
  • Czterospadowe (kopertowe lub namiotowe),
  • Pulpitowe,
  • Mansardowe.

To właśnie ta piątka jest najlepszym rozwiązaniem do waszych domów. Aby jednak mieć pewność, że któryś z nich jest opcją dla was, należy zapoznać się z ich charakterystykami. Dzięki odpowiedniej wiedzy, bez wątpienia wybierzecie dach, który będzie dla was najodpowiedniejszy.

 

Dachy płaskie

Pomimo swojej nazwy, dachy płaskie niekoniecznie posiadają płaską przestrzeń, gdyż często są odchylone nawet o kilka stopni. Warto wspomnieć, że ta opcja bardzo często jest stosowane w przypadku nowoczesnych domów. Przypominają one wtedy ogromny sześcian, który idealnie wpisuje się w te standardy.

Warto również wspomnieć, że w porównaniu z innymi rodzajami, dachy płaskie są nieco bardziej odporne na destrukcyjne działanie czynników atmosferycznych. Mowa tutaj zarówno o sporej wielkości gradzie, czy też silnych wiatrach. Warto, więc wybrać dachy płaskie, jeśli często zmagacie się z anomaliami pogodowymi.

Warto także mieć na uwadze funkcjonalność, jaką niesie za sobą taki dach. Otóż takie przestrzenie płaskie można na spokojnie w rozmaity sposób zagospodarować. Wystarczy zabezpieczyć krawędzie dachu i można przejść do tworzenia na przykład dachowego ogrodu. Najważniejsze jednak, by dzieci nie miały tam wstępu.

 

Dachy dwuspadowe

Przejdźmy teraz do kolejnej opcji, jaką są dachy dwuspadowe, które mogą również nosić nazwę szczytowych, dwupołaciowych lub siodłowych. Czym właściwie charakteryzują się te rodzaje dachów? Są one stworzone z dwóch połaci, które posiadają różniące się od siebie kąty nachylenia. Jednak co dalej?

Możemy je spotkać najczęściej w domach jednorodzinnych. Dzięki swoim pozytywnym cechom zyskały niemałą popularność. Warto wiedzieć, co właściwie skłania ludzi do zakupu właśnie takiego dachu. Pierwszą kwestią, którą z pewnością możemy nazwać oczywistą, jest ochrona przed czynnikami zewnętrznymi.

Co więcej, coraz częściej modny jest styl domu w formie nowoczesnej stodoły mieszkalnej. Decydując się na takie rozwiązanie, z pewnością dążymy do tego, by nieco ciąć po kosztach. Rodzaje dachów, takie jak te stworzone z dwóch połaci niezaprzeczalnie wspomogą naszą oszczędność swoją niską ceną.

 

Rodzaje dachów — Czterospadowe

Przechodzimy do kolejnego rozwiązania, które także szczyci się kilkoma nazwami. Otóż rodzaje dachów to bardzo obszerny temat, a mimo to dachy czterospadowe wciąż się wyróżniają. Można je nazywać także kopertowymi lub namiotowymi. Nazwa zależy oczywiście od kształtu, jakim dach się cechuje.

Jeśli mówimy o opcji kopertowej, to bierze się to z faktu, że dach, a właściwie jego połacie cechują się kształtem trapezów, a także trójkątów. Takie rozwiązanie doskonale podkreśla bryłę budynku. Przykłady takich opcji możemy odnaleźć, chociażby w dworkach szlacheckich. Jest to więc ponadczasowe rozwiązanie.

Skupmy się także na sporych zaletach należących do takiego rozwiązania. Takie rodzaje dachów charakteryzują się wytrzymałością, ale także silną sztywnością. Co więcej, są dosyć masywne, dlatego nawet bardzo silne i niepożądane warunki pogodowe, nie są w stanie mocno im zaszkodzić, czy też je uszkodzić.

 

Dachy pulpitowe

Rodzaje dachów zawierają w swoich szeregach również te pulpitowe. Na czym jednak polega ich fenomen? Często nazywa się je dachami jednospadowymi, ze względu na posiadaną tylko jedną połać. Niezaprzeczalnie doskonale odnajdą swoje miejsce na wąskich, ale jednocześnie podłużnych budynkach.

Dzięki takiej decyzji jesteście w stanie estetycznie wykończyć dach, aby wyglądał oryginalnie i nowocześnie. Co ważne, takie rozwiązanie jest najzwyczajniej w świecie tanie i efektywne, a to bez wątpienia uatrakcyjnia całą ofertę. To jednak nie koniec cech, które mogą was zainteresować pod tym względem. Mamy jeszcze zalety w zanadrzu.

Warto bowiem wspomnieć o fakcie, że połać w tychże dachach jest w stanie zapewnić naturalny odpływ wody. Wszystko to dzięki prostej konstrukcji, która zawiera wyłącznie jeden okap posiadający orynnowanie. W tym przypadku najczęściej występują wykończenia ceramiczne, lub te stworzone z cementu.

 

Dachy mansardowe

Przejdźmy teraz do ostatniej już pozycji umieszczonej w naszym zestawieniu. Są to odmiany dachów czterospadowych oraz dwuspadowych. Obie połacie są w tej sytuacji w pewnym sensie podzielone i różnią się między sobą kątem nachylenia. Takie rozwiązanie ma swoje funkcjonalne zalety.

Otóż dzięki rodzajom dachów, takich jak te mansardowe, możemy sobie spokojnie zagospodarować przestrzeń dachową. Mowa oczywiście o stworzeniu np. strychu lub pokoju na poddaszu. Taka opcja ma swoje korzenie w czasach historycznych, więc z pewnością ma sobie to coś, skoro wciąż ludzie z niej korzystają.

 

Jakie rodzaje dachów wybrać?

Tak jak wspomnieliśmy już na pierwszych etapach wpisu, rodzaje dachów, a właściwie ich wybór zależy przede wszystkim od naszych potrzeb. Oznacza to, że powinniśmy kierować się naszym wyborem na podstawie gustów i estetyki, jak również funkcjonalności i chęci konkretnego zagospodarowania przestrzeni.

Jeśli mieszkacie w miejscu, gdzie występują trudności z pogodą, to polecamy wybrać dachy płaskie, lub dachach czterospadowych. W pierwszej opcji nie ma praktycznie możliwości na uszkodzenia, zaś druga, dzięki swojej masywności uchroni nas przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych.

Warto również mieć na uwadze, że dach odpowiada także za proporcję całego domu. Dlatego też warto przy zakupie dachu skorzystać z wizualizacji, które przedstawia osoba odpowiedzialna za jego budowę. Jeśli szukacie innych części do domu, zapraszamy do sprawdzenia naszych okien, drzwi, bram garażowych i parapetów.


FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Jaki dach jest najlepszy?

Jest to bardzo indywidualna kwestia zależna od preferencji. Jeśli mieszkacie w miejscu, gdzie występują trudności z pogodą, to polecamy wybrać dachy płaskie, lub dachy czterospadowe. W pierwszej opcji nie ma praktycznie możliwości na uszkodzenia, zaś druga, dzięki swojej masywności uchroni nas przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych.

SPIS TREŚCI