•   +48 500 148 064
  •   info@abraxokna.pl
Logo ABRAX-BIS
  • ABRAX-BIS    
  • wpis    
  • Budowa fundamentów - krok po kroku

Budowa fundamentów - krok po kroku

Fundamenty są jedną z najważniejszych części domu. To one utrzymują go nad ziemią i zapewniają mieszkańcom stabilność oraz bezpieczeństwo. Warto również wspomnieć o ich ochronie przed wilgocią, jak również zimnem. Ich zbudowanie może nie być tak proste, jak wam się wydaje. Sprawdź, jak wygląda budowa fundamentów krok po kroku.

 

Budowa fundamentów

Jak wiadomo, każdy dom składa się z poszczególnych elementów, bez których mógłby nie istnieć. Mowa tutaj o kwestiach wewnętrznych i zewnętrznych. Świetnym przykładem jest, chociażby istnienie dachu, bez którego wszelkie opady śniegu, deszczu, czy gradu zasypywałaby nasz dom. Oczywiście to nie jedyny przykład z tego zakresu.

Innym, wartym podkreślenia elementem są podłogi, których nieobecność skutkowałaby naszym chodzeniem pod gołym betonie. To natomiast z pewnością zaowocowałaby wyziębieniem się mieszkania, a w rezultacie jego niską temperaturą wewnątrz. Są jednak istotne części domu, które niekoniecznie widać, a pełnią równie ważne role.

W tym wypadku można podkreślić, choćby fundamenty, o których działaniu niezbyt często zdajemy sobie sprawę. Są one natomiast ogromnie ważne, choćby przez wzgląd na podtrzymywanie stałej temperatury w domu. Warto wiedzieć, jak je zbudować, gdyż to działanie możecie wykonać na własną rękę, jeśli chcecie zaoszczędzić na budowie.

Szpachlowanie fundamentów

Budowa fundamentów a dopasowanie do otoczenia

Powinniście mieć na względzie, że budowa fundamentów, jak i same fundamenty powinny być dobierane ściśle do otoczenia, na którym mają zostać postawione. Oczywiście, jeśli będziecie korzystać z usług ekipy budowlanej, to nie musicie się tym w żadnym stopniu przejmować. Ci, którzy jednak chcą budować je sami, powinni mieć na uwadze kilka istotnych aspektów.

Pierwszą kwestią jest poziom wody w danym obszarze. Wpływa on na wilgoć danego miejsca i z całą pewnością powinniśmy go znać. Drugim ważnym punktem jest rzecz jasna jakość materiału, którego używamy do stworzenia fundamentów. Fundamenty są bowiem tworzone z różnych surowców, o czym wspomnimy w następnym nagłówku.

Musicie mieć na uwadze, że aby w ogóle móc stawiać fundamenty na danym obszarze, to ziemia musi mieć odpowiednie zagęszczenie. W innym razie cała konstrukcja może być zwyczajnie niestabilna. Innym istotnym aspektem jest beton, który nie powinien posiadać żadnych ubytków i pustych przestrzeni. Szalunek natomiast musi być ustawiony odpowiednio.

 

Z czego są zbudowane fundamenty?

Przejdźmy teraz do kolejnego ważnego aspektu, jakim są materiały używane do zbudowania fundamentów. Różnią się one przede wszystkim surowcami, ale także właściwościami płynącymi z ich użycia. Jak wiadomo, materiały są zupełnie odmienne od siebie na różnych płaszczyznach. Mowa, chociażby o trwałości, czy też sposobie pracy z nimi.

Z niektórymi bowiem powinniśmy pracować raczej delikatnie, a z innymi znacznie bardziej surowo. W jednym przypadku musimy uważać na wilgoć, w innym nie będzie ona miała żadnego znaczenia. Wszystko zależy od tego, na co się zdecydujemy, a ta decyzja będzie miała podłoże poprzez różne cechy należące do konkretnych materiałów.

Jednak jaki właściwie mamy wybór? Fundamenty są budowane przede wszystkim z surowców, takich jak:

  • Drewno,
  • cegły i kamienie,
  • beton,
  • stal.

Te cztery opcje najczęściej możemy spotkać, chcąc zakupić materiały do budowy fundamentów. Czytając już owe nazwy z pewnością przyszły wam do głowy rozmaite różnice pomiędzy poszczególnymi elementami. Mimo wszystko postanowiliśmy przedstawić charakterystykę każdego z nich. Wszystko po to, byście mogli podjąć trzeźwą decyzję.

 

Budowa fundamentów drewnianych

Zacznijmy od pierwszej opcji znajdującej się na podanej liście. Mowa rzecz jasna o drewnie, które w niektórych z was może wzbudzić pewne wątpliwości. Jak bowiem ochroni nasz dom przed wilgocią, nie będąc na nią odpornym? Czy jest to rozwiązanie stabilne i trwałe? Drewniane fundamenty są lekkie, trwałe oraz bardzo szybkie w budowie.

Wszystko za sprawą faktu, że nie musimy wylewać betonu i robić wykopów, aby w ogóle je wznieść. Potrzebne nam będzie natomiast drewno impregnowane ciśnieniowo rzecz jasna przy pomocy specjalnych środków konserwujących. Świetnie sprawdza się ono przede wszystkim do budowy piwnic oraz ścian, które będą lekkie i trwałe.

Warto wspomnieć, iż ten rodzaj fundamentów można budować właściwie w każdą pogodę, gdyż nie muszą one schnąć tak jak beton. Jest to również materiał bardzo elastyczny, dzięki czemu nie musimy obawiać się żadnych przecieków. Pamiętajcie także o wspaniałej izolacji termicznej, która zapewnia brak ucieczki ciepła z całego wnętrza.

Fundamenty drewniane

 

Cegły i kamienie do budowy fundamentów

Kolejną pozycję w naszym zestawieniu zajmują cegły i kamienie, które najczęściej możemy odnaleźć raczej w starszych domach. Oznacza to, że rzadko kiedy spotyka się je w nowoczesnej, aktualnej budowie, gdyż są one raczej gorsze od swoich konkurentów. Oczywiście nie są gorszym wyborem na wszystkich podłożach i znajdziemy zalety.

Przykładem plusa, który warto omówić, jest doskonała wytrzymałość cegieł i kamieni, jak fundamentów betonowych. Otóż ta cecha jest porównywana do jednego z najlepszych rozwiązań, czyli betonu. Stąd też w poprzednich latach, ludzie decydowali się właśnie na tę opcję. Co jednak sprawiło, że ludzie przestali wybierać cegły i kamienie, jako fundament?

Oczywiste jest bowiem to, że trwałość, to nie wszystko, gdyż spadała ona do zera w zderzeniu z wodą. Wszystko za sprawą szczelin, które sprawiały, że ta mogła z łatwością wedrzeć się do domu. Dlatego też tak ważne jest, by pamiętać, aby każdą pojedynczą szczelinę usunąć. Rzecz jasna w tym przypadku nie jest to tak łatwe, bo inaczej nie przestałoby się ich używać.

 

Budowa fundamentów z betonu

Czas na kolejną i oczywiście najpopularniejszą opcję w tym zestawieniu, czyli rzecz jasna beton. Nic dziwnego bowiem ten konkretny materiał jest stosowany ogromnie często przy realizacji niemal każdego projektu budowlanego. Wszystko za sprawą jego trwałości, ale i możliwości rozmaitego formowania przez jego plastyczność.

Warto jednak mieć na uwadze ciężkość owego materiału, z powodu której należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Będzie to oczywiście rodzaj gruntu, czy też wysokość budynku. Przyda się także wiedza w zakresie tego, jaka jest powierzchnia pokrycia dachowego.

O pokryciach dachowych możecie dowiedzieć się z naszego wpisu  „Jakie wyróżniamy pokrycia dachowe?”. Warto mieć na uwadze również klimat, w którym takie fundamenty budujemy.

Otóż w przypadku, gdy mamy do czynienia z klimatem, w którym pogoda mocno daje o sobie znać, to zachęcamy do wybrania pustaków wzmocnionych stalą. Dzięki temu zwiększycie ich trwałość, co sprawi, że pogoda fundamentów nie uszkodzi. W przypadku łagodnego klimatu w pełni wystarczą te najprostsze z pustaków betonowych.

 

Fundamenty z betonu - właściwości

Tak, jak wspomnieliśmy w poprzednim nagłówku, fundamenty betonowe charakteryzują się niebywałą trwałością i solidnością. Nie straszna jest im wilgoć, natomiast woda nie przedostaje się przez szczeliny, bo zwyczajnie ich nie ma. Warto jeszcze wspomnieć o tym, że izolowane formy najczęściej są pokryte specjalną pianką. Czym to skutkuje?

Kobieta wykonuje fundamenty

Dzięki piance znajdującej się na formach mamy pewność, że dom dzięki temu staje się energooszczędny. Więcej na ten temat możecie przeczytać w artykule „Okna energooszczędne — jak działają?”. Dowiecie się, czym jest energooszczędność w domu i jak działa w przypadki właśnie stolarki okiennej. Wróćmy jednak do tematu.

Z czego właściwie jest stworzony beton używany do produkcji fundamentów? W przeszłości był on tworzony z kompozytu wody, piasku oraz cementu. Aktualnie jednak do jego stworzenia używa się popiołu lotnego. Jest to tzw. produkt uboczny węgla. W rezultacie płacimy znacznie mniej i otrzymujemy trwalszy oraz lżejszy materiał, który zużywa mało wody.

 

Budowa fundamentów stalowych

Czas na ostatnią pozycję, którą odnajdziemy w naszej liście i rzecz jasna mowa tutaj o stali. Jest to rzecz jasna stop węgla z żelazem, który jest obrabiany cieplnie oraz plastycznie. Jak ten konkretny materiał przydaje się zarówno na budowie, jak i przy budowie samych fundamentów. To wszystko dzieje się za sprawą wytrzymałości.

Mianowicie, płyty betonowe, które stosuje się, budując fundamenty, nie cechują się ogromną trwałością. Otóż często zdarza się, że pękają one podczas zbyt silnego nacisku. W tej sytuacji pojawia się bohaterska stal, która z łatwością wzmacnia właśnie takie nie do końca trwałe elementy. Jak wygląda jej forma podczas wzmacniania?

Najczęściej używa się jej, gdy ta jest w postaci podłużnych prętów. Mają one różną grubość w zależności od tego, czego właściwie aktualnie potrzebujemy. Co ważne, można owe pręty układać zarówno w sposób prostopadły, jak i równoległy. W przypadku wzmacniania betonu stosuje się stal nierdzewną, aby nie dało się jej uszkodzić.

 

Budowa fundamentów - materiały odporne na czynniki zewnętrzne

Musicie pamiętać, że fundamenty, których używamy do stawiania domów, niekoniecznie wspaniale chronią przed czynnikami atmosferycznymi. Niezależnie o jakim surowcu, mówimy, można zauważyć podatność na uszkodzenia przez różne nieciekawe sytuacje. Mowa, chociażby o przeciekach deszczu występujących podczas ulewy.

Wilgoć gleby również może nie być sprzymierzeńcem w walce o trwałość i wytrzymałość całej konstrukcji naszego wymarzonego domu. Co w takiej sytuacji powinniśmy zrobić, by definitywnie rozwiązać owy problem? Warto zdecydować się na użycie pewnej ochrony do fundamentów, a dokładniej materiałów hydroizolacyjnych.

Jak właściwie działają owe elementy i co do nich należy? Otóż materiały hydroizolacyjne, to rozwiązania, które działają, jak tarcza na ściany fundamentowe, chroniąc je przed wodą, która może się przedostawać. Jakie materiały wyróżniamy w tym zakresie? Będą to przede wszystkim:

  • Bentonit,
  • emulsje asfaltowe (na bazie rozpuszczalników),
  • polietylen,
  • guma,
  • asfalt gumowany.

 

Budowa fundamentów - bloczki betonowe

Kwestią, której jeszcze nie poruszyliśmy, choć uważamy ją za bardzo ważną, są rzecz jasna bloczki betonowe. Jednak do czego właściwie się ich używa i czym są? Są to rzecz jasna prefabrykowane elementy, które znajdują się w kształcie cegły. Jak sama ich nazwa wskazuje, są one wykonane z betonu, co cechuje je niemałą trwałością i wytrzymałością.

To jednak nie koniec ich charakterystyki. Warto bowiem wspomnieć, że są one zaskakująco wytrzymałe na ściskanie. Ponadto cechują się one niską nasiąkliwością, więc oczywiście niestraszna im jest woda, czy też wilgoć. Oczywiście, nie możemy mówić wyłącznie o zaletach, gdyż istnieją również wady nawet tych materiałów. O czym mowa?

Otóż pokrywa się nimi odsłoniętą część fundamentów, aby chroniły je przed oszronieniem. Dzięki temu same fundamenty nie doznają zniszczeń, które mogłyby osłabić ich wytrzymałość. Jeśli chodzi o układanie bloczków betonowych, to proces jest szybszy niż chociażby układanie cegły. Wysoki koszt jednak nie zachęca do powszechnego użytku.

 

Fundamenty budowa

 

Budowa fundamentów krok po kroku

Przejdźmy teraz do najważniejszej części tego tekstu, czyli jak właściwie zbudować fundamenty. Niektórzy z was pewnie boją się, że zadanie ich przerośnie i trzeba będzie wezwać specjalistów. My jednak uważamy, że jeśli wykonacie podane przez nas zadania dokładnie i w odpowiedniej kolejności, to nie ma się czego obawiać.

Pierwszym krokiem, jaki musimy podjąć w celu odpowiedniego wzniesienia fundamentów, jest oczywiście zrobienie wykopów i rzecz jasna przygotowanie szalunków. Jeśli zdecydujemy się na ławy fundamentowe, to w takim przypadku wykonujemy najczęściej szalunki ziemne. Jednak czym właściwie są szalunki, które opisujemy?

Szalunki to inaczej mówiąc deskowanie, które polega na tworzeniu konstrukcji tymczasowej z drewna. Może być ona stworzona ze zwyczajnych desek lub niskiej klasy drewna. Oczywiście, używanie do tego elementów metalowych nie będzie błędem. Dzięki owej konstrukcji mieszanka betonu będzie wlana w odpowiedni i pożądany przez was kształt.

 

Szalunki a budowa fundamentów

Tak jak wspomnieliśmy w powyższym nagłówku, jeśli zdecydujecie się na ławy fundamentowe, to zalecamy używanie do nich szalunków ziemnych. Robi się to wtedy, gdy grunt jest zwarty oraz spoisty. Jaka będzie jednak decyzja w innych przypadkach? Gdy grunt jest gorszej jakości, to wtedy warto, jest zdecydować się na szalunki drewniane.

Wypełnione fundamenty

Czas na układanie szalunków, które wybraliśmy. Warto wspomnieć na tym etapie, że jeśli wybieramy szalunki drewniane, to płacimy więcej. Jeśli chodzi o płyty fundamentowe, to w ich przypadku takim szalunkiem jest rzecz jasna termoizolacja. Aby ją zapewnić, zakładamy rant z części polistyrenu ekstrudowanego oraz warstwę spodnią płyty.

Można również też wykorzystać z wyprofilowanych już elementów, natomiast według nas w żadnym stopniu nie jest to konieczne. Co musimy zrobić w dalszym ciągu? Będzie to ułożenie prętów zbrojeniowych. Na czym właściwie to polega i czego będziemy potrzebowali? Wszystkiego dowiedziecie się w kolejnym nagłówku.

 

Układanie prętów zbrojeniowych

Zwróćmy w tym etapie uwagę na fakt, że fundamenty, to właściwie elementy żelbetonowe, co sprawia, że musimy się trzymać kilku istotnych zasad. Miejcie na uwadze, że zbrojenia, czyli pręty zbrojeniowe muszą być ściśle określone w projekcie. Zbrojenie główne na przykład musi mieć odpowiednią długość, gdyż ławy są długie.

Jeśli chodzi natomiast o pręty, to powinny być one ułożone na osi ław, a dokładniej na właściwych dystansach, które zapewniają odpowiednie otulenie. Kolejną kwestią jest fakt, zbrojenia ław. Należy pamiętać, że jego ciągłość powinna obejmować narożniki i miejsca połączeń. Ponadto powinno się dodać pręty zbrojeniowe tam, gdzie są łączenia.

Nie zapominajcie także o odpowiednich wymiarach owych prętów, ale również ich odpowiednim rozmieszczeniu. Kwestią niecierpiącą zwłoki jest również ścisłe nadzorowanie właśnie tego konkretnego etapu budowy. Wszystko za sprawą faktu, że zbrojenie w tym wypadku ulega zakryciu. Przydałby się zatem kierownik budowy lub inne fachowe oko.

 

Budowa fundamentów - Mieszanka betonowa i jej pielęgnacja

Jak możecie się domyślać po tytule, następnym krokiem w naszym budowaniu fundamentów jest wylewanie mieszanki betonowej. Musi zostać ona najpierw odpowietrzona, przy pomocy wibratora buławowego zagłębiając go rzecz jasna w betonie. Pamiętajcie jednak, by nie dotykać przy tym stali, gdyż może to doprowadzić do niewłaściwego jej otulenia.

Kiedy całość będzie schnąć i tężeć może dojść skurczenia się betonu, co jest zupełnie normalne. Niestety, może to doprowadzić do powstania rys, przez które dostanie się niepożądana wilgoć. Co gorsza, w najgorszym scenariuszu dojdzie ona do zbrojenia. Warto jednak wiedzieć, że zapobiegnięciem tego zdarzenia jest regularne podlewanie ich wodą.

Ma to mieć miejsce przez 7 dni. Wszystko po to, aby podwyższona wilgoć zabezpieczyła fundament. Jest to zatem swego rodzaju tarcza ochronna, która broni nasze fundamenty przed powstawaniem wspomnianych rys. Oczywiście wpływa to także na zabezpieczenie całości przed nadmiernym wysychaniem. Jest to ogromnie ważne działanie.

 

Zabezpieczenie przed wilgocią a budowa fundamentów

Czas na krok szósty będący przedostatnim etapem naszego budowania fundamentów. Znajdujemy się w momencie, gdy należy zabezpieczyć nasze fundamenty przed wilgocią. Jeśli dom stawiamy na ławach, to takie zabezpieczenie tworzy się przy pomocy hydroizolacji poziomej. Co dzięki temu otrzymujemy i jaki mamy rezultat?

Rezultatem takiego działania jest ochrona zwłaszcza górnych części budynku przed podciąganiem kapilarnym. Jak to zrobić? Wystarczy na górną powierzchnię ław fundamentowych nanieść tak zwaną emulsję gruntującą. Ponadto warto również wykonać oczywiście hydroizolację przy pomocy odpowiednio dobranej papy albo folii.

Fundamenty

Co w przypadku budynków, które są umieszczone na płycie fundamentowej? W tym przypadku rozwiązanie również się znajdzie. Otóż w miejscu, gdzie znajduje się murowana ściana, przystępujemy do działania. Wykonujemy hydroizolację, jednak robimy ją przy pomocy papy albo folii termozgrzewalnej lub emulsji gruntującej.

 

Budowanie fundamentów — murowanie ścian fundamentowych

Czas na ostatnią pozycję, którą umieścimy na naszej liście, a jest to rzecz jasna murowanie ścian fundamentowych. Oczywiście jest to ostatnia prosta, jednak mimo to nie możemy rezygnować z uwagi, jaka poświęcaliśmy na poprzednie etapy tego procesu. Co, jeśli dom jest postawiony na ławach fundamentowych? Wtedy budujemy ściany fundamentowe.

W przypadku jednak gdy budynek jest podpiwniczony i również usadowiony na płycie, to stawiamy ściany parteru lub piwnicy. Warto mieć na uwadze, że wszelkie elementy żelbetonowe całkowitą nośnością będą mogły się pochwalić po 28 dniach od ich wylania. Oczywiście nie sprawia to jednak, że musimy tak długi czas czekać do wzniesienia ścian fundamentowych.

Wystarczy od nich zacząć, gdyż nie murujemy od razu całego budynku, a tylko jego część. W ten sposób nie przeciążamy zbytnio całości. Aby jednak odpowiednio odpocząć całą pracę, trzeba chwilę odczekać. Mianowicie, kiedy beton stwardnieje w odpowiedni i trwały sposób, to w dzień po tym wydarzeniu możemy rozpocząć naszą pracę.

Mamy nadzieję, że udało nam się jasno przedstawić wszelkie instrukcje związane z budowaniem fundamentów oraz ich charakterystyką. Zapraszamy również do sprawdzenia naszej oferty drzwi przesuwnych oraz okien aluminiowych.


FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Z czego buduje się fundamenty?

Fundamenty mogą być budowane z betonu, stali, drewna oraz kamieni i cegieł.

SPIS TREŚCI