•   +48 500 148 064
  •   info@abraxokna.pl
Logo ABRAX-BIS
  • ABRAX-BIS    
  • wpis    
  • Okna z Wentylacją — Czy Warto Wybrać Nawiewniki Okienne?

Okna z Wentylacją — Czy Warto Wybrać Nawiewniki Okienne?

W przypadku braku zmiany powietrza w pomieszczeniu poprzez wentylację, czy wietrzenie możemy doprowadzić dom do zagrzybienia. Co na to poradzić? Postaw na nawiewniki okienne, czyli okno z wentylacją.

 

Okna z wentylacją a brak wentylacji w domu

Dom to oaza bezpieczeństwa i komfortu, do której wracamy po ciężkim dniu w pracy i nie tylko. Trzeba o niego dbać, gdyż w przeciwnym razie możemy narazić się na niebezpieczeństwo. Dobra jakość powietrza to jeden z ważniejszych elementów, na który musimy zwrócić uwagę. 

Wentylacja grawitacyjna nie zawsze jest sprawna, a okna szczelne, więc co pewien czas powinno się sprawdzać te aspekty. W przypadku braku zmiany powietrza w pomieszczeniu poprzez wentylację, czy wietrzenie możemy doprowadzić dom do zagrzybienia. 

Warto wspomnieć, że wieloletnie mieszkanie w zagrzybionym mieszkaniu ma szansę przyczynić się do powstania choroby nowotworowej. Poza tym, wśród innych dolegliwości, jakie są wymieniane, są duszności, obrzęki naczyniowo-ruchowe, reumatyzm, choroby skórne i układu pokarmowego. Ponadto, zakażenie drożdżakami, łysienie i wiele innych schorzeń. Jak temu zapobiec? Postaw na nawiewniki okienne, czyli okno z wentylacją.

 

Okna z wentylacją — czym są nawiewniki okienne?

Nawiewnikami powietrza zewnętrznego nazywamy urządzenia, które skutecznie działają w kwestii, takiej jak wentylacja grawitacyjna. Montuje się je na górnej ramie okna i znajdując się w całym domu, zapewniają doprowadzanie na jego powierzchni świeżego powietrza. 

Jeśli chodzi o nawiewniki okienne, to można je kupić zarówno osobno od stolarki okiennej, jak i już wraz z oknami. Pamiętajmy, że nawiewniki okienne nie są zadedykowane starszym oknom, które mają już swoje lata. Wręcz przeciwnie.

Stolarka okienna produkowana aktualnie jest bardzo szczelna, co może skutkować brakiem wymiany powietrza. To właśnie w takich przypadkach produkty, które omawiamy, są istotne. Jeśli chcesz poznać rodzaje nawiewników, ich działanie, oraz to, czy rzeczywiście potrzebujesz ich w domu, to zapraszamy do zapoznania się z tym artykułem.

 

Okno z wentylacją — Rodzaje nawiewników

Tak, jak wspominaliśmy powyżej, nawiewniki okienne dzielą się na różne rodzaje. Pierwszym typem, którego omówienia się podejmiemy, są nawiewniki ciśnieniowe. Jeśli chodzi o ich sterowanie, to jest ono ściśle związane z różnicą ciśnień na zewnątrz i w środku mieszkania. 

Podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych użytkownik może własnoręcznie zablokować dopływające powietrze. W zależności od rodzaju panującej w domu wentylacji różnica ciśnień uzależniona od jeszcze kilku czynników. Jeśli chodzi o wentylację mechaniczną, to mówimy tu odległości wentylatora od danego pomieszczenia i jego wydajności. 

Systemy wentylacji grawitacyjnej są zależne pod kątem od wysokości, na której znajduje się kanał wentylacyjny, prędkości, z jaką wieje wiatr, oraz oczywiście temperatury na zewnątrz.

 

Nawiewniki okienne higrosterowane

Jeśli chodzi o drugi rodzaj, to są to nawiewniki higrosterowane. Czym się charakteryzują? Otóż automatycznie kierują one wilgotnością powietrza w domu. Ważnym faktem jest to, że używa się do nich taśmy poliamidowej. Jej działanie zmienia się w zależności od tego, ile wilgoci znajduje się w powietrzu. 

To właśnie na podstawie tego czynniku zmienia ona swoją długość, otwierając, lub zamykając nawiew. Co ciekawe, jego nazwa pochodzi od higrometru, czyli małego urządzenia mierzącego wilgotność względną w danym pokoju. Dodatkowo dostosowuje on wydajność systemu wentylacyjnego, w zależności od panującego poziomu wilgotności powietrza.

 

Okna z wentylacją — dwa nawiewniki w jednym? 

Czerpień ciśnieniowa i regulator higrosterowany w jednym? To właśnie nawiewniki dwusystemowe, które sterują się na podstawie dwóch kwestii. Pierwszą z nich jest wilgotność względna, która występuje na danej powierzchni, natomiast drugą jest różnica ciśnień. 

Dzięki zapewnieniu automatycznego sterowania masz zagwarantowany optymalny przepływ powietrza, a w dodatku równocześnie nie tracisz zbyt mocno na izolacji cieplnej. Warto wspomnieć, że montażu okien z nawiewnikami i samych nawiewników, nie powinno się wykonywać samodzielnie. 

Zalecamy zatrudnienie odpowiedniego specjalisty, który się tym zajmie i pozwoli na to, by nawiewniki okienne niezależnie od typu, działały bez zarzutu.

 

Dla kogo są okna z wentylacją?

Nawiewniki okienne, to świetne rozwiązanie, dla tych którzy nie tylko mają spory problem z wilgocią. Jest to idealna opcja latem, gdy otwieranie okien grozi dostaniem się uporczywych owadów. Co więcej, mierzymy się wtedy też z przedostawaniem się zanieczyszczeń, które latają w powietrzu. 

Nawiewniki okienne są więc świetną opcją dla niemal każdego, kto posiada za słaby przepływ świeżego powietrza z zewnątrz. Warto jednak mieć na uwadze, że poza tą opcją jest jeszcze inna, lecz niezwiązana z oknami.

 

Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna

Rekuperacja to wentylacja mechaniczna, która ma funkcję odzyskiwania ciepła. Do jej przeprowadzenia, potrzebny jest rekuperator. Na czym polega cały ten proces? Urządzenie przeprowadzające rekuperację wsysa brudne, nieświeże i wilgotne powietrze. W tym samym czasie wsysa również to świeże, czyste z zewnątrz budynku. 

Dzięki oddzielnym kanalikom, które znajdują się w rekuperatorze, te dwa gazy mijają się, jednak nie są w stanie się wymieszać. W ten sposób do wnętrza mieszkania przenika czyste powietrze z zewnątrz, natomiast brudne zostaje z niego wydalone. Dzięki rekuperacji nie musimy otwierać okien, czy zdawać się na wentylację, kiedy chcemy przewietrzyć wnętrze.

Oczywiście, warto również nadmienić, że wentylacja grawitacyjna nie usuwa wilgoci z pomieszczeń, w przeciwieństwie do mechanicznej. Pomaga to w kuchni, czy łazience, gdzie jest ona bardzo powszechnym i trudnym do wywabienia zjawiskiem. 

Rekuperacja fenomenalnie sprawdzi się w trakcie zimy, kiedy wietrzenie jest raczej nieprzyjemne, gdyż wpuszcza zimno do domu. Latem i wiosną zaś zagwarantuje nieprzedostawanie się owadów do środka, ale także zapobiegnie tworzeniu się roztoczy.

 

Okna z wentylacją — nawiewnik okienny czy rekuperator?

Przedstawiliśmy dwie różne możliwości, a mianowicie nawiewniki okienne oraz rekuperację. To od Was zależy, na jaką opcję przystaniecie. Warto mieć na uwadze, że rekuperator jest dosyć drogą inwestycją, natomiast nawiewniki okienne dające podobny efekt, kosztują znacznie mniej. 

Mimo wszystko, oba urządzenia są bardzo korzystne dla wnętrza naszego domu. Z tego względu nie jesteśmy w stanie jasno stwierdzić, które z nich jest najlepsze. Mamy nadzieję, że udało nam się rozjaśnić temat nawiewników, jednak to wy podejmiecie najlepszą decyzję.


FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Po co są nawiewniki okienne?

Z powodu wysokiej szczelności okien, nawiewniki wspomagają działanie wentylacji, oraz umożliwiają przepływ powietrza między wnętrzem mieszkania a częścią zewnętrzną. Pomagają w regulacji wilgoci w pomieszczeniach.

SPIS TREŚCI