•   +48 500 148 064
  •   info@abraxokna.pl
Logo ABRAX-BIS
  • ABRAX-BIS    
  • wpis    
  • Dom Pasywny - Co to Jest?

Dom Pasywny - Co to Jest?

Dom pasywny to jedno z rozwiązań, które coraz częściej możemy spotkać w różnych miejscach na świecie. Jego działanie skupia się wokół zatrzymywanej wewnątrz energii, dzięki której zmniejsza się na nią zapotrzebowanie z zewnątrz. Można powiedzieć, że taki budynek jest właściwie samowystarczalny. Na czym jednak konkretnie polega jego zadanie? Wszystkiego dowiecie się poniżej!

 

Dom Pasywny - Rozwiązania Oszczędności Energii

W ostatnich latach coraz bardziej zwracamy uwagę na otaczające nas środowisko i naturę. Pragniemy dowiedzieć się jak najwięcej na temat tego, jak możemy chronić rośliny i zwierzęta przed złym losem, na który naraża je klimat. Zdajemy sobie sprawę z tego, że energia, której używamy na co dzień, jest czymś na wagę złota. Nic więc dziwnego, że wpadliśmy w tym zakresie na wiele sprytnych rozwiązań.

Jeśli chodzi na przykład o kwestię energii, to sprytnym jej pozyskaniem zajmują się panele słoneczne. Oczywiście istnieje wiele innych ciekawych wyborów jak, chociażby okna energooszczędne. Na ich temat dowiedziecie się więcej w naszym osobnym wpisie, który je szczegółowo opisuje. Jak jednak możecie zauważyć, wymyśliliśmy wiele ciekawych i skutecznych ułatwień w zgodzie z naturą.

Nikogo zatem nie powinno dziwić, że kolejnym krokiem w tej przygodzie było stworzenie niemal całkowicie samowystarczalnego domu. Dom pasywny to ciekawa odsłona budynku, w którym biernie wykorzystuje się energię, która pochodzi z promieniowania słonecznego. Coraz więcej osób pragnie samemu wybudować taki budynek. Czy jest to trafne zainteresowanie i skąd się właściwie wzięło?

 

dom pasywny

 

Co Znaczy, że Dom Jest Pasywny?

Wiele osób często zastanawia się, co to właściwie znaczy, kiedy ktoś im mówi, że ich dom jest pasywny. Nic dziwnego, gdyż taka nazwa bez wątpienia nie jest tym, co słyszymy na co dzień. Dom pasywny jest nowoczesnym budynkiem przeznaczonym dla jednej rodziny. Jego działanie pozwala na ogromne oszczędności pieniężne wynikające przede wszystkim z eksploatacji budynku.

Warto wiedzieć, że takowe nieruchomości często są droższe od standardowych domów, natomiast zyski, które wynikają z eksploatacji, szybko wyrównują tę cenę. Inwestycja ta naprawdę szybko się nam zwraca. Pamiętajcie, że w takiej nieruchomości najważniejszym aspektem jest rzecz jasna zminimalizowanie zapotrzebowania na energię. Tylko wtedy mówimy o domu pasywnym.

Podkreślamy, że nie da się stworzyć pasywnej nieruchomości w momencie, gdy budynek już istnieje. Wszystko bowiem zaczyna się już na etapie budowy. Taki dom musi być świetnie zaizolowany termicznie, aby doskonale i skutecznie zatrzymywać temperaturę wewnątrz. Szczelność tego budynku jest niemal całkowita, dzięki czemu kompletnie nie musimy się obawiać o spadek ciepła we wnętrzu.

 

Dom Pasywny - Charakterystyka

Warto poznać najważniejsze kwestie, które składają się na to, że dom jest pasywny. Żebyście dobrze odkryli tę wiedzę, zapraszamy was do poznania głównych cech tego niecodziennego rozwiązania budowalnego. Najczęściej wybieranymi oknami do takiego domu jest stolarka okienna połaciowa. Montuje się ją zazwyczaj na całej południowej ścianie danej nieruchomości.

Dobrze mieć na uwadze, by unikać umieszczania stolarki okiennej na północnych stronach miejsca zamieszkania. Wszystko za sprawą faktu, że ta część najczęściej generuje największe możliwe straty ciepła. Układ pomieszczeń takiego budynku jest skupiony na tym, by to światło słoneczne grało główną rolę w podgrzaniu wnętrza. Nie bez powodu mamy do czynienia z niecodziennym układem pokoi.

Salon, kuchnia, jak i sypialnie są skierowane na południową stronę, aby miały szansę czerpać ciepło słoneczne przez cały dzień. Łazienka do tego zestawienia się raczej nie kwalifikuje. Warto wiedzieć, że jeśli chcemy zyskać na takim rozwiązaniu, to najlepszym wyjściem będzie postawienie na duże przeszklenia. Na ich temat dowiecie się więcej z naszego artykułu o przeszkleniu ścian.

 

Różnica między domem pasywnym a energooszczędnym

Wiele osób zastanawia się, czym różni się dom pasywny od energooszczędnego. Nie jest to dziwne pytanie, a raczej ogromnie trafne. Z jakiego względu? Otóż dom energooszczędny, jak sama jego nazwa wskazuje, skupia swoje działanie na oszczędzaniu energii. Nic więc dziwnego, że wiele osób często myli te dwa pojęcia. Jeśli chodzi o samą architekturę, to na tym tle nie znajdziemy zbyt wielu różnic.

dom pasywny budowa

 

Zazwyczaj jest to po prostu bryła o konkretnym kształcie, która nie posiada lukarn czy też balkonów. Wszystko za sprawą faktu, że takie elementy nazywa się mostkami termicznymi, przy których trudno jest zachować idealną szczelność. Domy energooszczędne buduje się na bazie prostokąta. Powinny być pod jedno lub dwuspadowym dachem, który w przypadku pasywnych jest wymogiem.

Największą różnicą pomiędzy tą dwójką jest kwestia użycia energii pierwotnej, czyli takiej wytwarzanej z paliw kopalnych. Domy energooszczędne zużywają 40 kWh (m²/rok), natomiast budynki budowane pasywnie nie przekraczają nawet 15 kWh (m²/rok). Oczywiście, lepszym wyjściem jest dom pasywny, jednak jeśli nie możecie sobie na niego pozwolić, to energooszczędna opcja również jest świetna.

 

 

Dom Pasywny - Projekt i Realizacja

Jak wygląda projektowanie domu pasywnego i jego realizacja? Zapewne zastanawia was ten aspekt, choćby ze względu na fakt o jak bardzo nietypowym rozwiązaniu mówimy. Oczywiście wiadomo, że pierwszą różnicą wynikającą z postawienia takiego domu jest jego świetna izolacja termiczna. To właśnie ona sprawia, że dom pasywny jest produktem znacząco różnym od klasycznych nieruchomości jednorodzinnych.

W projektach takich domów dąży się do tego, by kompletnie wyeliminować tak zwane mostki termiczne, o których już wspominaliśmy. Są to rzecz jasna miejsca we wnętrzu, które potencjalnie sprawiają, że ciepło może z niego uciec. Unika się więc ich w projektach takich nieruchomości. Pamiętajcie, że w tym przypadku przeszklenia odnajdziecie wyłącznie po stronie południowej.

Warto, byście wiedzieli, że istnieje coś takiego jak kryteria dla domu pasywnego. Zostały one sporządzone przez Instytut Domów Pasywnych w Darmstadt. Co wśród nich możemy odnaleźć? Współczynnik ciepła takiego budynku nie ma prawa przekraczać 0,15 W/m²K. Jeśli chodzi zaś o izolacyjność cieplną w stolarce okiennej, która się w nich znajdzie, to nie może ona przekroczyć 0,9 W/m²K.

 

Przegrody budowlane i ich izolacyjność

Omawiając projekt i budowę domu pasywnego, trzeba koniecznie wspomnieć o aspekcie przegród budowlanych i ich izolacyjności. Otóż ściany zewnętrzne to nie jedyne elementy, które powinny posiadać wysoką izolację. Przegrody budowlane również muszą mieć to zapewnione. Dom pasywny posiada właściwie trzykrotnie większą izolacyjność od klasycznego domu.

Podkreślamy, że zwyczajny dom jednorodzinny takiej izolacji posiada 10 centymetrów, a pasywny aż 30! Warto również wspomnieć o kwestii okien, które mają obowiązek posiadać niski współczynnik przenikania ciepła. Oczywiście, żeby to w ogóle się udało, należy zdecydować się na ten asortyment w systemie trzyszybowym, czyli ciepłym montażu, o którym przeczytacie na naszym blogu.

 

domy pasywne izolacyjność

 

Możecie się domyślać, że montuje się je w izolacji cieplnej, aby uniknąć jakichkolwiek strat cieplnych. Wiadomo, że właściwie każdy element domu pasywnego musi ograniczać zużycie ciepła i energii jak najbardziej. Warto jednak mieć na uwadze, że pewne kwestie są najzwyczajniej w świecie nieuniknione. Mowa o mostkach termicznych, które w niektórych miejscach muszą istnieć.

 

Mostki termiczne - Gdzie je znajdziemy?

Wspominaliśmy powyżej o izolacji, którą można odnaleźć nie tylko w ścianach zewnętrznych, ale także w przegrodach budowlanych. Warto jednak pamiętać, że domy pasywne taką izolację posiadają także w fundamentach, stropach, czy też dachu. Wiadomo jednak, że nie możemy stuprocentowo uniknąć pojawienia się mostków termicznych. Gdzie będą się one znajdować?

Mostki termiczne w domu pasywnym najczęściej możemy odnaleźć w:

  • Osadzeniach okien oraz drzwi,
  • Połączeniach podłogi ze ścianą fundamentową,
  • Przy mocowaniu wsporników,
  • Odciągach ze ścian zewnętrznych,
  • Konstrukcjach wspierających,
  • W okolicach balkonu, jeśli takowy mamy.

Jak widać, nie uciekniemy od małych ustępów ciepłego powietrza, jednak jest to totalne minimum, zwłaszcza gdy porównamy dom pasywny do klasycznego budynku jednorodzinnego.

 

Dom Pasywny a Wentylacja

Zaczytując się w naszym artykule, z pewnością przyszło wam do głowy pytanie, co właściwie mamy począć z wentylacją w takim domu. Zagwozdka ta z pewnością nie jest niczym odmiennym, chociażby ze względu na fakt, że jeśli polegamy przede wszystkim na cieple słońca, to jak mamy dom przewietrzyć. Przychodzimy więc z odpowiedzią na tę nurtującą was kwestię.

Otóż najlepszym rozwiązaniem w tej kwestii będzie rekuperacja, o której więcej wspominamy na naszym blogu. Warto wiedzieć, że tradycyjna wentylacja w takim miejscu nie sprawdzi się przede wszystkim dlatego, że to ona odpowiada za nawet 70-90% ciepła w przypadku domów jednorodzinnych. Zdecydowanie się więc na wentylację nawiewno-wywiewną jest właściwie waszym obowiązkiem.

Ciekawym faktem jest to, że podczas zimowych miesięcy, świeże powietrze z zewnątrz zostaje wstępnie ogrzane podczas przechodzenia przez gruntowy wymiennik ciepła. Następnie znajduje się ono w rekuperatorze, który dodaje mu ciepła z powietrza, które zostaje wywiewane. Jest to ekologiczne rozwiązanie, które świetnie ukierunkowuje i wykorzystuje ponownie energię.

 

Rekuperacja w domu pasywnym

Pamiętajcie, że dom pasywny musi charakteryzować się jak najniższym współczynnikiem przenikania ciepła. Mowa tutaj zwłaszcza o sezonie zimowym, w którym zatrzymanie ciepłego powietrza we wnętrzu jest niezmiernie ważną kwestią. Według wspomnianego wcześniej instytutu dom pasywny powinien mieć wydajny system, który zawiera opcję odzyskiwania ciepła, czyli rekuperację.

Ograniczamy dzięki temu całkowicie ucieczkę ciepła i pozwalamy na zapewnienie nam przyjemnego ogrzania bez konieczności wydawania kroci na rachunki. Warto jednak pamiętać o ogromnie istotnej kwestii, jaką są rzecz jasna kanały wentylacyjne, które muszą zostać odpowiednio izolowane. W innym razie powstaną mostki termiczne, które uniemożliwią budynkowi bycie pasywnym.

 

dom pasywny wewnątrz

 

Wspomóż dom pasywny

Warto wiedzieć, że istnieją urządzenia, które są w stanie wspomagać wasz dom pasywny w swoim działaniu. Co to za urządzenia i czym się charakteryzują? Zacznijmy od tego, że wiadomo, iż budynki o działaniu pasywnym jesteście w stanie zbudować niemal wszędzie. Niestety, klimat danego miejsca niekoniecznie zawsze będzie sprzyjał naszemu mieszkaniu, dlatego też warto je odpowiednio wspomóc.

W Polsce nie da się uniknąć dodania do domu dodatków w postaci instalacji grzewczych, a to wszystko za sprawą ostrej pogody w okresie jesienno-zimowym. Nie jesteśmy w stanie zdać się tylko na działanie promieni słonecznych. Najczęściej wybiera się takie opcje, w których zredukowana jest moc grzewcza mająca około 1-2 kW, czyli taka, która zapewni nam wygodę i komfort we własnym domu.

Poznajcie przykłady urządzeń, które wspomagają działanie domu pasywnego. Jednym z nich jest oczywiście piec akumulacyjny działający na energię elektryczną. Włącza się on jedynie podczas nocy, dlatego też nie zabiera tak dużo energii. Zabiera on energię do swojego wnętrza, by wypuścić ją do naszego wnętrza w ciągu dnia. Dzięki działaniu w nocy mniej zapłacimy za pobierany prąd.

 

Dodatkowe ocieplanie domu pasywnego zimą

Z pewnością ważną informacją jest to, że dom pasywny może być ogrzewany przez piec statyczny lub dynamiczny. Zacznijmy od opisu pierwszej ze wspomnianych opcji. Otóż dynamiczne piece akumulacyjne są w stanie oddać ciepło, opierając się o to, co preferuje ich użytkownik. Oznacza to, że zebraną w nich energię możemy wykorzystać w dowolnie wybranym przez nas czasie.

Dzięki takiemu rozwiązaniu sami dysponujecie energią i możecie ocieplać swoje mieszkanie tylko wtedy, gdy uważacie, że zaszła taka potrzeba. Jeśli jednak wolicie mniej angażować się w zużywanie się prądu, to wybierzcie statyczne piece akumulacyjne. W ich przypadku nie ma takiego rozwiązania jak ręczne i samodzielnie korzystanie z pozyskanej w nocy energii, więc nie musicie zawracać sobie tym głowy.

Można śmiało stwierdzić, że właśnie takie rozwiązanie praktycznie w ogóle nie angażuje mieszkańców, którzy w domu się znajdują. Wybór pieca zależy zatem wyłącznie od waszych preferencji względem działania danego urządzenia.

 

Technologia budowy domu pasywnego

Jak wiadomo, dom pasywny jest opcją, która musi być planowana już przy projekcie domu oraz jego budowie. Pamiętajcie, że taki budynek musi w pełni ograniczać straty ciepła, a to oznacza, że powinnością jest, by miał on ograniczoną ilość mostków termicznych. Aby takie ograniczenie się udało, trzeba wybrać odpowiedni materiał, dzięki któremu zbudujemy takową budowlę.

 

technologia budowy domu pasywnego

 

Oczywiście macie w tej kwestii niemały wybór, jednak pamiętajcie, że nie może to być każdy możliwy surowiec, jaki wpadnie wam do głowy. Decyzja, co wyboru technologii waszego domu pasywnego jest równie istotna. Najczęstszym i najskuteczniejszym z nich jest oczywiście budowa ścian trójwarstwowa lub dwuwarstwowa. Mało kto decyduje się na jedną warstwę i to nie bez powodu.

Musicie pamiętać, że jedna warstwa ogranicza skuteczne przenikanie ciepła przez ściany. Jest to więc z pewnością naprawdę rzadko spotykane rozwiązanie. Jeśli dany architekt wam je proponuje, to przejrzyjcie wszystkie szczegóły proponowanego przez niego projektu.

 

Dom pasywny - Z czego go zbudować?

Przejdźmy teraz do kolejnej ważnej rzeczy poza technologią budowy, jaką są materiały używane do budowy domu pasywnego. Tak, jak podkreśliliśmy powyżej, w tym przypadku mamy niemały wybór, więc musicie się mocno zastanowić nad "tym jednym" surowcem. Wśród produktów, z których buduje się budynki pasywne, znajdziemy przede wszystkim:

  • Beton komórkowy,
  • Silikaty,
  • Prefabrykaty,
  • Drewno,
  • Keramzytobeton,
  • Ceramika.

To właśnie spośród podanych powyżej opcji macie możliwość wyboru odpowiedniej dla siebie i swoich preferencji. Wiele osób ma wątpliwości co do niektórych wspomnianych tutaj rozwiązań. Mowa przede wszystkim o drewnie, jednak nie macie się czego obawiać. Drewniany szkielet wraz z betonowymi fundamentami mogą stworzyć doskonałe parametry cieplne dla waszego domu pasywnego.

Pamiętajcie także, że dobór materiałów znacząco zależy od tego, jaką przestrzeń użytkową pragniecie posiadać wewnątrz swojej posiadłości. Wiadomo, że przy niektórych surowcach, zbyt wielka powierzchnia może sprawić, że współczynnik przenikania ciepła będzie wyższy, niż zakładaliśmy. Z tego też powodu ogromnie ważna jest podpora w postaci fachowej wiedzy profesjonalistów w tej dziedzinie.

 

Czy można samemu zbudować dom pasywny?

Wiele osób, chcąc nieco oszczędzić na budowie domu pasywnego, pyta, czy można wybudować go samemu na własną rękę. Jest to trafne pytanie, na które odpowiedź może niekoniecznie zadowalać wszystkich. Pamiętajcie, że zbudowanie takiego budynku powinno być podparte przede wszystkim fachową wiedzą. Najbardziej przecież liczy się tutaj kwestia izolacji cieplnej, o którą trzeba mocno zadbać.

Całkowite przestrzeganie informacji zawartych w projekcie budowy jest niezbędne do tego, abyście odnieśli sukces w swojej pracy. Pamiętajcie, że złe zamontowanie okien, czy drzwi skutkuje ich okropną izolacją, dlatego zachęcamy do skorzystania z oferty montażu okien i drzwi. Takich samych zasad, jeśli chodzi o budowę, tyczy się dom pasywny, który przy jednym złym elemencie może utracić całkowicie swoje działanie.

Taki budynek posiada masę przeszkleń po jednej stronie, a także wymaga niemal całkowitego pozbycia się mostków termicznych ze swojego wnętrza. Jeśli nie jesteście więc profesjonalistami w budowie domów, to kompletnie nie zachęcamy was do budowy takiej nieruchomości na własną rękę. Taka inwestycja może łatwo przemienić się w falę niepotrzebnych kosztów przez waszą chęć zarobku.

 

dom pasywny cena

 

Dom pasywny - Cena

Ogromnie częstym zapytaniem w kwestii omawiania domu pasywnego, jest rzecz jasna jego cena. Tak, jak wspominaliśmy powyżej, ta opcja jest raczej droższa od klasycznych domów jednorodzinnych. Powinniście jednak mieć pojęcie, za co konkretnie płacicie w takiej sytuacji. Dom pasywny to przede wszystkim projekt, który musi stworzyć profesjonalista, aby wszystko działało, jak należy.

Kluczowa w tym przypadku jest także powierzchnia, której wielkość przekłada się na użycie konkretnych surowców. Jak wiadomo, zorientowanie budynku w stronę odpowiedniego padania światła również może być wycenione. Nie zapominajcie także o wybraniu konkretnej technologii budowlanej, która także definiuje cenę, jaką poniesiemy za całkowitą budowę domu pasywnego pod klucz.

To, czy dom jest piętrowy, czy parterowy również ma niemałe znaczenie w kwestii tego, ile zapłacimy za całokształt. Surowce, to nie wszystko, gdyż typ materiałów izolacyjnych użytych do zaniżenia współczynnika ciepła także ma tutaj znaczącą rolę. Nie da się więc podać jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje dom pasywny. Taka wycena będzie trafna wyłącznie wtedy, gdy architekt sprawdzi wasz projekt.

 

Czy warto zbudować budynek pasywny?

Jak wiadomo, nowoczesne rozwiązania są rozchwytywane, natomiast wiele osób boi się tego, co otrzymają, kiedy zdecydują się na taką nowinkę budowlaną. Czy warto wybrać dom pasywny, jako nasze długoletnie miejsce zamieszkania? Jesteśmy w stanie w stu procentach stwierdzić, że jest to jedna z najlepszych decyzji, jakie możecie podjąć. Zapewne wiecie dlaczego.

Otóż dom pasywny, to przede wszystkim naprawdę opłacalna inwestycja. Wszystko za sprawą faktu, że, pomimo że wydajemy więcej na jego budowę, to późniejsze opłaty nie są tak straszne, jak w klasycznych domach jednorodzinnych. Pamiętajcie, że z roku na rok płacimy coraz więcej za prąd, a dzięki domowi pasywnemu unikamy wysokich rachunków.


FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Z czego buduje się dom pasywny?

Dom pasywny może być zbudowany z materiałów takich jak: Beton komórkowy, Silikaty, Prefabrykaty, Drewno, Keramzytobeton, Ceramika.

Co to jest dom pasywny?

Dom pasywny to jednorodzinny budynek mieszkalny, w którym użycie energii jest maksymalnie ograniczone. Dzięki świetnej izolacyjności i niskiemu współczynnikowi przenikania ciepła płacimy niższe rachunki, a inwestycja się zwraca. Nie jest to to samo, co dom energooszczędny.

SPIS TREŚCI