W ciągu ostatnich lat, ceny rachunków ciągle wzrastają i nie zapowiada się na to, by coś się zmieniło. Z tego też względu staramy się stawiać na rozwiązania, które niwelują straty energii. Jedną z takich opcji są okna energooszczędne.
Energooszczędne okna — Innowacyjne rozwiązania
Z racji tych faktów, w naszym budownictwie rozpoczęły się pewne zmiany, mające ułatwić nasze życie i pozbawić niewyobrażalnie wysokich rachunków. Mowa o budownictwie energooszczędnym, które może znacznie poprawić komfort naszego życia.
Przykładem jest choćby czerpanie energii słonecznej, dzięki której spokojnie zaoszczędzamy na zużyciu prądu. Warto pamiętać, że takie rozwiązania to inwestycja, która dopiero z czasem się opłaci. Jedną z takich opcji są okna energooszczędne, które fenomenalnie wpisują się w standardy oszczędności na późniejszych rachunkach.
Energooszczędne okna — Wysoka jakość
Wiele tracimy na ogrzewaniu domu, czy też mieszkania podczas zimy. Zależnie od typu ocieplania danej nieruchomości płacimy albo delikatnie więcej, albo nawet dwukrotnie więcej. Przy odpowiedniej izolacji termicznej rachunki nie wynosiłyby tak wiele.
Warto wspomnieć, że to uciekające ciepło ma ścisły związek z tym, jak bardzo musimy nagrzewać mieszkanie podczas sezonu zimowego. Ostatnio wspominaliśmy o ciepłym montażu, który ściśle wiąże się z takimi oknami.
Zanim zdecydujesz się na okna energooszczędne, to zachęcamy do zapoznania się z tym poprzednim wpisem. Jeśli interesują Cię oszczędne rozwiązania oraz jesteś ciekaw, jak działają okna energooszczędne i z czego się składają, to zapraszamy do zapoznania się z poniższym wpisem.
Z czego składają się okna energooszczędne?
Warto na początku wspomnieć o tym, co jest warunkiem tego, że okno jest energooszczędne. Jest to rzecz jasna współczynnik Uw, który informuje nas o tym, ile ciepła przedostaje się przez okno, podczas zmian temperatur. W przypadku standardowych okien, jego liczba nie ma prawa wynosić więcej niż 1,1 W/ (m²K).
Natomiast, jeśli mówimy o pasywnych oknach energooszczędnych, to wymaga się, by współczynnik wynosił maksymalnie 0,8 W/ (m²K). W przypadku starych, zniszczonych lub słabej jakości stolarki okiennej może on liczyć nawet 3,0 W/ (m²K).
Jest to oczywiście tragiczny wynik i będzie on rażąco wpływał na potrzebę ogrzewania domu. Warto, więc regularnie sprawdzać współczynnik Uw, gdyż może się okazać, że to właśnie przez uciekające ciepło mocno tracicie podczas wystawiania rachunków. Co jeszcze składa się na okna energooszczędne i ich budowę? Oczywiście liczba szyb, jednak co to właściwie oznacza?
Okna energooszczędne trzyszybowe
Okna zawierające jedną szybę już od dawna coś przestarzałego. Aktualnie sięga się po opcje dwuszybowe lub okna z zespolonymi szybami. Na co decydować się stawiając na budownictwo energooszczędne? Oczywiście na okna trzyszybowe, które powinny być wypełnione gazem szlachetnym, takim jak argon lub krypton.
Co więcej, całe oszklenie musi być pokryte tzw. powłoką emisyjną. Przepuszcza ona bowiem promienie ultrafioletowe, a w dodatku dzięki odbijaniu się światła przywraca ciepło z powrotem do pomieszczenia. Pozwala to oczywiście na uniknięcie uciekającego ciepła, a w rezultacie tego działania tworzy się ochrona przed zimnem.
Podczas zakupu okien, zalecamy upewnienie się, czy omawiane i pożądane przez was okna powinny posiadać certyfikat, który potwierdza izolacyjność cieplną całej powierzchni, stolarki okiennej. W przypadku odpowiedzi odmownej nie należy inwestować w taki produkt.
Wentylacja w oknach energooszczędnych
Warto pamiętać o tym, że przy zatrzymywaniu ciepła wewnątrz domu, ważne jest jego wietrzenie i odpowiednia wentylacja. W przeciwnym razie w pomieszczeniu, a nawet całym mieszkaniu wystąpi wilgoć, która może doprowadzić do wystąpienia pleśni.
Odpowiednia wentylacja zapobiegnie takim nieprzyjemnym skutkom. Zalecamy, by podczas zakupu okien energooszczędnych, sprawdzać autorytet danej marki. Warto jednak mieć oko na różne inne rozwiązania, które mogą wspomóc działanie omawianej stolarki okiennej.
Dodatek do energooszczędności
Świetnym dopełnieniem okien energooszczędnych będzie rekuperacja. Jest to rzecz jasna wentylacja mechaniczna z odzyskaniem ciepła. Pozwala na swobodny przepływ powietrza między wnętrzem domu, a jego obszarem zewnętrznym.
Dzięki temu brudne powietrze zostaje wydalone na zewnątrz, natomiast to świeże zostaje wpuszczone do mieszkania. Co jednak sprawia, że w trakcie mijania się w rekuperatorze, te dwa gazy nie mieszają się ze sobą? Oczywiście są to osobne kanaliki, które skutecznie oddzielają się od siebie i nie pozwalają na nich połączenie.
Czym cechuje się rekuperacja?
Rekuperacja, to świetny sposób na regulowanie wilgoci w pomieszczeniach. Co więcej, fenomenalnie sprawdza się w kontrolowanym wietrzeniu pomieszczeń bez otwierania okien. W zimowych sezonach jest to niemałe wybawienie, gdyż nie musimy wprowadzać zimna do pokoi naszego domu.
Latem zaś, chroni nas przed wlatywaniem owadów, czy też tworzeniem się roztoczy, które znacząco szkodzą alergikom. Rekuperator jest więc znakomitą inwestycją dla alergików, którzy w ciągu pylących miesięcy, czują się fatalnie, nawet we własnym domu.
Okna energooszczędne — Montaż
Okna energooszczędne pomagają zapobiegać uciekaniu ciepła przez nieszczelne części, stolarki okiennej. Dzięki temu, w trakcie zimowych miesięcy oszczędzamy nieco na kosztach za ogrzewanie. Jest to niezaprzeczalnie wielki plus, który skłania do zainwestowania w tenże produkt.
Jeśli chcecie, by szczelność okien nie zaburzyła wilgoci w waszym domu, to postawcie na rekuperację. Jest to świetny dodatek do okien energooszczędnych i niebywale się z nimi wzajemnie dopełnia. Polecamy zdanie się na opinie innych klientów, jak i ocenę wykwalifikowanego fachowca.
Nie zapominajcie także o ciepłym montażu, który w tym wypadku będzie świetnym dopełnieniem działania okna. Mamy głęboką nadzieję, że udało nam się jasno wytłumaczyć, czym właściwie są okna energooszczędne, czym się cechują i na jakiej podstawie je wybierać.