Niezależnie od pory dnia możemy usłyszeć gwar rozmów, ryk silnika, szczekanie psów i wiele innych nieprzyjemnych dźwięków. Niestety, nie każdy model okien jest w stanie hałasy zatrzymać. W jaki sposób zweryfikować, czy opcja, na którą się decydujemy, jest dźwiękoszczelna? Jak rozpoznać okna dźwiękoszczelne?
Okna dźwiękoszczelne a remont mieszkania
Podczas remontowania, kupna, czy budowania mieszkania bierzemy pod uwagę rozmaite aspekty. Dobieramy kolor farby, trwałe, solidne i gustowne meble, czy też dbamy o to, by każdy element pasował idealnie. Tyczy się to zarówno podłóg, sufitów, jak okien, czy też drzwi.
Najczęściej bierzemy pod uwagę wszystkie możliwe aspekty, począwszy od uszczelniania okien, po dbanie o ochronę przed włamywaczami. Chcemy, żeby dom zatrzymywał ciepło wewnątrz, był bezpieczny dla dzieci, jak i zwierząt. Marzymy o spokojnej przestrzeni do relaksu i odpoczynku po ciężkim dniu, a mimo to zapominamy o to zadbać.
W jaki sposób? Otóż nie bierzemy pod uwagę odpowiedniego zabezpieczenia przed hałasem. Aby mieć pewność, że nic co dzieje się na zewnątrz, nie przeszkodzi nam w codziennym życiu, warto zdecydować się na okna wyciszające.
Co to jest dźwiękoszczelność?
Dźwiękoszczelność okien jest bardzo pożądaną kwestią, zwłaszcza w dużych miastach, gdzie głośne dźwięki na zewnątrz to chleb powszedni. Niezależnie od pory dnia możemy usłyszeć gwar rozmów, ryk silnika, szczekanie psów i wiele innych niekoniecznie przyjemnych dźwięków.
Niestety, nie każdy model okien jest w stanie hałasy zatrzymać. W jaki sposób zweryfikować, czy opcja, na którą się decydujemy, jest dźwiękoszczelna? Warto dopytać sprzedawcy, czy wasz wymarzony model jest w stanie wyciszyć dźwięki z zewnątrz. Lepiej zrobić to przed zakupem niż po kupnie, gdyż może się okazać, że piękne, wymarzone okna nie mają żadnych właściwości wyciszających.
Okna dźwiękoszczelne zapewniające spokój
Powszechną wiedzą jest rzecz jasna fakt, że dźwięki według normy izolacyjności akustycznej okien jest wyrażana dzięki trzem wskaźnikom, takim jak Rw, C, Ctr. Pierwszy z nich oznacza wskaźnik izolacyjności akustycznej, który liczy się w dB. Kolejny na liście jest wskaźnik adaptacyjny widma płaskiego, czyli literka C.
Stosuje się go często w przypadku hałasu zewnętrznego, na przykład ulicznego. Ostatnim z wymienionych jest kolejny wskaźnik hałasu ulicznego, a mianowicie ten, który wskazuje adaptacyjny hałas nisko-częstotliwościowy.
Jeśli chodzi o najlepszy sposób tłumienia przez okna dźwięków, to jest to zastosowanie w nich szyb o różnej grubości. Natomiast pustą przestrzeń między tymi dwoma kawałkami szkła powinno się dla lepszego efektu wypełnić gazem ciężkim. Warto mieć na uwadze, że to wybór szyb jest w tym przypadku kluczową kwestią.
Okna dźwiękoszczelne — Wybór szyb
Otóż właściwości szyb, takie jak grubość, rozmiar i wiele innych wpływają zarówno na izolacyjność cieplną szyb, jak również ich dźwiękoszczelność. Warto jednak mieć na uwadze, że podczas wybierania szyb dźwiękoszczelnych trzeba jasno określić sprzedawcy przyczynę hałasu.
Dzięki temu profesjonalista dużo łatwiej dobierze odpowiedni model do waszego zapotrzebowania. Zamiast wymienionego już typu, można także postawić na szyby dźwiękochłonne. Okna wyciszające w połączeniu z tym rodzajem szkła pomogą zachować wam idealną ciszę, niezależnie od przyczyny zewnętrznego hałasu.
Warto również pamiętać, o tym, że nie da się wyciszyć jednego pomieszczenia za pomocą okien wyciszających. Jeśli chcecie, by jedno pomieszczenie było pozbawione nadmiernych dźwięków trzeba zainwestować w to nieco więcej, lub postawić na takie same okna w całym domu.
Dźwiękoszczelność pozwalająca na relaks
Dźwiękoszczelność jest po prostu skuteczność redukcji poziomu dźwięku przez okno. Podczas zakupu modelu okna posiadającego taką skuteczność, powinno się zwrócić uwagę na następujące aspekty. Jeśli opis okna przedstawia parametry wyciszające, musicie sprawdzić, czy tyczy się to zarówno szyby, jak i ramy okiennej.
Szkło oczywiście gra tu główną rolę, jednak nie jest w stanie samodzielnie zadziałać dźwiękoszczelnie. Dlatego też tak ważne jest sprawdzenie każdego, nawet najmniejszego szczegółu. Warto wspomnieć, że okna plastikowe powinny być wzmocnione akustycznie, ze względu na wpływ wywierany przez izolację termiczną.
Dobrze dźwiękoszczelne okno powinno posiadać zestaw potrójny uszczelek przylgowych. Dzięki temu mamy stuprocentową pewność o jego szczelność. Warto mieć na uwadze, że uszczelnienie okna zapobiega jego właściwościom wyciszającym. W tej sytuacji radzimy postawić na mikrouszczelnienie, które skutecznie niweluje hałas.
Okna dźwiękoszczelne — Montaż
Pragniemy wspomnieć o montażu, którego rola również jest ogromnie ważna w całym przedsięwzięciu. Powinien się on odbywać wyłącznie z pomocą specjalisty. Co ważne, podczas montowania okien dźwiękoszczelnych powinno się używać taśm rozprężnych, które mają dobre właściwości akustyczne.
Przy połączeniu wszystkich wymagań, czynników i sposobów, będziesz w stanie osiągnąć w swoim mieszkaniu pełen spokój. Miej szansę na relaks o każdej porze dnia przy pomocy okien wyciszających. Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty okien PCV oraz okien aluminiowych, które świetnie chronią dom przed hałasem.