•   +48 500 148 064
  •   info@abraxokna.pl
Logo ABRAX-BIS
  • ABRAX-BIS    
  • wpis    
  • Drzwi Prawe Czy Lewe? Jak je Rozróżnić?

Drzwi Prawe Czy Lewe? Jak je Rozróżnić?

Problemów, które pojawiają się podczas budowy mieszkania, jest wiele. Jedną z zagwozdek, przed którą stajemy, jest to drzwi prawe czy lewe? Jak je rozróżnić? Poznajcie nasze sposoby na zażegnanie tego kryzysu.

 

Drzwi prawe czy lewe? Jak je rozróżnić?

Podczas remontu i budowy domu musimy zwracać uwagę na wiele różnego rodzaju asortymentu, po który sięgamy. Dobieramy rodzaje i kolory okien, odpowiednie rolety zewnętrzne, farby do wnętrz, jak również elewacji, a także drzwi. Zmierzamy do sklepu zaopatrzonego w potrzebne nam produkty, kupujemy, dobieramy i już chcemy mocować, lecz stajemy przed problemem.

Jakim? Nie wiemy, które drzwi są prawe, a które lewe. Zdecydowanie może wydawać się to śmieszne, jednak wiedza na temat tego, jak rozróżnić prawe i lewe drzwi jest istotna. Musimy mieć o niej pojęcie, zwłaszcza jeśli dokonujemy remontu, czy budowy na własną rękę, bez udziału profesjonalnych fachowców.

Chcąc naświetlić ten temat, zdecydowaliśmy się na stworzenie tekstu, który rozwieje wszelkie wątpliwości. Poniżej dowiecie się, jak rozróżnić prawe i lewe drzwi w zależności od ich rodzaju, jak i budowy. Dzięki przekazanej wiedzy będziecie mieli pewność, jakich błędów nie popełniać w tej kwestii.

 

Rozróżnianie systemów drzwiowych

Jeśli chodzi o sposoby na sprawdzenie, czy mamy do czynienia z prawą, czy lewą parą drzwi, to nie ma w tym wielkiej filozofii. Chcąc to zweryfikować, wystarczy, że staniemy naprzeciw zamontowanych drzwi. Następnym krokiem jest pociągnięcie ich do siebie. Teraz należy zwrócić uwagę na zawiasy.

Otóż jeśli te znajdują się po prawej stronie to mamy do czynienia z prawymi drzwiami, a gdy zawiasy są po lewej stronie, to oczywiście są to lewe drzwi. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze spotykamy się z rodzajem widocznych zawiasów.

 

Jak rozróżnić drzwi prawe czy lewe?

Niekiedy wchodzimy w kontakt z zawiasami, które są umieszczone w opasce maskującej, licującej się ze skrzydłem drzwiowym. W tym przypadku także skrzydło różni się od tego typowego. Jak rozpoznać prawe i lewe drzwi, jeśli mamy do czynienia z zawiasami ukrytymi? 

Zwracajcie uwagę na klamkę! Powinna ona znajdować się naprzeciwko zawiasów. Oznacza to, że gdy klamka jest po prawej stronie drzwi, to mamy do czynienia z lewymi drzwiami, jeśli jest po prawej stronie, to mamy przed sobą prawy model. 

W kwestii drzwi przesuwnych jest jeszcze łatwiej. Jeśli drzwi, które przesuwamy, zmierzają w prawą stronę, to oczywiście są prawe. Jeżeli przesuwają się w odwrotną stronę, to są lewe.

 

Na jakie drzwi postawić? - Drzwi prawe czy lewe?

Jeśli chcecie wiedzieć, która opcja — drzwi prawe, lewe, czy przesuwne — będzie dla was najlepsza, to świetnie trafiliście. Czemu omawiany wybór jest tak ważny? Bo wiele może zmienić w wyglądzie, jak i funkcjonalności naszego mieszkania. 

Przykładowo, gdy zagospodarowujemy dużą przestrzeń, najlepiej stawiać na drzwi przesuwne. Łatwiej wtedy urządzić całą aranżację, przy okazji jeszcze bardziej optycznie zwiększając pomieszczenia, do których drzwi prowadzą. 

Jeśli chodzi natomiast o prawe i lewe drzwi, to najważniejsza w wyborze jest przestrzeń, w której je montujemy. Przykładowo, jeśli lewe będą zahaczać o coś przy otwieraniu, czy zamykaniu, to lepiej zdecydować się na prawe.

 

Drzwi prawe czy lewe?

Drzwi Prawe Czy Lewe? Jak je Rozróżnić? Czasami jedynym problemem jest ściana znajdująca się tuż za otwartymi drzwiami. Dosyć często przy mocnym i szybkim otwieraniu drzwi, klamka z całej siły uderza w ścianę, co skutkuje pęknięciami, a nawet dziurami w tynku. 

W tym wypadku, jeśli zmiana drzwi nic nie da, to zalecamy założenie stoperów na klamkę lub całe drzwi. Można je umieścić na ścianie, w okolicach uderzania klamki, albo na podłodze uniemożliwiając dotknięcie przez klamkę ściany. Wszystko to jest zależne, wyłącznie od Twoich preferencji. 

Liczymy na to, że udało nam się objaśnić temat, jak rozróżnić prawe i lewe drzwi, nawet przy ukrytych zawiasach. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu artykułowi dużo łatwiej będzie wybrać odpowiedni model, który będzie służył długi czas w waszych domach.

 

Zobacz także:

Przesuwne Drzwi Szklane - Jaki Rodzaj Szkła Wybrać?
Okno Narożne - Czy Warto w Nie Zainwestować?
Smog — Jak z Nim Walczyć w Domu?


FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Drzwi Prawe Czy Lewe? Jak je Rozróżnić?

Jeśli zastanawiacie się, czy to drzwi prawe, czy lewe i jak je rozróżnić, to warto sprawdzić, po której stronie znajduje się miejsce na klamkę.

SPIS TREŚCI