Smog to bez wątpienia koszmar naszych ostatnich lat. Wiele polskich miast znajduje się wysoko w rankingu światowym, posiadając jego najwyższy wskaźnik. Smog wpływa koszmarnie na nasze zdrowie, jednak jak sprawić, by nie wpadał do naszego mieszkania? Wybierzcie odpowiednie okna.
Smog — jakie okna przed nim chronią?
Warto, byście pamiętali, że okna tworzą najcieńszą barierę, która oddziela nas od świata zewnętrznego. Przez ich nieszczelność możemy dopuścić do siebie wiele niechcianych toksyn, mogących bardzo negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Jak zapobiec takiemu obrotowi spraw?
Podczas wspominania o oknach dla alergików poruszyliśmy temat nawiewników okiennych. Nawiewniki okienne są urządzeniem automatycznym, którego działanie polega na kontrolowaniu przepływu powietrza z zewnątrz do wnętrza pomieszczeń.
Niektóre z nich posiadają filtry, które chronią na przykład przed pyłkami, które mogłyby wydostać się z zewnątrz wraz z przepływem powietrza. Co więcej, rynek okienny zauważa dzisiejsze potrzeby, przez co skupia się na ich zaspokojeniu. Dlatego też producenci decydują się na sprzedaż nawiewników okiennych z filtrami antysmogowymi.
O czym pamiętać w walce ze smogiem?
Okna to kluczowa kwestia podczas ochrony naszego mieszkania przed przedostawaniem się szkodliwych cząsteczek smogu. Jednak tuż za nimi kryje się cała lista działań, jakie powinniśmy wdrożyć w celu ochrony przed tym szkodliwym gazem.
Oczywistą kwestią jest zadbanie o dobrą cyrkulację powietrza, czyli sprawne działanie wentylacji. Dzięki temu przepływ powietrza między światem zewnętrznym a naszym mieszkaniem jest swobodny. Przy szczelnych oknach i braku wentylacji możemy mieć pewność, że smog nas nie dopadnie, lecz będzie to szkodliwa pleśń.
Co to jest smog?
Smog jest gazem, łączącym przede wszystkim mgłę, dymy i spaliny. Dzięki tej triadzie jest w stanie zaistnieć, jako groźna substancja. Poprzez wielu z nas ma on szansę się rozprzestrzeniać, kiedy wybieramy jazdę samochodem, zamiast komunikacją miejską. Stawiamy na więcej spalin, zamiast swoje zdrowie i innych.
Mówiąc o smogu, zdecydowanie wiemy, o czym mówimy, gdyż miasta w naszym kraju znajdują się w czołówce tych z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. O omawianym zjawisku mówi się, jak o jednym, a rodzajów tej trucizny wyłaniamy aż cztery.
Smog — Główne rodzaje
Pierwszym z zestawienia jest smog Los Angeles (fotochemiczny), który można zauważyć, ponieważ występuje w formie brunatnej mgły. W jego składzie wyróżniamy tlenek azotu, węgla i węglowodory. Następnym z nich jest elektrosmog, który należy do promieniowania niejonizującego. Co więcej, ściśle wiąże się z przepływem prądu, ale również z napięciami na liniach energetycznych.
Trzecim z typów smogów jest londyński, który wywodzi się od Londyńskiej katastrofy środowiskowej w 1952 roku, wywołanej przez smog. W jego składzie możemy wyróżnić sadzę, tlenek azotu oraz węgla, tlenek siarki, jak również pył. Zazwyczaj występuje od listopada do stycznia.
Czym jest smog kwaśny?
Bardzo podobnym do niego i ostatnim z zestawienia jest smog kwaśny. Jego pojawienie występuje, podczas gdy brak ruchu mas powietrza, jak również niemała wilgoć podczas dużego stężenia pyłu węglowego, który wisi w powietrzu. Jego wygląd najczęściej przypomina mgłę.
Skoro w naszym kraju znajduje się tyle szkodliwego gazu, to jak mamy szansę ochronić się przed nim we własnym domu? Przecież podczas najgorszych dni w roku, smog może wdzierać się do naszego mieszkania, nawet podczas wietrzenia. Jak sprawić, żeby podczas wpuszczania do mieszkania świeżego powietrza nie znajdował się w nim smog?
Świetne pytanie! Podstawowe elementy, na które powinniśmy zwrócić uwagę, to oczywiście okna. Mają one ogromną rolę w tej sytuacji. Jeśli chcesz wiedzieć, jak mogą one ochronić Twój dom przed smogiem, to zapraszamy do dalszej lektury.
Stolarka okienna i nawiewniki okienne
Nawiewniki okienne zapewniają ochronę przed cząsteczkami smogu nawet do 98 procent, co jest świetnym wynikiem i pozwala nam spać spokojnie. Ponadto doskonale zapobiegają nadmiernej wentylacji, dzięki swojej budowie i automatycznym działaniom.
Aby być pewnym działania nawiewników, należy zadbać o wszelkie detale. Musicie więc mieć na uwadze, pielęgnację i konserwację okien, gdyż te zaniedbane z czasem zaczną być coraz mniej szczelne i skuteczne w walce ze smogiem.
Pielęgnacja i konserwacja okien
Pamiętajcie o regularnym przemywaniu ram i profili okiennych. Konserwacja także jest wymaganym zabiegiem, który powinien mieć miejsce około 2 razy w ciągu roku. Przed czasem zimowym, w którym mocno możemy odczuć zanieczyszczenie powietrza, należy sprawdzić stan uszczelek.
W momencie, gdy widać na nich uszkodzenia, trzeba je czym prędzej wymienić. Po wymianie powinniście nasmarować uszczelki smarem silikonowym w celu ich lepszego zakonserwowania i ochronny przed wszelkimi czynnikami, które mogą im zaszkodzić.
Podczas sprawdzania stanu uszczelek zalecamy zwrócenie uwagi na wszelkie ruchome elementy okna i nasmarowanie ich wazeliną techniczną.
Smog a wilgotność powietrza
Pamiętajcie, że wilgotność powietrza jest istotna, ale może mieć miejsce wyłącznie przy sprawnej wentylacji. Można ją tworzyć za pomocą nawilżacza powietrza i regulować w zależności od temperatury znajdującej się w pomieszczeniu.
W przypadku, gdy Waszych domach w powietrzu wisi duża wilgotność, to należy zaopatrzyć się w osuszacz powietrza. Jest to przeciwieństwo nawilżacza i również powinno się go nastawiać w zależności od temperatury w każdym z pokoi.
Smog — jak z nim walczyć w domu?
Jeśli chcecie wspomagać walkę z tworzeniem się smogu, to dobrze się składa, gdyż jest to możliwe. W przypadku, gdy posiadacie tradycyjne piece, w żadnym razie nie decydujcie się na palenie w nich śmieciami. Korzystajcie z rozwiązań, które pozwalają na ponowne użycie danego produktu, zamiast jednorazowych opcji, które niemal po chwili lądują w koszu.
Postawcie na poruszanie się rowerem lub komunikacją miejską, redukując przy tym ilość wytwarzanych spalin. Jeśli musicie użyć samochodu, postarajcie się, aby wasi domownicy zabrali się z wami, zamiast brać swój własny środek transportu.
Spaliny i dym są jednymi z najbardziej szkodliwych gazów, które łączą się i zmieniają w smog. Stawiając na chroniące środowisko rozwiązania i zachęcając do tego innych, jesteście w stanie bardzo korzystnie wpłynąć na jakość powietrza w miejscu waszego zamieszkania. Uchrońcie siebie i innych przed szkodliwym smogiem, a w przyszłości będzie za to wdzięczni.