•   +48 500 148 064
 •   info@abraxokna.pl
Logo ABRAX-BIS
 • ABRAX-BIS    
 • wpis    
 • Zamek do Drzwi - Jaką Jego Nowoczesną Opcję Wybrać?

Zamek do Drzwi - Jaką Jego Nowoczesną Opcję Wybrać?

Zapewnienie bezpieczeństwa we własnym domu jest szalenie ważną kwestią. Składa się na nie wiele elementów, ale głównymi są drzwi i okna. Warto, by wybrać takie, które będą wyzwaniem dla włamywacza. Jednym z elementów, na który również powinno się zwrócić uwagę, jest zamek do drzwi. Aktualnie można go znaleźć w rozmaitych modelach o różnych parametrach. Na jaki się zdecydować?

 

Zamek do drzwi - Kontrola dostępu do domu

Wielu z nas potrzebuje kontroli, która pozwoli na panowanie nad pewnymi aspektami życia. Jedną z takich możliwości jest ochrona własnego domu przed niepożądanymi gośćmi, a mianowicie przed włamywaczami. Stawiając na antywłamaniowe rozwiązania, jesteśmy w stanie ochronić siebie i nasz dom przed tak przykrą sytuacją, jak kradzież, na przykład w nocy.

Warto mieć na uwadze, że zarówno duże elementy, jak i małe detale są bardzo ważne w tym, aby ów cel został osiągnięty. Wiadomo, że należy przywiązać sporą uwagę do okien, gdyż są one najcieńszą częścią domu. Drzwi są kolejną, najczęstszą drogą włamywaczy i bardzo często dbamy o to, by były one wystarczająco grube i solidne, co jest dobrą decyzją.

Natomiast w całym tym zamieszaniu, skupiającym się na tym, by wszystko było trwałe i solidne, a zapominamy o małym, ale równie ważnym detalu. Mianowicie, mamy tu na myśli zamek do drzwi. Niekiedy zdajemy się zapominać, że to właśnie poprzez niego przestępca może dostać się do wnętrza mieszkania, zwłaszcza wtedy, gdy ma już spore doświadczenie. W takim razie, jaki model będzie najlepszy?

 

Zamek do drzwi — budowa

Zanim przejdziemy do omawiania poszczególnych wariantów tych produktów, warto zapoznać się z ich budową, jak również sposobem działania. Jeśli chodzi o drzwi zewnętrzne, to najczęściej mamy do czynienia w nich z dwoma zamkami. Pierwszym z nich jest centralny, inaczej mówiąc główny, a drugi to dodatkowy.

Główny, jest umieszczany w specjalnej kasecie skrzydłowej, która najczęściej znajduje się pod klamką. Jest to typ zamka wpuszczanego. Co więcej, posiada on hak ryglujący, albo ruchomy zaczep, a także specjalne bolce przeciwwyważeniowe, które również utrudniają pracę złodziejom. Co ciekawe, podczas zamykania drzwi zaczynają się one wysuwać. Aby jednak móc zamknąć drzwi zewnętrzne potrzebujemy wkładki bębenkowej.

Jest to mechaniczny element, który służy do zabezpieczenia różnych pomieszczeń i nieruchomości. Świetnie nadaje się zarówno do biur, jak i domów. Nie zapominajmy o fakcie, że możemy wybrać zamek główny wielopunktowy lub jednopunktowy, w zależności od preferencji. Można również zaopatrzyć drzwi w rygiel drzwiowy, który pozwoli na odpowiednie zablokowanie skrzydła biernego.

 

Rodzaje nowoczesnych zamków do drzwi 

Skupmy się teraz na najważniejszym aspekcie, czyli oczywiście rodzajach zamków nowoczesnych. Wyróżniamy kilka głównych rozwiązań i należą do nich:

 • zamki wielopunktowe,
 • wierzchnie,
 • nawierzchniowe,
 • wpuszczane.

Warto, abyście mieli wiedzę na temat każdego z nich, dzięki czemu będziecie pewni, że wybieracie najlepszą opcję dla siebie. Zacznijmy od zamka wierzchniego, gdyż jest on bez wątpienia podstawą. Jest to najpopularniejsze rozwiązanie, które posiada spore udogodnienie. Mianowicie, można za jego pomocą zamknąć drzwi od wewnątrz bez używania klucza. Zalecamy wybranie dobrego jakościowo produkty, by nie wypadł, przy próbie wyłamania.

Następny w kolejce jest oczywiście zamek wielopunktowy, czyli świetne uzupełnienie drzwi antywłamaniowych. Jest on stworzony stricte przeciw włamaniom i bardzo trudno jest go sforsować nawet profesjonalistom. Aby go otworzyć potrzeba urządzeń większego kalibru, co spowodowałoby hałas zagrażający złodziejom. Może, więc być on niezłym odstraszaczem.

 

Zamek do drzwi wpuszczany i nawierzchniowy

Zamek wpuszczany do drzwi pożarowych, czy ewakuacyjnych zajmuje kolejne miejsce na naszej liście. Z racji omawiania opcji nowoczesnych, nie skupimy się na tradycyjnych wersjach, a tych nowszych i nowoczesnych. Wersje magnetyczne, jak i elektryczne, skutecznie chronią zarówno domy jednorodzinne, jak i pomieszczenia w przestrzeniach publicznych.

Ostatnim rozwiązaniem, które wymienimy, jest zamek nawierzchniowy. Cechuje go fakt, że jest on dodatkiem do zamontowanego już zamka centralnego. Może być także głównym zabezpieczeniem domu. Zostaje on również zamontowany w momencie niemożności założenia zamka wpuszczanego. Częstym zjawiskiem jest bowiem brak możliwości wywiercenia odpowiednich dziurek.

 

Zamek do drzwi wejściowych — zalety

Skoro szczegółowo omówiliśmy każdy rodzaj zamka, to bez wątpienia warto zagłębić się w ich zalety.

Jeśli chodzi o plusy zamka wielopunktowego, to jest to rzecz jasna zapewnianie większej szczelności drzwiom wejściowym. Co więcej, doskonale wpływają na izolację cieplną i oczywiście dobrą dźwiękoszczelność.

Kolejną opcją jest oczywiście zamek wierzchni, który cechuje się niebywałą praktycznością. W dodatku dzięki swojej popularności można go odnaleźć w wielu ciekawych odsłonach, co znacznie wpływa na estetykę naszych wnętrz. Ważnym elementem jest również fakt, że nie ma potrzeby posiadania do niego dodatkowego klucza.

Warto również omówić pozytywne kwestie, związane z zamkiem nawierzchniowym. Jest on bez wątpienia ogromną pomocą w kwestii dodania bezpieczeństwa do wnętrz domu. Jego montaż można spokojnie wykonać na własną rękę, gdyż jest dziecinnie prosty.

Przypiszmy również zalety wpuszczanemu zamkowi do drzwi, a jest ich niemało. Mowa choćby o fakcie, że są doskonałą ochroną przed włamaniami. Co ważne, jego mechanizm ryglujący jest umieszczony wewnątrz domu, dlatego też jest znacznie chroniony przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych. Ponadto, można go zamykać wewnątrz bez dodatkowego klucza.

 

Czym są wkładki drzwiowe?

Powyżej wspominaliśmy o tym, co właściwie składa się na zamki, ale także inne kwestie, jak choćby ich charakterystyki i zalety. Warto jednak skupić się, a właściwie przyjrzeć się nieco bardziej kluczowym elementom, takim jak wkładki. Powinno się nadmienić, że dzielą się one na różne rodzaje, które mają spory wpływ na późniejsze działanie zamków.

Warto mieć na uwadze, że wkładką nazywamy specjalny bęben, który chroni cały mechanizm przed niewłaściwym obrotem. W praktyce oznacza to, że dzięki owemu zabezpieczeniu tylko właściwy klucz jest w stanie otworzyć dane drzwi wejściowe. Dzięki temu są doskonałym dodatkiem do drzwi antywłamaniowych i zamków wielopunktowych.

Warto jednak nieco bardziej zapoznać się z owym tematem, aby znaleźć opcję najlepszą do swojego mieszkania. Wszystko po to, abyście mogli spać spokojnie bez niepokojących myśli. Jakie są natomiast rodzaje tego elementu i czym się charakteryzują?

 

Rodzaje wkładek do zamków do drzwi

Skupmy się teraz na typach bohaterów naszego akapitu. Wyróżniamy 5 rodzajów i należą do nich:

 • jednostronne,
 • dwustronne,
 • bębenkowe
 • cylindryczne,
 • profilowane.

Z racji swojej różnorodności, każda opcja cechuje się czymś innym. Jeśli chodzi o pierwszą z nich, to wyróżnia ją fakt, że posiada ona zamek tylko z jednej strony. Nada się on, więc do sypialni lub łazienki, gdzie prywatność osób znajdujących się wewnątrz jest ważna.

Kolejna z propozycji, to oczywiście ta dwustronna, czyli taka posiadająca możliwość otwierania i zamykania kluczem z obydwu stron. Jest to dosyć często wybierane rozwiązane, zwłaszcza w przypadku drzwi stworzonych ze szkła. Zamek do drzwi świetnie z nią współpracuje.

 

Zamek do drzwi — wkładki bębenkowe, cylindryczne i profilowane

Jeśli chodzi o wkładki bębenkowe, to są one zdecydowanie najpopularniejszym wyborem podejmowanym rzez klientów. Dzieli się ona na podgałęzie na opcje profilowane i cylindryczne. Wystarczy wsadzić do niej klucz i go przekręcić, a całość zwalnia bębenek i pozwala mu się obrócić. W ten sposób otwieramy drzwi.

W przypadku opcji profilowanej sprawa wygląda następująco. Jest ona bardzo popularna i dzieli się na wiele podgałęzi. Mamy tu na myśli rozwiązania z gałką lub patentowe, albo pół wkładki. Co więcej, mogą być one symetryczne lub niesymetryczne.

Rozwiązania cylindryczne zajmują ostatnie miejsce w naszym zestawieniu, ale nie ma to żadnego wpływu na ich wysoką jakość. Posiadają one bowiem dodatkowy cylinder, który jest umieszczany nawierzchniowo. Mogą również występować inne rodzaje tego typu produktów, na przykład owalne.

 

Najlepszy rodzaj do waszego domu

Jaka będzie najlepsza wkładka do waszego mieszkania? Odpowiedź na to pytanie, może wydawać się trudna, ale my znamy odpowiedź. Najlepszym rozwiązaniem będzie ta bębenkowa, gdyż doskonale sprawdzają się, jako pomoc dla drzwi antywłamaniowych. Pozwolą wam spać spokojnie bez strachu o to, że do domu dostaną się nieproszeni goście.

 

Jaki nowoczesny zamek do drzwi wybrać?

Zapewne po zapoznaniu się z typami zamków, trudno jest wam wybrać ten najlepszy. Warto, by otwierać się na nowe i nowoczesne propozycje, gdyż zwyczajnie są skuteczniejsze od tych tradycyjnych. Odpowiedni zamek do drzwi wejściowych jest, więc bardzo trudnym i wymagającym wyborem, gdyż musi on utrudnić potencjalnemu włamywaczowi otwarcie drzwi.

Jeśli zależy wam na bezpieczeństwie, to najlepszą opcją będzie zamek wielopunktowy. Równie trafną opcją jest niezaprzeczalnie zamek wpuszczany, bogaty w sporą ilość zalet. Natomiast, do dodatkowej ochrony polecamy zamki nawierzchniowe.

 

Zobacz także:

Domofon Bezsłuchawkowy - Montaż, Budowa, Cena
Smog — Jak z Nim Walczyć w Domu?
Okna Dźwiękoszczelne — Jak Ochronić Dom Przed Hałasem?


FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Jaki zamek do drzwi wybrać?

Jeśli zależy wam na bezpieczeństwie, to najlepszą opcją będzie zamek wielopunktowy. Równie trafną opcją jest niezaprzeczalnie zamek wpuszczany, bogaty w sporą ilość zalet. Natomiast, do dodatkowej ochrony polecamy zamki nawierzchniowe.

SPIS TREŚCI