•   +48 500 148 064
  •   info@abraxokna.pl
Logo ABRAX-BIS
  • ABRAX-BIS    
  • wpis    
  • Lukarna Dachowa Czy Zwykłe Okna Dachowe? Co Wybrać?

Lukarna Dachowa Czy Zwykłe Okna Dachowe? Co Wybrać?

Zaaranżowanie poddasza to coraz częstsza decyzja ze strony nabywców domów, które je zawierają. Ludzie rezygnują bowiem z posiadania strychu na rzecz kolejnego pokoju. Trzeba jednak zadbać o odpowiednie oświetlenie pomieszczenia i jego wygląd. Kolejny wybór to to, co wybieramy — lukarna dachowa czy okno dachowe?


Lukarna dachowa czy zwykłe okna? Zaaranżowanie poddasza

Aranżacja poddasza to dosyć trudny orzech do zgryzienia. Wszystko to za sprawą budowy całego pomieszczenia. Mowa o ścianach, które często są uchylane. W rezultacie możemy uderzyć się w głowę, jeśli źle rozmieścimy umeblowanie i dodatki. Poddasze dosyć często jest meblowane meblami na zamówienie, aby te idealnie pasowały.

Meble to jednak niejedyny problem, z którym trzeba się mierzyć. Musimy również wspomnieć o osłonach na okna, które nie mogą być tymi klasycznymi, używanymi do zwyczajnych pomieszczeń. W tym jednak wypadku odsyłamy do wpisu: Jakie rolety na okna dachowe wybrać?. Skupmy się teraz na kolejnych mankamentach poddasza.

Nazwać problemem tego nie można, ale z pewnością trudnością owszem. Mamy tu rzecz jasna na myśli dobieranie oszklenia do poddasza. Najczęstszym rozwiązaniem do tego typu pomieszczenia są oczywiście okna dachowe. Coraz popularniejsza jednak staje się lukarna dachowa. Co to właściwie jest i która opcja jest lepsza?

 

Co to jest lukarna dachowa?

Zapewne wielu z was zastanawia się, czym właściwie jest lukarna dachowa wspomniana w tytule i poprzednim akapicie. Przychodzimy czym prędzej z pomocną odpowiedzią. Otóż lukarna dachowa to swego rodzaju nadbudowa skonstruowana ze specjalnie pionowo osadzonym dachem. Okno jest we frontowej ścianie lukarny.

W rezultacie jesteśmy w stanie wpuścić do poddasza znacznie więcej światła. Co ciekawe, ten typ oszklenia do górnej części domu pojawił się już w średniowiecznej architekturze. Można było je odnaleźć w wielu budynkach sakralnych, jak również domach świeckich. Zadziwiające jest zatem to, że dopiero od niedawna są popularne.

Lukarna dachowa

Ten typ rozwiązania jest najczęściej stosowany w domach stylizowanych na stare lub oczywiście dworkach. Oczywiście jest to estetyczne rozwiązanie, lecz nie do końca praktyczne. Mamy tu na myśli fakt, że światło wpuszczane przez lukarny skupia się głównie wokół wnęki, która zmniejsza funkcjonalność pomieszczenia.

 

Okna dachowe — zalety

Okien dachowych w przeciwieństwie do lukarny dachowej nie trzeba nikomu przedstawiać. Lukarna i okna są jednak bardzo istotne w tym zestawieniu, jak konkurenci, dlatego postanowiliśmy przedstawić ich mocne i słabe strony. Okna dachowe cechują się minimalizmem, który jest ogromnie pożądany w nowoczesnych domostwach.

Co więcej, ten rodzaj oszklenia przeznaczonego na poddasze świetnie sprawdzi się w domach typu bryły. Będzie to doskonałe rozwiązanie do geometrycznych, skandynawskich i nowoczesnych stylów wnętrzarskich. Cechuje je oczywiście prostota, estetyka i ponadczasowość. Są one świetną bazą do dekoracji okiennych.

To jednak nie wszystkie atuty tego rozwiązania. Musimy również wspomnieć o cenie tego rozwiązania, która czyni je lepszymi od lukarny. Zarówno montaż, jak cena okien jest tańsza. W dodatku dużo łatwiej montuje się właśnie okna dachowe. Lukarny zaś wymagają większej ilości pieniędzy, jak również czasu.

 

Okna dachowe — wady

Skupmy się teraz na drugiej stronie medalu, czyli mankamentach płynących z okien dachowych. Lukarna dachowa z pewnością wygrywa w zachowaniu staroświeckiego stylu. Niestety zwykłe okna dachowe niekoniecznie dobrze pasują do starych dworów, czy też kamienic. Sprawdzą się zatem wyłącznie w nowoczesnych opcjach.

Kolejnym problemem, o jakim musimy wspomnieć, jest oczywiście skraplanie się na powierzchni szyby pary wodnej, która będzie moczyć podłogę. Oczywiście, są sposoby na radzenie sobie z takimi problemami, jednak z pewnością uwłaczający jest fakt, że musimy naprawiać problemy występujące w dopiero co kupionym oknie.

Mówiąc o wadach okien połaciowych dachowych, nie możemy zapomnieć o ogromnym nagrzewaniu się okien dachowych w słoneczne, letnie dni. To właśnie wtedy do poddasza wdziera się słońce, które sprawia, że cały pokój się nagrzewa. Wzrost temperatury będzie znaczący, dlatego trzeba postawić na rolety.

 

Lukarna dachowa — zalety

Przejdźmy teraz do plusów, jakimi charakteryzuje się lukarna dachowa. Oczywiście, jak możecie się domyślać, jest ich naprawdę cała masa. Pierwszym z nich jest fakt, że lukarna dachowa jest wręcz stworzona do małych pomieszczeń, czyli w tym przypadku poddasza o niewielkiej powierzchni. Z jakiego powodu tak się dzieje?

Otóż lukarna wpuszcza sporą ilość światła do wnętrz, przez co znacząco optycznie powiększa pomieszczenie. To jednak nie wszystko, otóż eliminuje ona skosy, co wiąże się łatwiejszym umeblowaniem. Zazwyczaj to właśnie z ich powodu musimy dobierać meble na wymiar. Dzięki lukarnie pozbywamy się tego problemu.

Kolejnym aspektem jest fakt, że lukarna dachowa dodaje świetnego klimatu dworskich stylów wnętrzarskich. Wszyscy miłośnicy dworskich i staroświeckich wykończeń wnętrzarskich z pewnością będą chcieli skusić na tego typu rozwiązanie. Możemy je bowiem odnaleźć w wielu starych budynkach. Czas omówić wady lukarny.

Dom z oknami

Lukarna dachowa — minusy

Druga strona lukarny dachowej to oczywiście negatywne cechy. Do właśnie takich możemy zaliczyć rzecz jasna cenę, która jest niezaprzeczalnie wysoka. Wszystko za sprawą wielu działań, jakie wiążą się z jej stworzeniem. Otóż mamy tu do czynienia z całą masą czynności. Mowa, chociażby o zwiększeniu skomplikowania dachu.

Konstrukcja dachu zostanie zmieniona, w każdym miejscu, gdzie pojawi się lukarna dachowa. Co więcej, oznacza to dla nas oczywiście bardzo długi czas realizacji. Mowa oczywiście o porównaniu tego czasu z montażem okien połaciowych dachowych. To jednak nie koniec minusów, z którymi musimy się mierzyć w kwestii lukarny.

Nie zapominajmy o fakcie, że tunele, które tworzą się przez lukarny dachowe, nie zapewniają odpowiedniego dopływu światła do pomieszczenia na poddaszu. W dodatku nie są to zbytnio uniwersalne rozwiązania, jak okna połaciowe. Otóż są one przeznaczone do staroświeckich budynków, a nie nowoczesnych wnętrz.

 

Lukarna dachowa czy okna połaciowe?

Z pewnością zastanawiacie się teraz, czy lepiej jest postawić na okna dachowe, czy lukarnę. Jest to zagwozdka, na którą można odpowiedzieć pod kilkoma względami. Otóż jeśli chcecie zachować starodawny klimat danego budynku i nie macie problemu z większymi wydatkami, to lukarna dachowa będzie dobrą opcją.

Jeśli jednak zależy wam na czymś uniwersalnym i pasującym do nowoczesnych rozwiązań, to bez wątpienia lepszym pomysłem będą okna połaciowe. To samo oczywiście tyczy się osób, którym zależy na niższej cenie realizacji. Okna dachowe są zwyczajnie nieco bardziej funkcjonalnym rozwiązaniem i bardziej nastawionym na uniwersalność.

Ponadto czas ich montażu jest znacznie krótszy od realizowania projektu dachu, który zawiera właśnie lukarnę dachową. Nie możemy zapominać o fakcie, że większość ludzi preferuje krótszy czas realizacji i niższą cenę. Dlatego lepszym rozwiązaniem będą oczywiście okna dachowe połaciowe. Lukarna dachowa nie jest dla każdego.

 

ZOBACZ TAKŻE:
Rolety na Okna Dachowe - Jakie Wybrać?
Okno z Wentylacją — Czy Warto Wybrać Nawiewniki Okienne?
Okna Antywłamaniowe — Czy Warto je Montować?


FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Co jest tańsze - lukarna dachowa czy okna połaciowe?

Droższym wydatkiem jest zdecydowanie lukarna dachowa, na którą składa się masa działań, jak choćby zmiana konstrukcji dachu.

SPIS TREŚCI