Sprzątanie nie należy do najbardziej ulubionych czynności każdego z nas. Kiedy jednak się za nie bierzemy, to chcemy, by było zrobione idealnie i nie jest to nic dziwnego. Tyczy się to również mycia szyb, które często kończy się nieestetycznymi smugami. Jak umyć okna bez pojawienia się na nich smug?
Mycie szyb - Uciążliwe sprzątanie
Robienie porządków może być uzasadnione różnymi kwestiami. Niektórzy pomimo totalnej nienawiści do sprzątania są pedantami i jest to dla nich niezbędne do spokojnego życia. Inni zaś dosyć często przyjmują gości i nie chcą tego robić w brudnym mieszkaniu. Jeszcze inni ubóstwiają zarówno porządek, jak i cały proces sprzątania.
Niezależnie od tego, jaką z tych grup reprezentujecie, to z pewnością niekiedy napotykacie pewne problemy podczas robienia porządków. Jednym z takich zajmujących kwestii jest problem z ociekającymi naczyniami, które wyciągamy ze zmywarki. Inną irytującą kwestią są problemy z matowymi czarnymi blatami, na których widać brud.
Jeszcze innym mankamentem występującym w trakcie sprzątania są smugi występujące na oknach w trakcie ich mycia. Jest to bardzo nieestetyczne, a mycie okien staje się dla nas udręką. Jeśli nie wiecie, jak poradzić sobie z tym problemem, to świetnie trafiliście. Ten wpis pomoże wam uporać się ze smugami podczas mycia przeszkleń. Jak umyć okna?
Sposoby na mycie szyb bez smug
Zanim przejdziemy do omawiania wszystkich sposobów na mycie okien bez smug, omówmy pewną kwestię. Mianowicie warto wiedzieć, kiedy właściwie jest wskazane mycie przeszkleń w domu. Jak umyć okna? Najgorszym wyborem są dni skrajnej pogody. Mowa o dniu bardzo mroźnym lub upalnym, w którym słońce nagrzewa szyby okna.
W pierwszej kwestii problemem jest mróz, który wiąże cząsteczki wody. Może to znacząco utrudnić mycie szyb, a w dodatku w najgorszym razie je zarysować. Jeśli chodzi o gorące dni, to mycie okien jest niewskazane, gdyż woda zaczyna parować. To zaś powoduje jej szybsze zasychanie, z czego powstają zacieki i smugi.
Kiedy jest więc najlepszy czas na to, by dobrze umyć okna? Będzie to czas, kiedy jest pochmurnie, ale nie deszczowo. Może być to również dzień, w którym słońce świeci delikatnie i zupełnie nie pada na szybę. Zalecamy również, by mycie okien niezależnie od ich położenia w domu, odbywało się po godzinie 15, aby nie zagrażało im słońce.
Niecodzienne preparaty do mycia szyb
Warto wspomnieć, że nie zawsze tradycyjne rozwiązania są najlepszą opcją do mycia szyb. Przedstawimy zatem dwa nieco niecodzienne przykłady mycia okien preparatami do nich nieprzystosowanymi. Pierwszą z takich opcji jest użycie alkoholu etylowego. Jest to świetna opcja, gdyż rozpuszcza trudne do usunięcia zabrudzenia i osady.
Nalegamy jednak na to, byście zachowali niemałą ostrożność, gdyż preparat ten nie może mieć styczności z ramą, jak i uszczelkami. Jeśli tak się stanie, z pewnością dojdzie do ich uszkodzenia. Najlepszym sposobem jest stworzenie preparatu z dwóch łyżek alkoholu i około 5 litrów wody. Druga opcja to oczywiście nabłyszczacz do zmywarki.
Posiada on w składzie bowiem składniki, takie jak cytrusy i alkohol. Zapewnią nam one błyszczące i wypolerowane szyby, bez żadnych smug, czy zaschniętej wody. Wystarczy tylko szklanka nabłyszczacza wlana do około 3 litrów wody. Sprawnie rozpuści on wszelkie zabrudzenia i nie będzie szkodliwy ani dla ram, ani dla uszczelek.
Jak umyć okna specjalnymi materiałami?
Skoro omówiliśmy niecodzienne preparaty, to czas na ściereczki, a raczej materiały, z których są wykonane. Liczy się zarówno materiał, jak i preparat. Tylko w tym idealnym połączeniu uda nam się osiągnąć oczekiwany rezultat. Pierwszą opcją, jaką zatem proponujemy, jest ściereczka lub część garderoby z nylonu.
Jest to stary sposób, stosowany jeszcze przez nasze babcie. One używały nylonowych rajstop, my możemy iść także tą drogą. Najpierw zwyczajnie myjemy okna, a później mokre szyby polerujemy właśnie nylonem. Druga propozycja to nieco bardziej przyziemne rozwiązanie, a mianowicie ściereczka z mikrofibry.
Są to bardzo miękkie produkty stworzone z tkaniny poliestrowej. Co ciekawe, doskonale zbierają brud i zanieczyszczenia, przez co często nazywa się je magicznymi. To wszystko za sprawą faktu, że nawet bez preparatów same sobie świetnie radzą. Mycie okien taką szmatką może polegać wyłącznie na namoczeniu jej wodą. Nie trzeba więcej.
Jak umyć okna octem?
Powróćmy teraz do dawnych czasów, kiedy wszystko było zmywane oczywiście przy pomocy octu. Ta tradycja pozostała jednak w większości domów, więc zapewne nikogo nie zdziwi to, że octem można myć również okna. Mycie okien bez smug z taką opcją jest świetnym wyborem, gdyż otrzymamy błyszczące, umyte szyby.
Wystarczy tylko stworzyć swego rodzaju roztwór octu jabłkowego lub spirytusowego z wodą. Wystarczy pół szklanki octu dodać do 3-4 litrów wody i dobrze wymieszać. Do mycia okien używamy szmatki, która będzie dla nas wygodną opcją. Ocet nie uszkodzi w żaden sposób ani ram okiennych, ani uszczelek, więc nie martwcie się.
Teraz czas na dalsze kroki. Jeśli zapach octu jest dla was czymś uciążliwym, to zachęcamy do otwarcia okien, aby wpuścić nieco świeżego powietrza. Kiedy już przetrzemy całość na mokro, teraz jest chwila na wycieranie na sucho. Proponujemy, by użyć do wykonania tej czynności suchej szmatki lub posłużyć się ręcznikiem papierowym.
Mycie szyb gliceryną
Czas na kolejny ciekawy sposób, a właściwie preparat, czyli glicerynę. Zapewne wielu z was zdziwi ten wybór choćby ze względu na fakt, że to właśnie ona jest naszym wyborem. Zadziwimy was jeszcze bardziej, mówiąc, że jest to bardzo powszechny wybór tworzenia mieszanki gliceryny z wodą na mycie okien. Ta opcja kosztuje mało.
Warto wspomnieć, że używając gliceryny do polerowania okien, istnieje bardzo mała szansa na to, że okna będą miały smugi. Wystarczy jej małą ilość rozpuścić w kilku litrach wody i umyć, a później przetrzeć suchą szmatką. Gliceryna tworzy pewną barierę ochronną, która sprawia, że na oknach nie osadza się osad i brud.
Warto wspomnieć, że istnieją pewne zamienniki tego konkretnego wyboru. Mycie okien gliceryną można bowiem zastąpić, chociażby płynem do spryskiwaczy. Mają one bowiem między sobą bardzo podobne właściwości i działanie na szyby. Wszystko za sprawą gliceryny, która znajduje się w zaproponowanym środku.
Jak umyć okna, by ich nie zniszczyć?
Mycie okien wcale nie musi być tak uciążliwe, jak wam się wydaje. Wystarczy po prostu znaleźć swoje ulubione rozwiązanie do ich czyszczenia, dzięki któremu cała praca szybko wam minie. Ponadto, pamiętajcie, że okien nie trzeba być codziennie, więc nie jest to kwestia, którą musimy ciągle i ciągle powtarzać bez przerwy.
Zwróćcie uwagę na fakt, że pozbywanie się zanieczyszczeń z powierzchni szyb wcale nie musi być czymś uciążliwym. Warto mieć na uwadze, że każde sprzątanie przy dobrej muzyce może zmienić się w świetną zabawę. Trzeba tylko spróbować się ponieść, a może okaże się, że jednak jesteście w stanie polubić tę znienawidzoną czynność.
Warto jednak ułatwiać sobie życie w kwestii sprzątania. Uda się to, chociażby z pomocą mopa elektrycznego, czy też sterowanego aplikacją odkurzacza. Co prawda, nie ma jeszcze automatycznego mycia okien, jednak polecamy być cierpliwym. Zapraszamy również do sprawdzenia naszej oferty okien PCV oraz okien aluminiowych.
ZOBACZ TAKŻE:
Jak odnowić stare drzwi?
Drzwi Przesuwne — Rodzaje i Zastosowanie w Aranżacji
Jak Uszczelnić Okna? — 10 Sprawdzonych Sposobów Na Nieszczelne Okna