•   +48 500 148 064
  •   info@abraxokna.pl
Logo ABRAX-BIS
  • ABRAX-BIS    
  • wpis    
  • Jak odnowić stare drzwi

Jak odnowić stare drzwi

Wiele rzeczy w naszym życiu ma dla nas sentymentalne znaczenie, dlatego nie chcemy się ich pozbywać. Niestety, jeśli są to rzeczy do użytku codziennego, to narażają się na uszkodzenia. Jednym z takich elementów goszczących w domu są drzwi. W takiej sytuacji stajemy przed nurtującym nas pytaniem, czyli jak odnowić stare drzwi?

 

Jak odnowić stare drzwi – krok po kroku

Przejdźmy do kolejnej części, jaką jest maskowanie większych i mniejszych ubytków w systemie drzwiowym. Nie jest to żmudny proces. Wystarczy sięgnąć po specjalną szpachlę przeznaczoną właśnie do drewna. Miejcie jednak na uwadze, by jej kolor przypominał drewno, z którego są wykonane wasze drzwi.

Nakładamy zatem cienką warstwę szpachli, jeśli mamy do czynienia z większym ubytkiem do powtarzamy tę czynność. Czekamy, aż całość wyschnie, a następnie zeszlifowujemy nadmiar, jeśli zajdzie taka potrzeba. Czas na malowanie naszych drzwi, a do tego potrzebna nam jest odpowiednia farba. Jaki zatem rodzaj powinniśmy wybrać?

Wśród typów, jakie mamy do wyboru, są oczywiście farby alkidowe, kredowe, jak również akrylowe. Zanim kupicie tę właściwą, polecamy przetestowanie na drzwiach kilku próbek i dopasować tę najtrafniejszą. Zalecamy, by wybrać tę, które są najbardziej gęste. Dzięki temu lepiej zakryjemy ubytki i zużyjemy mniej produktu.

 

Sentymentalne elementy domu

Wprowadzając się do nowego mieszkania, możemy natknąć się na masę elementów, które zostały po poprzednich właścicielach. My zaś pojawiamy się z tymi, których żal nam było zostawić. Często, zauważamy potencjał w pozostawionych meblach, czy dekoracjach, więc postanawiamy je odrestaurować i pozostawić, co jest świetne.

Stare drzwi niebieskie

Taki styl wnętrza najczęściej nazywa się vintage. To właśnie w nim można odnaleźć wiele odrestaurowanych staroci. Nie brakuje również tych, które najzwyczajniej w świecie są nadgryzione czasem i pozostawione w takim stanie. Niestety, nie wszystkie starocie mogą być pozostawione same bez odnowy lub odpowiedniej konserwacji.

Mowa o tych elementach, których używamy na co dzień, takich jak drzwi, czy też okna. Nie można ich pozostawić samych sobie, zarówno przez wgląd na ich stan wizualny, jak izolację cieplną. Otóż starsze produkty mogą być coraz mniej szczelne. Musimy więc podjąć odpowiednie kroki i dowiedzieć się jak odnowić stare drzwi?

 

Czy warto odnowić stare drzwi?

Zapewne wielu z was zastanawia się, czy jeśli mamy do czynienia z naprawdę wiekowymi drzwiami, to czy warto je odrestaurowywać. Odpowiedź jest zależna - jeśli są one dla was ważne pod względem sentymentalnym, albo pasują do wystroju, to oczywiście, że tak. W innym przypadku najzwyczajniej nie ma to żadnego sensu.

Najczęstszą opcją, która jest odnawiana pod względem systemów drzwiowych, jest oczywiście drewno. Warto wspomnieć, że odnowić można zarówno drzwi wejściowe, jak i te wewnętrzne. Pamiętajcie, że koszt renowacji u specjalisty może wynosić nawet do kilku tysięcy. Z tego względu warto spróbować renowacji samemu i oszczędzić.

W tym wypadku jednak potrzebne jest wasze stuprocentowe zaangażowanie w następujące działania. Zanim omówimy temat, jak odnowić stare drzwi, to przystąpimy do omówienia jeszcze kilku kwestii. Mamy na myśli to, o czym warto pamiętać przed renowacją starych drzwi. Zapoznacie się z tym w poniższym nagłówku.

 

Kiedy decydować się na odnowienie drzwi

Zanim zaczniecie myśleć o tym, jak odnowić stare drzwi, warto mieć na uwadze kilka kwestii. Mianowicie, nie zawsze jest możliwość podjęcia się renowacji starego elementu domu. Co może wykluczyć drzwi z opcji renowacji? Mogą być to korniki, które zamieszkały wewnątrz drzwi, które zamierzamy samodzielnie odnowić.

Otóż przed rozpoczęciem renowacji, powinniśmy uśmiercić kroniki, wpuszczając w szpary, które utworzyły morderczy dla nich preparat. W późniejszym etapie należy zająć się szpachlowaniem ubytków, które się wytworzyły. Musicie jednak pamiętać, że takowa misja nie zawsze może się powieść, przez szkodniki będą dalej szkodzić.

Przejdźmy teraz do tych nieco milszych wieści. Otóż w momencie, gdy zastanawiamy się nad renowacją, a dostrzeżemy wyłącznie drobne ubytki lub małe rysy, to nie ma żadnych przeciwwskazań, co do wykonania odnowy. Sprawdzanie stanu technicznego to must have przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac renowacyjnych.

 

Dalsze etapy renowacji

Co dalej? Już omawiamy kolejne kroki naszego odnawiania. Jak odnowić stare drzwi? Pierwszym etapem po przygotowaniu systemu drzwiowego będzie usunięcie poprzedniej powłoki malarskiej. Warto wspomnieć, że są dwie opcje na wykonanie tego działania. Może to być usunięcie mechaniczne przy pomocy opalarki lub papieru ściernego.

Otwieranie starych drzwi w rękawiczce

Jest to opcja bardzo skuteczna, lecz równie mocno czasochłonna. Jeśli chodzi o papier ścierny, to zalecamy użycie tego z gradacją od 120 do 320. Po oczyszczeniu mechanicznym przetrzyjcie całość wilgotną szmatką. Drugą opcją jest usuwanie powłoki malarskiej chemicznie. Warto najpierw wybrać do tego odpowiedni preparat.

Preparaty chemiczne do tego działania rozpulchniają niechcianą powłokę malarską. W rezultacie nie musimy męczyć się z usuwaniem jej mechanicznie, a wystarczy usunąć pozostałości przy pomocy szpachelki. Warto jednak jasno zapoznać się z tym, jaki czas środek powinien znajdować się na drzwiach, żeby ich nie uszkodzić.

 

Jak malować odnawiane drzwi?

Ostatnim etapem na naszej liście jest odnawianie drzwi przy pomocy ponownego malowania. Nie jest to nic trudnego nawet dla osoby, która z ową czynnością ma styczność po raz pierwszy. Wystarczy z należytą dokładnością wymieszać farbę i przygotować wałek do całej powierzchni, oraz pędzel do trudnodostępnych zakamarków.

Nakładamy bardzo cienką warstwę farby wyłącznie na jedną stronę systemu drzwiowego. Następnie, czekamy do jej wyschnięcia, a później możemy całość przeszlifować. Później, odpylamy i rozpoczynamy nakładanie drugiej warstwy. Ten sam sposób powtarzamy po drugiej stronie drzwi, gdy ta pierwsza wyschnie.

Jak odnowić stare drzwi? Oczywiście, odpowiednio je malując! Kiedy już skończymy proces nakładania farby z obu stron systemu drzwiowego, czekamy na jej wyschnięcie. Po tym czasie przystępujemy do zamontowania klamki z powrotem. Po tym nie pozostaje nam nic poza zamontowaniem drzwi w zawiasach.

 

Czy jest sens odnawiania starych drzwi?

Z pewnością zastanawiacie się, czy w ogóle opłaca się ponawiać próby renowacji starych drzwi. Według nas, jeśli chcecie zachować elementy starej posiadłości lub macie do nich sentyment, to oczywiście ma to sens. Jedyne co was ogranicza, to myśli, że na próżno się staracie, dlatego warto w swoje umiejętności wierzyć.

Jeśli zastanawialiście się wcześniej, jak odnowić stare drzwi, to w tym tekście z pewnością znaleźliście odpowiedź i pomoc. Renowacja tego typu elementów mieszkania jest prosta, zwłaszcza przy małych ubytkach. Dlatego też zachęcamy, by samemu się za nią zabrać, a nie oddawać drzwi fachowcowi i płacić za to nawet kilka tysięcy.

Jeżeli jednak nie chcecie stawiać na odnowę starych drzwi, to zapoznajcie się z drzwiami firmy ABRAX-BIS. Marka działa na rynku drzwiowym od ponad 30 lat, a rezultaty ich pracy można zobaczyć w całej masie domów. Bez wątpienia spotkacie się z szerokim wyborem, dzięki czemu nie ma szans, że nie znajdziecie czegoś dla siebie.
 

ZOBACZ TAKŻE:
Wilgotność powietrza w domu


FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Czy można odnowić stare drzwi samemu?

Można odnowić stare drzwi samemu i nie jest to wcale takie trudne. Jest to lepsze rozwiązanie niż płacenie kilku tysięcy u specjalisty,

SPIS TREŚCI