•   +48 500 148 064
  •   info@abraxokna.pl
Logo ABRAX-BIS
  • ABRAX-BIS    
  • wpis    
  • Zlew pod oknem w kuchni? Wady i zalety

Zlew pod oknem w kuchni? Wady i zalety

Aranżacja kuchni to jedno z trudniejszych zadań, którego musimy się podjąć podczas remontu lub budowy domu. Wszystko za sprawą powinności dopasowania do siebie zarówno trendów wnętrzarskich, jak i niezbędnych elementów wnętrza. Wiemy, że jednym z typowych zagrań jest zlew pod oknem w kuchni. Czy takie rozwiązanie rzeczywiście jest trafne? Poznajcie jego wady i zalety.

Zlew pod oknem w kuchni

Kuchnia to miejsce, które kojarzy się z rodzinną atmosferą, zapachem smacznych wypieków i wspólnym gotowaniem. Projektując takie miejsce, chcemy zadbać zarówno o estetyczny wygląd, jak i nasz komfort czy też wygodę. Z jakiego powodu? Otóż określone ułożenie mebli i dodatków pozwala na zaoszczędzenie sporej ilości czasu w trakcie gotowania. Przydaje się to, zwłaszcza gdy nam się spieszy.

Jednym z rozwiązań bardzo intuicyjnych w naszym kraju jest umieszczenie kosza na śmieci pod zlewem. Większość Polaków właśnie tam trzyma swoje odpadki, więc automatycznie wiemy, gdzie powinniśmy się w takiej sytuacji kierować. Oczywiście jest wiele innych zabiegów, które pozwalają na to, że nie musimy przechodzić przez całą kuchnię, aby wziąć na przykład sztućce, które najlepiej sprawdzają się w szufladzie blatu do krojenia.

Każdy ma inne przyzwyczajenia, jednak wygodne projektowanie kuchni sprawia, że możemy szybciej przygotowywać posiłki, czy też sprzątać. Wiele osób i projektantów proponuje coraz to nowe rozwiązania, jednak my najczęściej sięgamy po te ponadczasowe wybory. Zlew pod oknem w kuchni to częsta decyzja ze strony lokatorów. Poniżej przedstawimy wady i zalety takiego rozwiązania.

Zlew pod oknem w kuchni

Zlew pod oknem w kuchni - Zalety

Zawsze warto podejmować decyzję na dany temat, kiedy ma się przed sobą dwie strony medalu. Z tego też względu postanowiliśmy przedstawić wady i zalety, co do zlewu pod oknem w kuchni. Zaczniemy od pozytywnych cech. Otóż zlew pod oknem w kuchni bez wątpienia daje nam możliwość braku nudy podczas zmywania. Mycie naczyń, które nie nadają się do zmywarki, nie musi być nudne! Wystarczą widoki za oknem.

Ponadto oszczędzamy na rachunkach za prąd z powodu faktu, że właściwie jedynie wieczorem musimy zapalać światło, by dojrzeć to, co myjemy. Jeśli zlew znajdowałaby się pomiędzy szafkami, to już po południu marnowalibyśmy prąd, aby dojrzeć, czy brud na naczyniach został odpowiednio domyty. To jednak nie wszystkie pozytywne aspekty.

Warto mieć na uwadze, że jeśli marzy wam się modna kuchnia rodem z magazynów wnętrzarskich, to zlew pod oknem w kuchni bez wątpienia powinien się w niej znaleźć. Jest to stały zabieg, który możemy zobaczyć w projektach architektów wnętrz, jak i domach meblowych. Bardziej doświetlony modny zlew będzie bardziej widoczny i podkreślony.

Plusy zlewu pod oknem

Jak możecie się domyślać, to nie koniec plusów płynących z podkreślanego przez nas rozwiązania. Nie możemy bowiem zapomnieć o fakcie, jakie jest to, że umieszczenie zlewu w tak strategicznym miejscu zwróci uwagę wszystkich. Jeśli decydujecie się więc na takie rozwiązanie, to warto, byście mieli na uwadze, że musi być to produkt naprawdę modny i estetyczny. Nie zapomnijcie o wygodzie.

Wiadomo, że wykonywanie nielubianych czynności, takich jak zmywanie rzadko kiedy sprawia nam przyjemność. Należy jednak pamiętać, że odpowiednie doświetlenie w trakcie tego obowiązku może nam humor poprawić. Zaobserwowanie tego, co dzieje się na zewnątrz, także możemy uznać za pozytywny aspekt. Zlew pod oknem w kuchni może naprawdę odmienić jej dotychczasowe wnętrze.

Zlew pod oknem w kuchni - Wady

Skoro podkreśliliśmy pozytywne kwestie zlewu pod oknem w kuchni, to czas na podkreślenie tych mniej przyjemnych kwestii. Dlaczego nie warto decydować się na umieszczenie zlewu pod oknem w kuchni? Oczywiście nie można w tym przypadku nie wspomnieć o zabrudzeniach okien, a mianowicie szyb. Umieszczenie w tym miejscu zlewu naraża nas na częstsze mycie okien w kuchni.

zlew w kuchni

Może dojść do brzydkich zacieków, a przecież nie możemy myć szyb za każdym razem, gdy myjemy naczynia. Co prawda, światła otrzymujemy więcej, jednak tylko tego słonecznego. Sztucznemu oświetleniu dużo trudniej jest dojść do zlewu. Będzie nam to utrudniało pracę i zmywanie w odpowiedni sposób pobrudzonych resztkami jedzenia naczyń.

Wadą, którą także trzeba mocno podkreślić, jest oczywiście problem podczas chęci otwarcia okna nad zlewem. Nie zawsze będzie to możliwe, zwłaszcza mowa tutaj o otwarciu na oścież. Wszystko za sprawą faktu, że kran będzie niezawodnym mankamentem w tej sytuacji. Nie jesteśmy bowiem w stanie go przesunąć, więc zaistnieje pomiędzy nimi kolizja.

Zlew pod oknem - O czym trzeba pamiętać?

Warto mieć na uwadze, że lista kwestii do rozwiązania w sprawie zlewu pod oknem jeszcze się nie skończyła. Rzeczą, którą również trzeba podkreślić w tym przypadku, jest oczywiście ociekacz. Wiele osób, które są przeciwne zlewowi pod oknem, uważa, że nie jesteśmy w stanie umieścić tam właśnie ociekacza. Jest to oczywiście błąd myślowy, gdyż wystarczy nieco bardziej przyjrzeć się tej kwestii.

Najprostszym sposobem na zaistnienie ociekacza w waszej kuchni jest zdecydowanie się na zlew, który już go posiada. Weźcie po prostu ten aspekt pod uwagę podczas projektowania waszej wymarzonej kuchni. Ponadto, jeśli wolicie inne rozwiązanie i możecie pozwolić sobie na blat obok zlewu, to właśnie tam umieścicie przenośny ociekacz. Jeśli będziecie potrzebowali nieco więcej blatu, to ociekacz spokojnie przeniesiecie.

Warto również, byście pamiętali o ogólnym odpowiednim oświetleniu całej kuchni. Niezależnie od tego, gdzie umieścicie zlew, kuchnia powinna być oświetlona właściwie w każdym zakamarku. Tylko wtedy będziemy mogli wygodnie gotować, sprzątać i zmywać bez potrzeby dodatkowego oświetlenia. Nie warto psuć sobie komfort, ale i wzrok zaniedbaniem w postaci złego oświetlenia.

Zlew w takim miejscu - Tak czy nie?

Jak widać, istnieją zarówno pozytywne, jak i negatywne aspekty, co do tego, czy dobrze jest projektować kuchnię mającą zlew pod oknem. Wiadomo, że decydując się na daną opcję, kierujecie się przede wszystkim wygodą, ale i wyglądem całego pomieszczenia. Niekiedy zlew pod oknem może po prostu zwyczajnie nie pasować do waszej koncepcji. Nie ma w tym nic złego, ani dziwnego.

Wasza kuchnia powinna być na waszych zasadach i musicie brać to pod uwagę. Nie możecie więc pozwolić na to, żeby cokolwiek zmieniło waszą koncepcję wbrew waszej woli. Oczywiście po naszym artykule mogliście zmienić zdanie. Wiadomo, że zlew pod oknem ma naprawdę sporo zalet. Nikogo nie dziwi tak zwrot akcji. Jest to opcja atrakcyjna pod względem waszego komfortu, ale aspektów wizualnych.

 Możemy ją bowiem ujrzeć niemal w każdym magazynie aranżacyjnym, a to bez wątpienia ukazuje, jak świetna jest to opcja. Mamy nadzieję, że uda wam się podjąć najlepszą możliwą decyzję. Zlew pod oknem jest świetny, jednak z pewnością nie możemy nazwać go czymś obowiązkowym. Ostateczna decyzja zależy wyłącznie od was.


FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

SPIS TREŚCI