Osoby decydujące się na rozpoczęcie swojej przygody z kwiatami i roślinami zdobywają coraz większą wiedzę w tym zakresie. Wiedzą zatem, co danej roślinności szkodzi, a co jest dla niej zbawienne. Jednym z częstszych pytań, które pojawia się podczas poznawania natury tych elementów wnętrza, jest to "Jak przesadzać kwiatki doniczkowe?". Sprawdźcie nasz poradnik krok po kroku.
Jak przesadzać kwiatki doniczkowe?
Wiele osób poza zastanawianiem się, jak przesadzać kwiatki doniczkowe, nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, kiedy je przesadzać. Co daje nam powód do tego, aby kwiat przesadzić? Pierwszym aspektem, który jest ogólnie powszechny, to przesadzanie kwiatów po zakupie ich na przykład w markecie. Często w sklepach możemy trafić na świetne okazje, jednak ziemia w kupionych donicach nie nadaje się dla nabytego kwiatu.
Innym powodem, który może mieć znaczenie i sprawia, że powinniśmy przesadzić kwiat, jest to, że ten po prostu już się nie mieści. Najczęściej jest to zauważalne poprzez korzenie, które wychodzą poza doniczkę. Utrata liści to również sygnał do tego, abyście taką roślinę czym prędzej przesadzili. To samo powinno mieć miejsce wtedy, gdy zauważamy pożółkłe liście, które nie powinny tak wyglądać.
Warto wiedzieć, że kwiatki doniczkowe powinno się przesadzać również wtedy, gdy podczas wiosennego sezonu nie zauważamy kwitnięcia. Przypominamy, że ogólną rutyną powinno być przesadzanie każdej z posiadanych przez nas roślin raz do roku. Możemy to również wykonać dwukrotnie, jeśli dany kwiat tego potrzebuje. Najlepszą radą w tym przypadku jest zwyczajna obserwacja swoich zielonych podopiecznych.
Miejsce dla przesadzania roślin
Nikogo raczej nie zdziwi fakt, że aby jakiekolwiek przesadzenie mogło mieć miejsce, to musimy zapewnić na tę czynność odpowiednią przestrzeń. Pamiętajcie, że będzie to miejsce, w którym dokonamy sporych zabrudzeń, dlatego najlepszym podkładem będą stare gazety. Zapobiegniemy tym samym pobrudzeniu się podłogi, czy też stołu, na których będziemy wykonywać omawianą czynność.
Kolejną istotną kwestią jest to, co właściwie będzie nam potrzebne do przesadzania roślin doniczkowych. Bez wątpienia niezbędna jest tu świeża ziemia, ale także inne kruszce, takie jak:
- Żwir,
- Torf,
- Piasek,
- Keramzyt.
Wybór z tej czwórki zależy od rośliny, jaką przesadzacie. Różne kwiatki doniczkowe mają różniące się między sobą potrzeby. Nie radzimy, byście je wybierali bez żadnego researchu, czy też zastanowienia.
Bez wątpienia nie powinniście rozpoczynać przesadzania kwiatów, jeśli nie macie przy sobie rękawic. Donice oraz nóż, czy też nożyce również są zupełnie niezbędne, aby wszystko się powiodło. Musicie pamiętać, żeby nie mylić donic z osłonkami, gdyż te drugie nie posiadają ogromnie ważnych otworów na dole. Woda nalana do kwiatka powinna bowiem osadzać się na podstawce pod donicą, a nie na dnie osłonki.
Jak przesadzać kwiatki doniczkowe? - Podłoże
Warto wiedzieć, że na przygotowaniu narzędzi, jak i przestrzeni nasze zadania się kończą. Ogromnie istotną kwestią jest oczywiście podłoże. Pytając, jak przesadzać kwiatki doniczkowe, możecie nie wiedzieć, że ziemia, w której mają znaleźć się wybrane przez was kwiatki, musi być dobrze przygotowana. Warto wiedzieć, że nie powinniście w tym celu sięgać po ziemię, która znajduje się w ogrodzie.
Jest to spory błąd, który może kosztować wasze rośliny żywotność. Można tam bowiem znaleźć szkodliwe zanieczyszczenia, ale i szkodniki, czy też chwasty. Ponadto taka ziemia nie ma uniwersalnego pH, co jest niemałą ujmą w tym wypadku. Najlepszą decyzją, aby mieć pewność, że zapewniacie swoim kwiatom doniczkowym najlepsze warunki, jest stworzenie podłoża dla nich na własną rękę.
Czego będziecie potrzebować? Pamiętajcie jednak, że dana roślinność powinna mieć różne podłoże w zależności od grupy roślin, do której należy. Najważniejsza w tym przypadku jest gotowa ziemia do kwiatów doniczkowych. Posiada ona niezbędne dla naszych zielonych podopiecznych składniki odżywcze. Wpływają one doskonale na kondycję roślin, ale i ich żywotność.
Podłoże dla roślin doniczkowych
Jeśli liczycie na odpowiedź na pytanie, jak przesadzać kwiaty doniczkowe, to z pewnością ją tu odnajdziecie. Uzupełnieniem naszej mieszanki ziemi, będzie dodanie kruszcu spośród tych, które zostały wymienione powyżej. Musicie mieć jednak na względzie to, że każda roślina wymaga innego dodatku, aby móc w spokoju rosnąć i mieć do tego odpowiednie warunki.
Przykładowo, piasek i żwir świetnie sprawdzą się, jako podłoże do kaktusów. Paprocie natomiast ubóstwiają podłoże próchnicze z dodatkiem torfu. Nie można zapomnieć także o gliniastym podłożu dla roślin, które jest idealne dla papirusu. Jeśli pragniecie zdecydować się na utrzymywanie palmy w swoim mieszkaniu, to dla nich najtrafniejsze będzie połączenie torfu oraz piasku.
Jak przesadzać kwiatki doniczkowe? - Przegląd korzeni
Warto wiedzieć, że na samym podłożu nasze zadanie się nie kończy. Przesadzanie, to również zwrócenie uwagi na doniczkę, w której uprzednio znajdowała się przesadzana roślina. Mamy tu oczywiście na myśli ogląd korzeni kwiatu doniczkowego, ale i przyszłe podlewanie. Otóż przed jakąkolwiek próbą przesadzania rośliny, musicie ją bardzo obficie podlać. Ułatwi to późniejsze wydobywanie korzeni z bryły.
Rozpętanie korzeni na sucho może być zwyczajnie dosyć uciążliwe. Warto, byście również wiedzieli, w jaki sposób powinno się wyciągać kwiatka doniczkowego ze starej donicy. Najlepiej po prostu przechylić donicę i całkowicie wysunąć bryłę korzeniową. Wykonując czynność w ten sposób, możecie mieć pewność, że w żadnym stopniu nie powinno dojść do jej uszkodzenia.
Jeśli zauważycie, że wasze korzenie wydobywają się z otworów donicy, to warto spróbować je delikatnie stamtąd wyciągnąć. Jeśli to działanie się nie powiedzie, to niestety trzeba je po prostu przyciąć. Nie powinno to zaszkodzić roślinie. Jeśli inne części korzenia są suche lub obumarłe, to również należy się ich pozbyć w taki sam sposób. Co ciekawe, przycinając długie korzenie, pobudzicie ich porost.
Sadzenie nowych sadzonek
Warto wiedzieć, że przesadzanie kwiatków doniczkowych, to również sadzenie pędów, które z nich pochodzą. Czego potrzebujecie do posadzenia nowych sadzonek? Oczywiście przyda się doniczka, ale i drenaż, którego około 3 centymetry powinny znaleźć się na dnie donicy. Zapobiegnie to zbieraniu się wody w okolicach korzeni rośliny, którą zamierzamy posadzić w tym konkretnym miejscu.
Następnie, sięgamy po przygotowaną przez nas mieszankę, która jest przeznaczona specjalnie do rośliny, którą aktualnie sadzimy. Pamiętajcie o przymierzaniu rośliny, aby nie posadzić jej zbyt nisko na przestrzeni dla niej przeznaczonej. Jak przesadzać kwiaty doniczkowe? Oczywiście nie może obejść się bez zadbania o to, aby korzenie były odpowiednio skierowane w dół.
Następnie wkładamy roślinę na miejsce i obsypujemy przestrzeń wokół niej ziemią doniczkową. Warto wiedzieć, że warstwa ziemi, którą sypiemy wedle zaleceń, musi znajdować się 2 centymetry od krawędzi donicy. Do tego momentu powinniśmy zatem sypać ziemię. Zachęcamy do tego, żeby tę górną warstwę ziemi doniczkowej delikatnie docisnąć.
Jak przesadzać kwiatki doniczkowe i gdzie?
Wiele osób, często zadaje pytanie, jak przesadzać kwiaty doniczkowe, ale także gdzie powinno się je umieszczać. Jeśli nie jesteście pewni, gdzie wasze rośliny powinny zostać umieszczone, to zapraszamy do zapoznania się z artykułem Kwiaty na parapet - Jak urządzić dla nich przestrzeń? Dowiecie się z niego, jakie kwiaty powinny mieć miejsce, po jakiej stronie mieszkania i od czego to zależy.
Taka wiedza na pewno przyda się wam zwłaszcza na samym początku waszej przygody z zielonymi towarzyszami w domu. Pamiętajcie, jednak, że początki bywają różne i na przykład rośliny lubiące światło w pierwszych trzech tygodniach powinny być od niego odizolowane. Jest to istotne działanie, gdyż tego typu kwiaty doniczkowe muszą się odnaleźć w nowym podłożu i światło im to utrudni.
Nie zapominajcie także o tym, że świeżo przesadzone rośliny muszą zostać odpowiednio wyczyszczone. Jak przesadzać kwiatki doniczkowe? Wystarczy włożyć je pod prysznic i przemywać ich listki, kwiaty oraz łodygi przez minutę lub dwie. Pamiętajcie, żeby z podstawek pozbyć się nadmiaru wody. Następnie, postawcie rośliny w miejscu, w którym wymarzyliście sobie ich własny kąt i cieszcie zielonym mieszkaniem.