•   +48 500 148 064
  •   info@abraxokna.pl
Logo ABRAX-BIS
  • ABRAX-BIS    
  • wpis    
  • Szkło Ornamentowe - Wszystko co Musisz Wiedzieć!

Szkło Ornamentowe - Wszystko co Musisz Wiedzieć!

Szkło ornamentowe, czyli inaczej szyby dekoracyjne w ostatnich latach szturmem podbiły rynek wnętrzarski. Nie ma co się dziwić, gdyż jest to zdecydowanie gustowne i ciekawe rozwiązanie do przyozdobienia mieszkania. Nim się na nie zdecydujecie, to dowiedzcie się, co je charakteryzuje i jakimi właściwościami może się pochwalić. To wszystko znajdziesz w poniższym artykule!

 

Szkło ornamentowe - Dodatek wnętrzarski

Moda wnętrzarska coraz bardziej nas zaskakuje, o czym możemy się przekonać po zagłębieniu się w tekst Trendy wnętrzarskie 2023 - Czego się spodziewać? Oczywiście, nie zawsze trzeba ślepo podążać za trendami, jednak warto wprowadzić do swoich wnętrz nieco elementów, które do nich nawiązują. Zapewni to waszemu mieszkaniu niezmierny powiew świeżości i klasy.

Oczywiście istnieją rozmaite wybory, jak chociażby okna z różnymi zdobieniami, kolorowe drzwi, czy też przeszklenie ściany, o którym wspominaliśmy w naszym poście. Jednym z elementów, który również coraz bardziej zyskuje sławę, jest szkło ornamentowe. W środowisku wnętrzarskim można również usłyszeć nazwę zamienną, czyli rzecz jasna szyby dekoracyjne.

Jak sama jego nazwa wskazuje, wiadomo, do czego służy, jednak my postanowiliśmy nieco rozwinąć ten temat. Mogą one bowiem służyć jako elementy:

  • Ścian,
  • drzwi,
  • okien,
  • mebli,
  • ściany prysznicowej.

Takie szyby dekoracyjne to tak właściwie tafle z dekoracyjną i jednocześnie wypukłą strukturą. Od zewnątrz taka powierzchnia jest pełna detali, które czujemy pod palcami, natomiast od strony wewnętrznej mamy do czynienia z gładką powierzchnią.

 

Jak wykonuje się szyby dekoracyjne?

Wiele osób często zadaje pytanie, w jaki sposób wykonuje się szyby dekoracyjne, aby ich wygląd i struktura prezentowały się właśnie tak. Oczywiście jest to trafne zastanowienie, gdyż taki element nie widnieje w każdym domu i nie mamy, jak się tego domyślić. Otóż pragniemy napomknąć, że istnieją dwa rodzaje wykonywania szyb dekoracyjnych. Zależy to od producentów i firmy.

Pierwszą możliwą opcją jest piaskowanie przy użyciu urządzeń ciśnieniowych. Jest to pewnego rodzaju proces technologiczny, który może polegać na kształtowaniu dowolnej powierzchni materiałem ściernym. Może to być również czyszczenie danej powierzchnia, ale w przypadku szkła ornamentowego nas to nie interesuje. Jaka jest druga opcja produkcji szyb dekoracyjnych?

Jeśli chodzi o inną możliwość produkcji szkła ornamentowanego, to jest to walcowanie jakiegoś surowca czy materiału pomiędzy dwoma cylindrami. Jeśli chodzi o wzór, to jest on wtłaczany do walcowanego szkła i w taki sposób otrzymujemy gotowy produkt. Warto zapytać osoby sprzedającej, którą opcją zostało ono wyprodukowane.

 

Szkło ornamentowe - Rodzaje

Jak wiadomo, niemal każdy produkt ma swoje rodzaje. Warto więc poznać również tę stronę szyb ornamentowych. Możecie się domyślać, w jaki sposób dzieli się ten asortyment, jednak jeśli nie macie zupełnego pojęcia, to również chętnie was oświecimy. Szyby dekoracyjne mające delikatną strukturę, która nie jest zaburzona, to jeden z rodzajów i najczęściej są to szyby piaskowane.

Drugim typem, który możemy w tym przypadku wyróżnić, jest oczywiście szkło ornamentowe, które cechuje się znacząco wypukłymi wzorami. Można zatem powiedzieć, że szkło ornamentowe jest wyróżniane pod kątem tego, w jaki sposób jest wykonane. Oczywiście jest jeszcze inny typ ich rozróżniania. Mamy tutaj na myśli szkło, a właściwie jego konkretnym kolorze, czyli inaczej mówiąc zabarwieniu.

Wyłaniamy z te grupy szkło ornamentowe niebarwione, czyli są one właściwie zwykłe i przeźroczyste, jak typowy szklany wyrób. Jeśli chodzi o drugą opcję, to oczywiście jest to surowiec barwiony w masie. Najczęściej znajdziemy go w barwach żółci, jak i brązu, ale są też inne opcje. Ostatnim rozwiązaniem jest niepopularne szkło zbrojne, w którego masie zatopione są druciki.

 

Szyby dekoracyjne - Zastosowanie

Często zadawanymi pytaniami są te na temat zastosowań szkła ornamentowego. Do czego właściwie posłużą nam szyby dekoracyjne? Jak wiadomo, ten rodzaj produktu wykonuje się z materiału, który charakteryzuje się półprzeźroczystością. Nie jest zatem całkowicie przeźroczyste, ale też nie kompletnie matowe, więc pozwala na wpuszczenie naturalnego światła do wnętrza.

Świetnie zatem jest, je umieścicie w drzwiach wejściowych, czy też oknach. Zyskacie przy tym potrzebną prywatność, ale nie zrezygnujecie z naturalnego doświetlania pomieszczenia. Taka opcja przyda się przede wszystkim w małych domach i mieszkaniach. Wszystko ze względu na fakt, że światło jest w stanie optycznie powiększać pomieszczenie, więc jest to dla was rozwiązanie idealne.

Mimo tego, że mamy do czynienia z szybą, to jest ona nam w stanie zapewnić oczekiwaną intymność. Nie widać przez nią tego, co dzieje się wewnątrz domu. Z tego względu będą trafnym wyborem do łazienki, gdzie ta prywatność jest potrzebna równie, co światło. Dzięki szerokiemu wyborowi wzornictwa i kolorów jesteście w stanie idealnie dopasować szyby do swojego wystroju.

 

szyby dekoracyjne

 

Szkło ornamentowe - Właściwości

Skoro już omówiliśmy temat tego, jakie zastosowania posiada szkło ornamentowe, to warto skupić się na tym, czego mamy spodziewać się po jego działaniu. Jakimi zastosowaniami są w stanie się pochwalić szyby dekoracyjne? Pierwszą kwestią, jaka wręcz od razu przychodzi nam do głowy, są właściwości termoizolacyjne. Oznacza to, że nie musimy obawiać się uciekania ciepła przez szyby.

Niski współczynnik przenikania ciepła może zatem pozostać na swoim miejscu. Dzięki dekoracyjnemu wyglądowi dużo trudniej jest odnaleźć na nich jakiekolwiek zabrudzenia. Wszyscy wiemy, jak to jest, kiedy widok z czystej szyby psuje jedna mała plamka. Szkło ornamentowe pozwala na nieprzejmowanie się takimi aspektami, gdyż dzięki bogactwie wzorów tego nie widać.

Warto wiedzieć, że gdy decydujecie się na dobrego producenta szkła ornamentowego, to zapewnia wam on jeszcze jedną właściwość. Dobre firmy dbają o to, aby wszelkie ornamenty były hartowane, a to daje dodatkową ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Warto wiedzieć, że laminacja szyb ornamentowych zapewnia dźwiękoszczelność, która dba o to, by spokoju nie zakłócały nam hałasy.

 

Bogate wzornictwo szkła ornamentowego

Warto, byśmy skupili się nieco na ogromnym plusie i jednocześnie cechą charakterystyczną szkła ornamentowego. Mowa tutaj oczywiście o rozmaitych wzorach, które świetnie się sprawdzają w naprawdę różnych wystrojach. Jak wiadomo, istnieje cała masa stylów wnętrzarskich, które pozwalają nam na stworzenie swojego idealnego mieszkania w ciekawej aranżacji. 

Dążymy do tego, by nasz dom, czy mieszkanie wręcz krzyczało, że to właśnie my w nim mieszkamy. Z tego też względu nie dopuszczamy do tego, by nie zgadzało się ono z naszym stylem i wyborami wnętrzarskimi. Często jednak trudno jest dobrać wszystkie detale, aby prezentowały się idealnie tak, jakbyśmy tego chcieli. Największym problemem są drzwi oraz stolarka okienna.

Możecie to zmienić właśnie przy pomocy szkła ornamentowego! Przy jego pomocy z pewnością uda wam się idealnie wystylizować całe mieszkanie. Wystarczy zdecydować się na wymarzony przez was kolor szkła i typ wzornictwa. W przypadku stylu boho postawicie na bardziej szalone wzory, a w momencie, gdy wolicie aranżacje glamour, na bardziej eleganckie rozwiązania szklane.

 

Szyby dekoracyjne - Urozmaicenie codziennego wystroju

Jak pewnie się domyślacie, szkło ornamentowe to gratka dla osób, które kochają niecodzienne rozwiązania stylistyczne. O czym właściwie mowa? Istnieją różne inspiracje, które są ściśle związane z szybami dekoracyjnymi i raz-dwa możesz przy ich pomocy zmienić swoje dotychczasowe otoczenie. Jakie rozwiązania mamy wam do przekazania? Już odpowiadamy!

 

szkło ornamentowe

 

Szkło ornamentowe może znakomicie łączyć się wraz z naturalnymi elementami. Oznacza to, że drzwi wejściowe wzbogacone w jego dodatek warto otoczyć bujną roślinnością. Jeśli nie do końca macie pojęcie na temat roślin, to zapraszamy do naszych artykułów. Dowiecie się, jak przesadzać rośliny, ale i jak umieścić je w przestrzeni, więc z pewnością jest to przydatna wiedza.

Innym wyborem, o którym warto wspomnieć, jest zdecydowanie się na ramki do szyb ornamentowych. Oczywiście mowa tutaj o drzwiach, które mają takową ramkę wbudowaną w stolarkę drzwiową. Najczęściej wybiera się opcję stalową, gdyż doskonale wpisuje się w styl loftowy, który aktualnie jest ogromnie popularny. Można oczywiście wybrać także ramkę PCV, które imitują drewno.

 

Szkło ornamentowe - Cena

Czas skupić się na niezmiernie istotnej kwestii, czyli oczywiście cenie szyby dekoracyjnej, którą omawiamy. Wiele osób waha się przed zakupem, jednak zazwyczaj to właśnie opłata za produkt decyduje o tym, czy się na to zdecydują. Musicie jednak wiedzieć, że nie ma jednej odpowiedzi na to, ile taki produkt kosztuje. Cena jest bowiem uwarunkowana różnymi aspektami i cechami szkła.

Szkło ornamentowe może być bowiem różnej grubości, ale to niejedyna opcja, która jest brana pod uwagę podczas ostatecznej wyceny. Równie istotnym faktem jest oczywiście kolor szkła i czy w ogóle chcecie, by było one w konkretny sposób zabarwione. Wzór, który wybierzecie, także z pewnością będzie brany pod uwagę przez producenta wyrobu szklanego przeznaczonego dla was.

Warto wiedzieć, że choć może to wydawać się nietypowe, to aktualnie właśnie za proste, minimalistyczne rozwiązania zapłacicie więcej. Ma to, oczywiście miejsce za sprawą mody, która w tym momencie opiera się głównie na prostych wzorach i stonowanych barwach. Szkło matowe bez żadnych dodatkowych kolorów i minimalistyczny wzór bez cienia wątpliwości wyniosą was najwięcej.

Jesteśmy w stanie stwierdzić, że ceny opiewają na 120-160 złotych za płytkę takiego wyrobu. Mają one od 40 do 80 centymetrów.

Czy warto wybrać szkło ornamentowe?

Szkło ornamentowe bez cienia wątpliwości można nazwać nietypowym wyborem, gdyż nie znajduje się ono w każdym mieszkaniu. Jest to coś dla każdego, gdyż może charakteryzować się zarówno minimalizmem, jak i niemałym przepychem. To od was zależy, w jaki sposób zaprojektujecie i dobierzecie do wystroju, który aktualnie u was panuje.

Jesteście w stanie także stworzyć uniwersalne rozwiązania, które bez cienia wątpliwości dopasują się do waszych mebli i kolorów ścian niezależnie od zachowanego stylu. Wiemy, jak ważne jest, aby wszystko tworzyło jednolitą harmonię. Dlatego też z czystym sumieniem jesteśmy w stanie polecić właśnie szkło ornamentowe jak dopełnienie waszych wnętrz.

Jak możecie się domyślać, szyby dekoracyjne będą strzałem w dziesiątkę, jeśli waszym głównym celem jest odświeżenie wystroju mieszkania, ale nie zmienianie go zbytnio.


FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

SPIS TREŚCI